Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta socjalna – zmiany od 1 stycznia 2022 roku

Renta socjalna – zmiany od 1 stycznia
Renta socjalna – zmiany od 1 stycznia
fot. Shutterstock
Renta socjalna – osoby ją pobierające i jednocześnie pracującą będą mogły osiągnąć wyższy przychód niż dotychczas, bez zawieszania prawa do renty socjalnej. Ile wyniesie nowy próg?

Renta socjalna – wyższy próg uzyskanych przychodów

Od Nowego Roku obowiązują ważne zmiany w przepisach dla osób pobierających rentę socjalną i jednocześnie aktywnych zawodowo. Od 1 stycznia zwiększona została kwota przychodu do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, po osiągnięciu której dopiero zostanie zawieszone pobieranie renty socjalnej. Dotychczas było to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

- To bardzo ważna nowelizacja przepisów, dzięki której osoby pobierające rentę socjalną będą miały większe możliwości kontynuowania aktywności zawodowej, bez obaw o to, że utracą świadczenie socjalne – mówi wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Renta socjalna – czego dotyczą zmiany

Zgodnie z nowymi przepisami, renta socjalna od 1 stycznia 2022 roku podlega takim samym zasadom zawieszenia lub zmniejszenia, co emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy, przyznane na mocy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

 • W przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, rencista socjalny będzie mógł, bez konsekwencji w wysokości renty, osiągnąć przychód wynoszący do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia tj. do 3960,20 zł;
 • renta socjalna ulegnie zawieszeniu w przypadku osiągania tego przychodu w wysokości przekraczającej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia tj. powyżej kwoty 7354 zł;
 • przychody w wysokości od 70 proc. do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia będą powodować zmniejszenie wysokości renty socjalnej, ale nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia.

Renta socjalna - rozliczenie z przychodów

Ważną informacją dla osób pobierających rentę socjalną jest sposób rozliczania się z przychodów. Może on być miesięczny lub roczny. Decyzję podejmuje osoba niepełnosprawna składając odpowiedni wniosek do ZUS.

- Rozliczenie roczne jest korzystniejsze dla osób pobierających rentę socjalną i aktywnych zawodowo. Przy rozliczaniu rocznym zarobki są sumowane i dzielone na 12 miesięcy. Dzięki czemu, nawet jeśli w jakimś miesiącu otrzymamy duży przychód, a w pozostałych jest on mały, to większy przychód rozkłada się na pozostałe miesiące. Wówczas wcale nie musimy stracić naszej renty – mówi Paweł Wdówik, który jest również pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Czas pracy 2022
Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Hitler
  2022-01-09 18:55:34
  Jaki dochód może mieć osoba która pobiera rentę socjalną skoro osoba pobierająca rentę socjalną jest uznana za całkowicie niezdolną do pracy więc taka osoba chyba nie może pracować?
  13
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.