REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rynek wtórny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mieszkanie z drugiej ręki – na co uważać?


Rynek wtórny oferuje nam niższe ceny za mieszkania. W zestawieniu z kosztem ich późniejszego użytkowania, rachunek może się jednak wyrównać. Ciągłe naprawy i niedoskonałości konstrukcji pochłoną nasze oszczędności.

Czy mieszkanie od dewelopera jest tańsze od lokalu z drugiej ręki?


Nieruchomość kupiona na rynku wtórnym pozornie wydaje się tańsza. Zazwyczaj nie musimy zaciągać na nią aż tak wysokiego kredytu hipotecznego. Po pewnym czasie, możemy zdać sobie sprawę z tego, że utrzymanie takiego mieszkania jest o wiele droższe.

Krok po kroku, jak sprzedać mieszkanie?


Sprzedaż mieszkania jest procesem złożonym z kilku części. Sukces przedsięwzięcia leży przede wszystkim w rękach właścicieli mieszkania. Odpowiednie przygotowanie lokum, ewentualny remont i stworzenie atrakcyjnej oferty internetowej, to połowa sukcesu. Dużo zależy też od lokalizacji mieszkania.

Lepiej kupić strych czy mieszkanie?


Poddasze to nie tylko miejsce ciekawe do zaaranżowania. To także opłacalne rozwiązanie, dla poszukujących mieszkania kredytobiorców. Procedury ustanowienia własności, mogą być jednak czasochłonne.

REKLAMA

Czy warto kupić mieszkanie z wyprzedaży?


Wyprzedaże mieszkań u deweloperów nazywane są “promocjami”. Nie zawsze są jednak opłacalne. Prawdziwą okazją może być kupno mieszkania od spółdzielni, w drodze licytacji.

Gdzie szukać taniego mieszkania?


Czy można jeszcze znaleźć ciekawe mieszkanie w przystępnej cenie, bez potrzeby wyprowadzania się z dużego miasta? Gdzie i jak ich szukać?

Czym się kierować przy zakupie działki?

Lepsze mieszkanie od spółdzielni czy od dewelopera?


Nabywcy poszukują mieszkań o powierzchni około 50 metrów kwadratowych. Deweloperzy wówczas oferują nam lokale nawet o 15 metrów większe. Lepiej więc szukać przyszłego M na rynku wtórnym. Tam znajdziemy nieruchomość spełniającą nasze wymagania.

REKLAMA

Czy można uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości?


Podatek od sprzedaży nieruchomości obowiązuje każdego Polaka, który wyzbywa się w zamian za pieniądze swojego mieszkania. Można go jednak uniknąć, kupując na przykład w przeciągu dwóch lat nowe lokum. Warto pamiętać o tym, że okres rozliczenia liczymy do końca danego roku.

Jak wykupić mieszkanie zakładowe od pracodawcy?


Na wykup mieszkania zakładowego mogą liczyć przede wszystkim obecni najemcy, lub pracownicy przedsiębiorstwa. Najbardziej korzystną ofertę uzyskają emeryci i renciści oraz żyjący najbliżsi zmarłego pracownika. Mogą oni wykupić mieszkanie już za 5% jego wartości.

Czy opłaca się kupić działkę z przetargu?


Przetarg jest dobrym sposobem na znalezienie atrakcyjnej działki za niewielkie pieniądze. To jednak rozwiązanie dla cierpliwych. Często na sprzedaż gruntu po dobrej cenie musimy czekać latami.

Czy mieszkanie bezczynszowe to opłacalna inwestycja?


Opłaty związane z utrzymaniem mieszkań bezczynszowych niewiele różnią się od płacenia czynszu. Z tą jednak różnicą, że właściciel bezczynszowego mieszkania, wie, za co konkretnie płaci.

Jak skutecznie sprzedać nieruchomość w Internecie?


Proces sprzedaży mieszkania lub domu powinniśmy zacząć od odpowiedniej promocji naszej oferty w Sieci. Popularną formą dotarcia do dużej ilości potencjalnych nabywców są internetowe serwisy ogłoszeniowe. Co zrobić, aby oferta przyciągnęła uwagę użytkownika, w którego zasięgu znajdują się tysiące propozycji?

Nowe mieszkania najszybciej się sprzedają

Przy zakupie mieszkania warto się zastanowić jaki rodzaj zabudowy będzie najkorzystniejszy. Mimo, iż starsze budynki są położone w atrakcyjniejszych miejscach, mogą przysporzyć nabywcom wielu problemów. Jakie mieszkania cieszą się największą popularnością?

Jakie informacje z księgi wieczystej znajdziemy w sieci?


Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło internetowy dostęp do ksiąg wieczystych. Dzięki temu uzyskaliśmy dostęp do 12 mln z 18,8 mln istniejących ksiąg wieczystych.

Radzimy: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?


W dzisiejszych czasach duża część ludzi decyduje się na wynajem mieszkania. Najczęściej są to studenci. Jak bezpiecznie wybrać jedną z kilkudziesięciu ofert?

Co powinno znajdować się w umowie o wynajem mieszkania?


Umowa najmu powinna zabezpieczać najemce jak i właściciela mieszkania. Pierwszy może stracić dach nad głową drugo zaś czas i pieniądze.

Ogłoszenia o sprzedaży mieszkania - jak nie dać się oszukać?


By podnieść atrakcyjność swojego lokalu sprzedający używają wielu sztuczek. Zawyżony metraż, szybki dojazd do centrum… to informacje, które musimy koniecznie zweryfikować przed zakupem lokalu.

Jak wprowadzić nasz styl do wynajmowanego mieszkania?


Wniesienie indywidualnego klimatu do wnętrza wynajętego mieszkania nie jest wcale trudne. Zastanówmy się, jakie akcenty podobają nam się najbardziej i zręcznie wprowadźmy je do środka.

Gdzie kupić mieszkanie: na rynku wtórnym czy pierwotnym?


Decyzja zapadła. Kupujemy mieszkanie. Jednak zanim wybierzemy nowe M zastanówmy się czy wybierzemy lokal z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Które osiedla są przyjazne dzieciom?


Rodzice są gotowi dać swoim pociechom wszystko co najlepsze. Przy wyborze lokalizacji mieszkania pomyślmy, co będzie też dobre dla naszych dzieci.

W jakich dzielnicach Polacy chcą mieszkać?


Dzielnica w której chcemy mieszkać może nas skutecznie zniechęcić ceną, za to inna, mniej porządana przez nabywce może nagle stać się doskonałym wyborem i zyskać w oczach potencjalnego kupca. Jakie dzielnice są najatrakcyjniesze?

Czy warto inwestować w mieszkania za granicą?

Spadły ceny mieszkań za granicą, dlatego warto zwrócić uwagę na mieszkania wakacyjne w Europie. Jednak inwestycja w mieszkanie za granicą to rozwiązanie dla osób, które nie boją się ryzyka.

Co jest istotne dla kupującego mieszkanie?


Nabywcy przy poszukiwaniu przyszłego lokum mają ściśle określone kryteria. Umieją określić lokalizacje mieszkania, liczbę pokoi i powierzchnie i wreszcie jaka ma być cena mieszkania.

Na co zwracają uwagę poszukujący mieszkania?


Na co zwracamy uwagę przy wyborze mieszkania? Cena, liczba pokoi, metraż oraz lokalizacja - to podstawowe czynniki wpływające na zakup mieszkania. Ale to nie wszystko. Specjaliści opowiadają na co jeszcze zwracają uwagę kupujący.

Co powinno się znaleźć w umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania?


Sama umowa przedwstępna nie przenosi prawa do nieruchomości. Jest zobowiązaniem stron do zawarcia w określonej przyszłości umowy przyrzeczonej. Umowa przedwstępna przy transakcjach na rynku mieszkaniowym jest stałym elementem niemal każdej operacji sprzedaży.

Krok po kroku: jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?


Sprawdzenie wiarygodności potencjalnego najemcy, z którym zamierzamy podpisać umowę najmu jest tylko pozornie łatwe. Nigdy nie będziesz mieć 100 proc. pewności, że osoba, która będzie wynajmować Twoje mieszkanie lub dom będzie terminowym płatnikiem czynszu i będzie wykorzystywać lokal na cele zgodne z umową stosując się do zasad porządku domowego.

Co powinno znaleźć się w umowie z pośrednikiem?


Ustawa mówi, że umowa pośrednictwa musi być zawarta pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Oprócz standardowego zapisu określającego strony umowy (dane klienta i pośrednika), umowa musi wskazywać pośrednika odpowiedzialnego zawodowo za jej wykonanie.

Ile trwa proces zakupu mieszkania na rynku wtórnym?


Z analizy przeprowadzonej na podstawie ponad siedmiuset transakcji sprzedaży mieszkań zawartych w agencji Metrohouse & Partnerzy wynika, że najwięcej klientów decyduje się na zakup mieszkania w drugim miesiącu poszukiwań (40 proc.)

Warszawa droższa od innych europejskich miast

Pod względem cen mieszkań najdroższym miastem jest Monako. Kolejne z nich to Londyn i Moskwa. Warszawa znajduje się w połowie tej listy.

Warszawa - lepiej kupić niż wynająć?


Powszechna jest opinia, że zakup mieszkania na kredyt jest tańszym rozwiązaniem od najmu. Nie zawsze musi tak być, dużo zależy od miasta w którym kupujemy mieszkanie. Najbardziej opłacalnego zakupu dokonamy w Warszawie.

Jak wynajmujemy i kupujemy mieszkania?

Jak wynajmujemy i kupujemy mieszkania? Szukając mieszkania pod wynajem, zwracamy głównie uwagę na lokale w centrum miasta. Z kolei przy zakupie nieruchomości najbardziej pożądane są dzielnice oddalone od centrum.

Gdzie najtaniej można wynająć pokój?

Najtaniej pokój wynajmiemy w domu. Z kolei jeżeli chcemy zminimalizować koszty najmu przy mieszkaniu w pojedynkę, warto rozejrzeć się za mieszkaniem, które możemy wynająć z kilkoma osobami.

Jak wybrać biuro pośrednictwa nieruchomości?


Zadaniem biura pośrednictwa jest pomoc w zakupie, wynajmie lub sprzedaży nieruchomości. Do agencji zwracamy się także z prośbą o pomoc przy wyborze kredytu hipotecznego.
Czym jest biuro pośrednictwa?

EURIBOR i rata kredytu hipotecznego

W czasie kryzysu gospodarczego w Europie wielu kredytobiorcom opłacało się zadłużyć w euro. Kryzys mija i kurs waluty powoli się stabilizuje. EURIBOR z czasem wzrośnie, a to może nawet podwoić ratę kredytu hipotecznego.

EURIBOR i rata kredytu hipotecznego

W czasie kryzysu gospodarczego w Europie wielu kredytobiorcom opłacało się zadłużyć w euro. Kryzys mija i kurs waluty powoli się stabilizuje. EURIBOR z czasem wzrośnie, a to może nawet podwoić ratę kredytu hipotecznego.

Czy kupując mieszkanie na rynku wtórnym, łatwiej dostać kredyt?

Proces przyznawania kredytu na nieruchomość znalezioną na rynku wtórnym jest inny niż w przypadku mieszkania od dewelopera. Na lokum z „drugiej ręki” możemy szybciej dostać kredyt. Co warto wiedzieć starając się o kredyt na kupno mieszkania na rynku wtórnym

Wynajem: czy kaucja to konieczność?

Kaucja nie jest obowiązkowa. To jedna z dodatkowych opłat, na które musimy być przygotowani przy wynajmie lokalu.

Co trzeba wiedzieć kupując mieszkanie na rynku wtórnym?


Kupno mieszkania od poprzedniego właściciela wiąże się z dodatkowymi opłatami. Musimy pamiętać o kosztach jakie poniesiemy ustanawiając prawo do własności mieszkania. Warto sprawdzić czy nasz poprzednik uregulował płatność za rachunki.

Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym?

Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym? W starym budynku mogły pojawić się różne problemy, dlatego już na etapie oglądania domu należy zwrócić uwagę nie tylko na ogólne wrażenie, lecz także na szczegóły.

O czym należy pamiętać podczas odbierania mieszkania?


Odbiór mieszkania zazwyczaj wiąże się z dużą ekscytacją. Kiedy w grę wchodzą emocje łatwo przeoczyć istotne szczegóły. Postarajmy się w takim momencie zachować zimną krew i czujność, aby nic nie umknęło naszej uwadze.

Jak będą się kształtować ceny mieszkań po podwyżce VAT?

Od 2011 roku VAT na nowe mieszkania ma wzrosnąć z 7 do 8 proc. Rząd nie wyklucza podwyżek o kolejny punkt procentowy w lipcu 2011 r. Minister finansów przewiduje również podwyżki w 2012 roku. Istnieje więc groźba, że VAT na rynku pierwotnym wzrośnie do 10 proc.

Pomoc finansowa dla właścicieli budynków

Jeżeli jesteś właścicielem starej kamienicy, w której znajdują się mieszkania na wynajem i która niezbędnie potrzebuje remontu, koniecznie dowiedz się jak uzyskać pomoc na sfinansowanie remontu lub termomodernizacji swojej kamienicy od państwa.

Jak szukać mieszkania?

Gdy już wiemy, czy interesuje nas dom czy też mieszkanie, gdzie chcielibyśmy mieszkać oraz na ile nas stać, trzeba przejść do konkretów i zacząć szukać ofert. Jak i gdzie to uczynić?

Nabycie prawa własności lokalu wojskowego

Od 1 lipca 2010r. obowiązują nowe zasady na jakich uprawnieni mogą wykupić prawo własności lokalu wojskowego. Prawa do nabycia lokalu mieszkalnego nie mają już wszyscy, którzy posiadają tytuł prawny do lokalu, a jedynie osoby korzystające z niego na podstawie decyzji administracyjnej lub umowy najmu na czas nieoznaczony.

Jak zawrzeć dobrą umowę z pośrednikiem?

Pragnąc kupić dom, lub mieszkanie, a nawet szukając korzystnej oferty najmu lokalu, często brak nam możliwości i czasu, żeby samemu poszukiwać zarówno oferty jak i nabywcy. Z tego powodu coraz częściej zwracamy się o pomoc do pośredników w obrocie nieruchomościami. Z jednej strony odciąży nas to od samodzielnego szukania kontrahentów oraz pozwoli ograniczyć liczbę niepoważnych, lub fałszywych ofert, z drugiej może nas narazić na koszty… a w przypadku nieuczciwych pośredników wcale nie małe.

REKLAMA