REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1997 nr 39 poz. 247

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ

z dnia 12 marca 1997 r.

w sprawie gospodarowania żywymi zasobami morza i ich ochrony.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5, ust. 2 i 4 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 34, poz. 145) zarządza się, co następuje:

§ 1.
 1. Przepisy rozporządzenia określają sposoby racjonalnego gospodarowania żywymi zasobami morza i ich ochronę w zakresie rybołówstwa morskiego wykonywanego:

1) na polskich obszarach morskich, z wyłączeniem Zalewu Wiślanego i Zalewu Szczecińskiego,

2) na pozostałych obszarach Morza Bałtyckiego, objętych Konwencją o rybołówstwie i ochronie żywych zasobów w Morzu Bałtyckim i Bełtach, sporządzoną w Gdańsku dnia 13 września 1973 r. (Dz. U. z 1974 r. Nr 32, poz. 188), przez statki rybackie o polskiej przynależności.

2. Sposoby racjonalnego gospodarowania żywymi zasobami morza i ich ochronę w zakresie rybołówstwa morskiego wykonywanego na wodach wewnętrznych Zalewów Wiślanego i Szczecińskiego określają odrębne przepisy, wydane przez właściwych dyrektorów urzędów morskich.

§ 2.
 Z zastrzeżeniem § 6 ust. 1 zabrania się połowu oraz posiadania na statku ryb niżej wyszczególnionych gatunków, jeżeli w stanie świeżym ich długość mierzona od początku głowy do końca płetwy ogonowej wynosi mniej niż:

1) u łososia (Salmo salar L.) – 60 cm,

2) u troci (Salmo trutta L.) – 50 cm,

3) u pstrąga tęczowego (Salmo gairdneri Gib.) – 40 cm,

4) u sandacza (Lucioperca lucioperca L.) – 45 cm,

5) u siei (Coregonus lavaretus L.) – 40 cm,

6) u węgorza (Anquilla anquilla) – 40 cm,

7) u szczupaka (Esox lucius L.) – 45 cm,

8) u leszcza (Abramis brama L.) – 40 cm,

9) u dorsza (Gadus morrhua L.) – 35 cm,

10) u certy (Vimba vimba L.) – 30 cm,

11) u płoci (Rutilus rutilus L.) – 20 cm,

12) u skarpa albo turbota (Scophthalmus maximus L.) i nagłada (Scophthalmus rhombus L.) – 30 cm,

13) u gładzicy (Pleuronectes platessa L.) – 25 cm,

14) u storni (Platichthys flesus L.) – 25 cm,

15) u zimnicy (Limanda limanda L.) – 25 cm,

16) u śledzia (Clupea harengus L.) – 16 cm,

17) u okonia (Perca fluviatilis L.) – 17 cm.

§ 3.
Ustanawia się okresy ochronne dla następujących gatunków ryb:

1) skarpów (turbotów) i nagładów – w terminie od dnia 1 czerwca do dnia 31 lipca,

2) gładzic i storni – w terminie od dnia 1 lutego do dnia 30 kwietnia,

3) dorszy – w terminie od dnia 10 czerwca do dnia 20 sierpnia,

4) łososi i troci – w terminie od dnia 15 czerwca do dnia 30 września poza 4-milowym pasem wód przybrzeżnych,

5) troci – w terminie od dnia 15 września do dnia 15 listopada w 4-milowym pasie wód przybrzeżnych, z wyłączeniem wód w granicach właściwości terytorialnej Urzędu Morskiego w Gdyni.

§ 4.
 Zabrania się przeładunku dorszy na morzu oraz wyładunku w portach polskich dorszy pochodzących z przeładunków na morzu.
§ 5.
 Zabrania się połowu, posiadania, przywozu, wyładunku, przetwarzania i sprzedaży organizmów morskich, które zostały złowione w okresie ochronnym dla danego gatunku obowiązującym w polskich obszarach morskich, oraz produktów uzyskanych z tych organizmów.
§ 6.
 1. Dopuszcza się obecność przyłowu niewymiarowych dorszy, to znaczy o wymiarach mniejszych niż ustalono w § 2 pkt 9, z tym że przy połowach dorszy lub ryb innych gatunków przyłów niewymiarowych dorszy nie może przekraczać 5% masy dorszy znajdujących się na statku.

2. Przyłów dorszy przy ukierunkowanych połowach ryb innych gatunków nie może przekraczać 10% masy złowionych ryb.

3. Przy prowadzeniu ukierunkowanych połowów ryb określonego gatunku, przyłów ryb innych gatunków niż wymieniony w ust. 2 nie może przekroczyć 20% masy ryb będących celem połowów ukierunkowanych.

§ 7.
 1. Ryby o wymiarach mniejszych od ustalonych w § 2, z wyjątkiem śledzi i szprotów, oraz żywe ryby złowione w okresie ochronnym należy natychmiast wpuścić do wody z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, tak aby nie posnęły.

2. Zabrania się usuwania za burtę śledzi i szprotów.

§ 8.
 Kapitan (szyper) statku rybackiego przed dokonaniem wyładunku powinien zgłosić właściwemu terytorialnie dyrektorowi urzędu morskiego posiadanie ryb złowionych w okresie ochronnym, a także ryb o wymiarach mniejszych niż ustalone oraz stanowiące nadwyżkę dopuszczalnej wielkości przyłowu i przeznaczyć je na cele wskazane przez ten urząd.
§ 9.
 Zabrania się dokonywania ukierunkowanych połowów dorszy i płastug na cele niekonsumpcyjne.
§ 10.
 1. Jeżeli po wyciągnięciu sieci stwierdzi się, że ilość ryb danego gatunku przekracza dopuszczalne wielkości przyłowu, należy natychmiast zaprzestać używania tej sieci lub zmienić łowisko.

2. Przez zmianę łowiska rozumie się zmianę głębokości trałowania:

1) na zachód od południka 15°00'E – o 10 m,

2) na wschód od południka 15°00'E – o 20 m.

§ 11.
 1. Z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 dla połowów ryb niżej wymienionych gatunków ustanawia się następujące najmniejsze wymiary oczek sieci rybackich w milimetrach:

Gatunek

Długość boku oczka*)

Prześwit oczka*)

łosoś, troć, pstrąg tęczowy

80

157

dorsz

 

120 sieci ciągnione
105 sieci stawne

płastugi

 

130

śledź

18 – dla niewodów stawnych oraz dla statków łowiących systemem burtowym

 

 

20 – dla statków łowiących systemem rufowym

 

leszcz i sandacz

60

 

sieja i szczupak

55

 

płoć i okoń

25

 

węgorz

16

 

szprot

10

 

*) Dla włoków, tuk i niewodów duńskich dotyczy odcinka ostatnich 8 m worka mierzonych od sznurówki, przy oczkach w zwarciu.

2. W przypadku zastosowania zmian konstrukcyjnych zapisanych w załączniku do niniejszego rozporządzenia zezwala się na połów dorszy przy użyciu włoków, tuk i niewodów duńskich, w których wielkość prześwitu oczek tkaniny sieciowej w worku wynosi nie mniej niż 105 mm.

3. Przy połowach troci i pstrągów tęczowych dopuszcza się używanie sieci stawnych o boku oczka 65 mm w 4-milowym pasie wód przybrzeżnych.

4. Zezwala się na stosowanie ochrony lub umocnień worka z materiału sieciowego o oczkach o boku dwukrotnie większym od oczek worka mierzonych w stanie mokrym. Ochrona taka powinna być przymocowana wzdłuż przedniej, bocznych i tylnych krawędzi w taki sposób, aby jedno oczko ochrony pokrywało się z czterema oczkami worka włoka i nie zmniejszało światła jego oczek.

5. Przy sprzęcie trałowym zezwala się na doczepienie materiału sieciowego lub innego, mającego za zadanie ochronę przed zniszczeniem dolnej strony worka. Doczepiony materiał można mocować tylko wzdłuż krawędzi przedniej i bocznych.

6. Pomiaru oczek sieci dokonuje się za pomocą płaskiego przyrządu o grubości 2 mm, wykonanego z trwałego nie ulegającego odkształceniom materiału, mającego kształt klina lub trapezu „schodkowego” o zwężeniu 1 cm na 8 cm długości przyrządu z naniesionymi wielkościami prześwitów oczek.

§ 12.
1. Zabrania się posiadania na statku prowadzącym ukierunkowany połów dorszy sieci o wielkości oczek mniejszych niż ustanowione do połowu ryb tego gatunku.

2. Z zastrzeżeniem ust. 1, sprzęt połowowy, którego nie wolno używać na danym obszarze lub w określonym czasie, powinien być zabezpieczony na statku w sposób wykluczający możliwość jego natychmiastowego użycia.

3. Sprzęt trałowy uznaje się za nie przygotowany do natychmiastowego użycia, jeżeli deski trałowe są umocowane do wewnętrznej strony nadburcia albo kozła trałowego, a liny trałowe i słomiaki są odpięte od desek trałowych lub ciężarów.

4. Bierne narzędzia połowu uznaje się za nie przygotowane do natychmiastowego użycia, jeżeli:

1) pławnice lub nety znajdujące się na pokładzie statku są zabezpieczone pokrowcem i obwiązane linami,

2) takle lub sznury hakowe znajdują się w skrzyniach.

5. Okrężnice uznaje się za nie przygotowane do natychmiastowego użycia, jeżeli dolne liny nie są do nich przymocowane.

§ 13.
1. Przy połowach łososi i troci zezwala się na jednoczesne wystawienie 600 pławnic, przy czym długość jednej sieci, mierzona wzdłuż nadbory, nie może przekraczać 35 m. Na statku mogą się znajdować pławnice rezerwowe w ilości nie przekraczającej 100 szt.

2. Przy połowach taklami ilość jednocześnie wystawionych haków nie może przekraczać 2 000 szt., a ilość haków rezerwowych znajdujących się na statku – 200 szt.

§ 14.
Zabrania się stosowania przy połowach łososi i troci haków o rozwarciu mniejszym niż 19 mm, mierząc od ostrza do trzonu.
§ 15.
1. Zabrania się połowu ryb sprzętem trałowym oraz wykonywania rybołówstwa przy użyciu kutrów w następujących rejonach polskich obszarów morskich:

1) w Zatoce Gdańskiej – od południka 18°57'E do toru wodnego Gdynia–Hel w miejscach, w których głębokość nie przekracza 25 m,

2) w Zatoce Puckiej – do toru wodnego Gdynia–Hel,

3) na Ławicy Odrzanej – na głębokościach mniejszych niż 10 m,

4) od linii toru wodnego Gdynia–Hel od trawersu Jastarni od strony morza pełnego – na głębokościach mniejszych niż 20 m,

5) na pozostałych obszarach wód – w pasie o szerokości 3 Mm od brzegu.

2. Właściwy terytorialnie dyrektor urzędu morskiego może w gospodarczo uzasadnionych przypadkach zezwolić na połowy szprotów sprzętem trałowym na obszarach wód określonych w ust. 1 pkt 2 do głębokości 40 m w okresie od dnia 1 października do dnia 30 kwietnia.

3. Właściwy terytorialnie dyrektor urzędu morskiego może w uzasadnionych przypadkach zezwolić na wykonywanie połowów trałowych śledzi i płastug na obszarach, o których mowa w ust. 1 pkt 5.

4. Wydanie zezwolenia na połowy, o których mowa w ust. 2 i 3, wymaga uzyskania opinii Morskiego Instytutu Rybackiego.

5. Ograniczenia przewidziane w ust. 1 nie dotyczą połowów przynęty na akwenach wyznaczonych przez właściwy terytorialnie urząd morski w sposób określony przez ten urząd oraz połowów sprzętem dennym nie ciągnionym przez statek.

§ 16.
1. Zabrania się połowu dorszy sprzętem trałowym i śledzi sprzętem trałowym dennym na obszarach obejmujących łowiska określone przez urzędy morskie w rejonie ich jurysdykcji.

2. Na pozostałych obszarach wód łowienie zestawami sieci stawnych dennych może odbywać się w miejscach, które czasowo nie są eksploatowane przez statki łowiące sprzętem trałowym i dryfującym.

§ 17.
W gospodarczo uzasadnionych przypadkach właściwy terytorialnie dyrektor urzędu morskiego, po zasięgnięciu opinii Morskiego Instytutu Rybackiego, może, za zgodą Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, przesunąć termin rozpoczęcia i zakończenia okresu ochronnego organizmów morskich określonego gatunku, nie dłużej jednak niż o 15 dni.
§ 18.
Transplantacja organizmów morskich oraz aklimatyzacja i połów aklimatyzowanych ryb jesiotrowatych wymagają zgody Dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku.
§ 19.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Transportu i Gospodarki Morskiej: B. Liberadzki

Załącznik 1. [KONIECZNE ZMIANY KONSTRUKCYJNE WŁOKÓW, TUK I NIEWODÓW DUŃSKICH, O KTÓRYCH MOWA W § 11 UST. 2 ROZPORZĄDZENIA]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia
12 marca 1997 r. (poz. 247)

KONIECZNE ZMIANY KONSTRUKCYJNE WŁOKÓW, TUK I NIEWODÓW DUŃSKICH, O KTÓRYCH MOWA W § 11 UST. 2 ROZPORZĄDZENIA

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1997-04-22
  • Data wejścia w życie: 1997-04-30
  • Data obowiązywania: 1997-04-30
  • Z mocą od: 1997-04-30
  • Dokument traci ważność: 2000-02-09

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA