REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1994 nr 90 poz. 420

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 1 sierpnia 1994 r.

w sprawie ustalenia stawek dotacji przedmiotowych do pasażerskich przewozów autobusowych i kolejowych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. z 1993 r. Nr 72, poz. 344 i z 1994 r. Nr 76, poz. 344) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Rozporządzenie określa stawki dotacji przedmiotowych do pasażerskich przewozów autobusowych i kolejowych na jednostkę przewozu.

2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o jednostce przewozu, rozumie się przez to:

1) przy przewozach autobusowych - przebieg autobusu na trasie o długości jednego kilometra,

2) przy przewozach kolejowych - przewóz jednego pasażera na trasie o długości jednego kilometra.

§ 2.
1. Dotację przedmiotową otrzymują, z zastrzeżeniem ust. 3, przewoźnicy; niezależnie od ich przynależności sektorowej, świadczący usługi przewozu osób w międzymiastowej krajowej komunikacji autobusowej, po spełnieniu następujących warunków:

1) gdy realizują usługi przewozowe zgodnie z rozkładem jazdy, zwanym dalej urzędowym rozkładem jazdy autobusów, uzgodnionym przez wszystkich przewoźników na obszarowych konferencjach rozkładu jazdy, przy współdziałaniu terenowych organów administracji rządowej,

2) gdy stosują opłaty nie wyższe niż ustalone w "Taryfie przewozu osób i bagażu w międzymiastowej komunikacji autobusowej", wraz z zawartymi w niej uprawnieniami osób do korzystania z bezpłatnych lub ulgowych przejazdów na mocy przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. Nr 54, poz. 254 oraz z 1994 r. Nr 40, poz. 150 i Nr 80, poz. 368),

3) gdy Minister Transportu i Gospodarki Morskiej uwzględni w zbiorczej kwocie dotacji, ustalonej na dany rok, liczbę jednostek przewozu zgłoszoną przez przewoźnika, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Dotację przedmiotową dla przedsiębiorstw komunikacji miejskiej województwa katowickiego otrzymują, z zastrzeżeniem ust. 3, przewoźnicy, niezależnie od ich przynależności sektorowej, realizujący autobusową komunikację międzymiastową (ponadlokalną) na podstawie zleceń udzielonych przez organizatorów komunikacji (gminy, związki gmin, porozumienia międzygminne) nie później niż do końca I kwartału danego roku, po spełnieniu następujących warunków:

1) gdy realizują usługi przewozowe zgodnie z rozkładem jazdy i taryfą opłat zatwierdzoną przez organizatorów komunikacji,

2) gdy zostaną ujęci w rocznym planie usług przewozowych sporządzonym przez organizatorów komunikacji,

3) gdy wojewoda katowicki uwzględni w zbiorczej kwocie dotacji, ustalonej na dany rok, liczbę jednostek przewozu zgłoszoną przez organizatorów komunikacji dla przewoźników.

3. Dotacji nie udziela się do przewozów pasażerskich na liniach przyspieszonych, pospiesznych i ekspresowych.

§ 3.
1. Ustala się dla wszystkich przewoźników, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2, stawkę dotacji przedmiotowej na jednostkę przewozu w kwocie 1500 zł.

2. Stawka, o której mowa w ust. 1, jest średnią stawką dla przedsiębiorstw Państwowej Komunikacji Samochodowej. Wysokość stawek dla poszczególnych przedsiębiorstw określa Minister Transportu i Gospodarki Morskiej.

§ 4.
1. Dotację przedmiotową otrzymują przewoźnicy, niezależnie od ich przynależności sektorowej, świadczący kolejowe przewozy pasażerskie w komunikacji krajowej, po spełnieniu następujących warunków:

1) gdy realizują usługi przewozowe zgodnie z sieciowym rozkładem jazdy pociągów,

2) gdy stosują opłaty nie wyższe niż ustalone w "Taryfie przewozu osób i bagażu Polskich Kolei Państwowych", wraz z zawartymi w niej uprawnieniami osób do korzystania z bezpłatnych lub ulgowych przejazdów na mocy przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. Nr 54, poz. 254 oraz z 1994 r. Nr 40, poz. 150 i Nr 80, poz. 368),

3) gdy Minister Transportu i Gospodarki Morskiej uwzględni w zbiorczej kwocie dotacji, ustalonej na dany rok, liczbę jednostek przewozu zgłoszoną przez przewoźnika.

2. Ustala się dla wszystkich przewoźników, o których mowa w ust. 1, stawkę dotacji przedmiotowej na jednostkę przewozu w kwocie 136,77 zł.

§ 5.
Niespełnienie przez przewoźników któregokolwiek z warunków, określonych w § 2 ust. 1 i 2 oraz § 4 ust. 1, stanowić będzie podstawę do zawieszenia bądź cofnięcia dotowania.
§ 6.
Ogólna kwota dotacji nie może przekroczyć kwoty wynikającej z przemnożenia stawek dotacji przedmiotowych, określonych w § 3 ust. 1 i § 4 ust. 2, przez wykonaną liczbę jednostek przewozu, nie wyższej jednak od liczby tych jednostek przyznanej przewoźnikowi.
§ 7.
Zasady i tryb udzielania dotacji przedmiotowych określają odrębne przepisy.
§ 8.
1. Stawki dotacji przedmiotowych określone w § 3 ust. 1 i § 4 ust. 2 stosuje się do przewozów realizowanych od dnia 1 stycznia 1994 r.

2. Uzupełniające rozliczenie z budżetem należnych dotacji przedmiotowych, o których mowa w § 3 ust. 1 i § 4 ust. 2, za okres od dnia 1 stycznia 1994 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia powinno być dokonane przy rozliczeniu dotacji przedmiotowych za pierwszy okres rozliczeniowy przypadający po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia.

§ 9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 maja 1993 r. w sprawie ustalenia stawek dotacji przedmiotowych do pasażerskich przewozów autobusowych i kolejowych (Dz. U. Nr 41, poz. 186 i z 1994 r. Nr 17, poz. 58).
§ 10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Finansów: wz. K. Kalicki

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1994-08-26
  • Data wejścia w życie: 1994-08-26
  • Data obowiązywania: 1994-08-26
  • Z mocą od: 1994-08-26
  • Dokument traci ważność: 1995-11-29

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA