REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1998 nr 107 poz. 672

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI

z dnia 6 sierpnia 1998 r.

w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania kontroli przez przedsiębiorstwa energetyczne oraz wzorów protokołu kontroli i upoważnień do przeprowadzania kontroli.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348 i Nr 158, poz. 1042 oraz z 1998 r. Nr 94, poz. 594 i Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:

§ 1.
 Rozporządzenie określa szczegółowe zasady przeprowadzania, przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem i dystrybucją paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła, kontroli układów pomiarowych, dotrzymywania zawartych umów i prawidłowości rozliczeń.
§ 2.
 Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o układach pomiarowych, należy przez to rozumieć gazomierze, liczniki energii elektrycznej lub ciepła albo inne urządzenia pomiarowe lub rozliczeniowo-pomiarowe wraz z układami połączeń między nimi, służące do pomiaru i rozliczeń paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła.
§ 3.
 1. Kontrolę przeprowadzają pracownicy przedsiębiorstw energetycznych, zwani dalej „kontrolującymi”, w zespole liczącym co najmniej dwie osoby, na podstawie imiennego upoważnienia wydanego przez przedsiębiorstwo energetyczne oraz legitymacji służbowej.

2. Wzór upoważnienia, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

3. Przedsiębiorstwo energetyczne jest zobowiązane do prowadzenia ewidencji przeprowadzonych kontroli i wydanych upoważnień do kontroli.

§ 4.
 Przedsiębiorstwo energetyczne, zlecając kontrolującym przeprowadzenie kontroli, ustala:

1) szczegółowy zakres kontroli,

2) osoby upoważnione do przeprowadzania kontroli.

§ 5.
 Przeprowadzenie kontroli ma na celu:

1) sprawdzenie prawidłowości użytkowania i działania układów pomiarowych oraz rozliczeń zużycia paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła, a w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości – wyjaśnienie przyczyn ich powstania,

2) sprawdzenie zgodności sposobu wykorzystywania paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła z warunkami określonymi w umowie,

3) ustalenie przypadków pobierania paliw i energii z częściowym lub całkowitym pominięciem układu pomiarowego.

§ 6.
 W ramach kontroli:

1) kierownicy jednostek kontrolowanych oraz odbiorcy mają obowiązek zapewnienia kontrolującym dostępu do urządzeń technicznych oraz wglądu do dokumentów i materiałów mających związek z przeprowadzaną kontrolą,

2) kontrolujący mają prawo:

a) wstępu do obiektów i pomieszczeń na podstawie upoważnienia i legitymacji służbowej,

b) wglądu do dokumentów i materiałów mających związek z przeprowadzoną kontrolą,

c) przeprowadzanie oględzin i prób układów pomiarowych,

d) zabezpieczania materiałów dowodowych,

e) wstrzymania dostawy paliw i energii, w razie stwierdzenia okoliczności stanowiących podstawę do ich wstrzymania,

f) przeprowadzenia niezbędnych przeglądów urządzeń, będących własnością przedsiębiorstwa energetycznego, wykonywania prac związanych z ich eksploatacją lub naprawą oraz badań i pomiarów.

§ 7.
 Przedsiębiorstwo energetyczne przeprowadza kontrolę z własnej inicjatywy lub na wniosek odbiorcy. Kontrolę na wniosek odbiorcy przedsiębiorstwo energetyczne przeprowadza w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
§ 8.
 1. Kontrolę przeprowadza się w dniach i godzinach pracy, obowiązujących w jednostce kontrolowanej, w sposób nie zakłócający pracy tej jednostki, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Kontrolę w lokalu mieszkalnym można przeprowadzać w godzinach od 700 do 2100, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

§ 9.
 Kontrola obejmuje w szczególności:

1) oględziny układów pomiarowych i ich zabezpieczeń przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub zmianą wskazań,

2) sprawdzenie prawidłowości wskazań poszczególnych urządzeń pomiarowych,

3) sprawdzenie właściwości metrologicznych urządzeń pomiarowych,

4) ocenę poprawności działania elementów układu pomiarowego,

5) dokonanie badań i pomiarów w zakresie przedmiotu kontroli,

6) przeprowadzanie niezbędnych prac związanych z eksploatacją lub naprawą urządzeń pomiarowych należących do przedsiębiorstwa energetycznego,

7) zebranie i zabezpieczenie dowodów naruszania przez odbiorcę warunków umowy zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym, w szczególności warunków użytkowania układów pomiarowych.

§ 10.
 Wejście na teren nieruchomości lub do pomieszczeń w celu przeprowadzania kontroli oraz sama kontrola odbywa się w obecności kierownika jednostki kontrolowanej, odbiorcy bądź osób przez nich upoważnionych.
§ 11.
 1. Kontrolujący dokonuje ustaleń stanu faktycznego na podstawie zebranych w toku kontroli dowodów.

2. Dowodami, o których mowa w ust. 1, są w szczególności wyniki oględzin, zabezpieczone urządzenia, instalacje lub ich części, dokumenty oraz pisemne wyjaśnienia.

§ 12.
 Pracownicy jednostki kontrolowanej, odbiorcy bądź osoby zamieszkałe w lokalu mieszkalnym, o którym mowa w § 8 ust. 2, są obowiązani udzielać kontrolującym wyjaśnień dotyczących przedmiotu kontroli.
§ 13.
 Kontrolujący informują osoby, o których mowa w § 10, o ustaleniach wskazujących na ujawnione w trakcie prowadzonej kontroli nieprawidłowości w eksploatacji urządzeń pomiarowych i prowadzonych rozliczeniach.
§ 14.
 1. Z przeprowadzonej kontroli kontrolujący sporządzają protokół w dwóch egzemplarzach, w którym zamieszczają ustalenia dokonanie w trakcie kontroli. Jeden egzemplarz otrzymuje jednostka kontrolowana, odbiorca lub osoby zamieszkałe w lokalu mieszkalnym, o którym mowa w § 8 ust. 2.

2. Wzór protokołu kontroli, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 15.
 1. Protokół podpisują kontrolujący oraz osoby, o których mowa w § 10, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Jeżeli osoby, o których mowa w § 10, odmówią podpisania protokołu kontroli, kontrolujący czynią o tym wzmiankę w protokole.

§ 16.
 Informacje uzyskane w trakcie przeprowadzonej kontroli nie mogą być udostępnione osobom trzecim bez pisemnej zgody odbiorcy, u którego przeprowadzono kontrolę.
§ 17.
 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Gospodarki: J. Steinhoff

Załącznik 1. [WZÓR UPOWAŻNIENIA DO PRZEPROWADZANIA KONTROLI]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Gospodarki
z dnia 6 sierpnia 1998 r. (poz. 672)

Załącznik nr 1

WZÓR UPOWAŻNIENIA DO PRZEPROWADZANIA KONTROLI

infoRgrafika

Załącznik 2. [WZÓR PROTOKOŁU KONTROLI]

Załącznik nr 2

WZÓR PROTOKOŁU KONTROLI

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1998-08-20
  • Data wejścia w życie: 1998-09-04
  • Data obowiązywania: 1998-09-04
  • Z mocą od: 1998-09-04
  • Dokument traci ważność: 2000-09-30
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA