REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1994 nr 123 poz. 605

ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 10 listopada 1994 r.

w sprawie ustalenia szczegółowego rozdziału kompetencji oraz zasad współdziałania między centralnymi organami administracji państwowej podległymi Ministrowi Spraw Wewnętrznych a wojskowymi organami porządkowymi i wojskowymi służbami informacyjnymi podległymi Ministrowi Obrony Narodowej.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 30, poz. 181) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Rozporządzenie reguluje szczegółowy rozdział kompetencji oraz zasady współdziałania służb zajmujących się wywiadem i ochroną kontrwywiadowczą państwa w Urzędzie Ochrony Państwa nadzorowanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych oraz wojskowych służb informacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej.

2. Kompetencje i zasady współdziałania innych niż wymienione w ust. 1 centralnych organów administracji państwowej podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej regulują odrębne ustawy oraz przepisy wydane na ich podstawie.

§ 2.
Urząd Ochrony Państwa realizuje zadania określone w art. 1 ust. 2 i art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 30, poz. 180, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254 oraz z 1994 r. Nr 53, poz. 214) w zakresie ochrony bezpieczeństwa państwa oraz jego konstytucyjnego porządku.
§ 3.
Wojskowe służby informacyjne realizują zadania określone w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254 oraz z 1994 r. Nr 43, poz. 165) w związku z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa.
§ 4.
1. Wojskowe służby informacyjne wykonują w zakresie kontrwywiadowczej ochrony gospodarki narodowej zadania w odniesieniu do:

1) przedsiębiorstw państwowych, których organem założycielskim jest Minister Obrony Narodowej,

2) podmiotów gospodarczych i placówek naukowo-badawczych, w zakresie, w jakim realizują one produkcję lub usługi, stanowiące tajemnicę państwową ze względu na obronność państwa, na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,

3) podmiotów gospodarczych zajmujących się obrotem wyrobami, technologiami i licencjami, objętymi tajemnicą państwową ze względu na obronność państwa, jeżeli uczestnikami tego obrotu są jednostki organizacyjne Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub podległe Ministrowi Obrony Narodowej.

2. Urząd Ochrony Państwa zapewnia kontrwywiadowczą ochronę gospodarki narodowej, z wyłączeniem zadań wykonywanych przez Wojskowe Służby Informacyjne w zakresie określonym w ust. 1.

§ 5.
Współdziałanie Urzędu Ochrony Państwa i wojskowych służb informacyjnych obejmuje:

1) wymianę informacji, analiz i prognoz związanych z oceną stanu zagrożenia obronności i bezpieczeństwa państwa,

2) koordynację przedsięwzięć operacyjno-rozpoznawczych,

3) wymianę informacji na temat działalności obcych służb specjalnych,

4) przekazywanie, zgodnie z właściwością, informacji o zdarzeniach i zjawiskach, które nasuwają podejrzenia o związku z działalnością szpiegowską lub terrorystyczną albo innymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa lub obronności państwa,

5) współpracę w zakresie przeciwdziałania działalności wywiadowczej obcych służb specjalnych, skierowanej przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej,

6) kontrwywiadowczą ochronę licencji, transferu technologii wojskowych oraz międzynarodowego handlu bronią, amunicją, materiałami wybuchowymi i innymi materiałami o tym charakterze,

7) wymianę informacji pozostających w związku z działalnością radiokontrwywiadowczą,

8) współpracę w stosowaniu środków umożliwiających w sposób tajny uzyskiwanie i dokumentowanie informacji,

9) wymianę danych o osobach, uzyskanych w czasie wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych, z zastrzeżeniem art. 12 ustawy, o której mowa w § 2.

10) współpracę w zakresie ochrony informacji stanowiących tajemnicę państwową i służbową, w tym także przy użyciu kryptografii.

§ 6.
Ministrowie Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej wspólnie ustalą szczegółową organizację i sposób współdziałania w dziedzinach, o których mowa w § 5.
§ 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: W. Pawlak

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1994-11-23
  • Data wejścia w życie: 1994-12-07
  • Data obowiązywania: 1994-12-07
  • Z mocą od: 1994-12-07
  • Dokument traci ważność: 1997-01-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA