REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1998 nr 114 poz. 739

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 31 sierpnia 1998 r.

w sprawie sposobu technicznego przygotowania sieci telekomunikacyjnej do kontroli rozmów telefonicznych oraz sposobu dokonywania, rejestracji, przechowywania, odtwarzania i niszczenia zapisów z kontrolowanych rozmów telefonicznych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 242 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Operator sieci telekomunikacyjnej ma obowiązek przygotowania sieci do przeprowadzania kontroli rozmów telefonicznych oraz innych przekazów informacji i przystosowania jej do utrwalania treści takich rozmów i przekazów, przy użyciu urządzeń samoczynnie uruchamiających zapis i wyłączających go po zakończeniu utrwalania, w warunkach uniemożliwiających dostęp do utrwalanych treści podmiotom do tego nie uprawnionym.

2. Przygotowanie, o którym mowa w ust. 1, polega na utworzeniu systemu dostępu do treści rozmów telefonicznych i treści innych przekazów informacji spełniającego funkcje:

1) wprowadzania do systemu danych identyfikujących użytkownika sieci,

2) ujmowania sygnałów,

3) odbioru sygnałów i dokonywania zapisu treści rozmów lub innych przekazów informacji.

3. System, o którym mowa w ust. 2, powinien zapewniać niezwłoczne przeprowadzenie kontroli rozmowy telefonicznej lub innego przekazu informacji i danych im towarzyszących, właściwych dla danego systemu telekomunikacyjnego, oraz właściwą jakość przekazu.

§ 2.
Czynności związane z wykonywaniem orzeczeń i zarządzeń w przedmiocie kontroli i utrwalenia rozmów telefonicznych lub innych przekazów informacji, a także związane z nimi doręczenia, powinny być realizowane w sposób przewidziany dla przekazywania wiadomości, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej.
§ 3.
1. Utrwalenia treści rozmowy telefonicznej lub innego przekazu informacji dokonuje się przy użyciu środków technicznych, przez zapis przekazywanych informacji przychodzących do lub wychodzących od określonego użytkownika sieci telekomunikacyjnej, w sposób umożliwiający ich odtworzenie przy użyciu urządzeń odtwarzających.

2. Utrwalenia dokonuje podmiot wskazany w postanowieniu sądu lub prokuratora, na nośniku umożliwiającym odtworzenie treści informacji, zwanym dalej „nośnikiem”.

3. Osoba dokonująca utrwalenia treści rozmowy telefonicznej zapisuje lub oznacza na nośniku, o którym mowa w ust. 2, sygnaturę akt sprawy, w której czynność ta została zlecona, swoje imię, nazwisko i stanowisko służbowe, a także dane dotyczące podstawy utrwalania. Dotyczy to także czasu rozpoczęcia i zakończenia utrwalania.

§ 4.
1. Operator sieci telekomunikacyjnej zapewnia osobie, o której mowa w § 3 ust. 3, możliwość utrwalenia informacji przesyłanych w sieci, w sposób uniemożliwiający zapoznanie się przez tę osobę z treścią utrwalanych informacji.

2. W razie przekazywania informacji w sieci, po ich zakodowaniu przez operatora, ma on obowiązek ich udostępnienia w formie nie zakodowanej.

§ 5.
Dane identyfikujące odbiorcę i nadawcę informacji, czas i miejsce jej nadania oraz odbioru mogą być utrwalane odrębnie od treści rozmów lub treści innych przekazów informacji.
§ 6.
1. W notatce urzędowej z czynności kontroli i utrwalenia, sporządzonej przez osobę upoważnioną do jej przeprowadzenia, należy zamieścić:

1) datę i miejsce sporządzenia notatki oraz sygnaturę akt sprawy,

2) imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby sporządzającej,

3) oznaczenie czynności ze wskazaniem podstawy jej przeprowadzenia,

4) imię i nazwisko użytkownika sieci telekomunikacyjnej lub nazwę podmiotu będącego użytkownikiem oraz dane identyfikujące urządzenie służące do przeprowadzania rozmów, których treść podlega utrwaleniu, a także, w miarę możności, dane identyfikujące urządzenia, z którymi dokonywane były połączenia,

5) rodzaj i typ aparatury utrwalającej oraz niezbędne dane o pracy urządzenia utrwalającego, w tym rodzaj i typ użytego nośnika i parametry zapisu,

6) czas rozpoczęcia i zakończenia zapisu, z zaznaczeniem, czy zostało użyte urządzenie do automatycznego uruchamiania i wyłączania aparatury,

7) dane pozwalające na identyfikację użytego nośnika,

8) w miarę potrzeby inne dane dotyczące dokonywanej czynności.

2. W razie uszkodzenia aparatury utrwalającej lub nośnika bądź ich zatrzymania w trakcie zapisu, czyni się o tym odpowiednią wzmiankę w notatce, o której mowa w ust. 1. Przepis § 3 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

§ 7.
Po zakończeniu utrwalania nośnik, na którym dokonywano zapisu, osoba, o której mowa w § 3 ust. 3, opakowuje wraz z notatką wymienioną w § 6, oznacza sygnaturą akt sprawy i przekazuje organowi zarządzającemu utrwalenie treści rozmowy telefonicznej lub innego przekazu informacji.
§ 8.
1. Operator sieci telekomunikacyjnej zapewnia rejestrację faktu przeprowadzenia kontroli rozmowy telefonicznej i innego przekazu informacji, gromadząc dane o przeprowadzonych kontrolach.

2. Dane te obejmują:

1) sygnaturę akt sprawy i datę wydania postanowienia sądu lub prokuratora,

2) datę przeprowadzenia kontroli,

3) informację o podmiocie przeprowadzającym kontrolę i osobie dokonującej czynności,

4) imię i nazwisko użytkownika sieci lub nazwę podmiotu będącego użytkownikiem, w stosunku do którego zarządzono kontrolę,

5) czas dokonywania kontroli.

3. Gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie danych, o których mowa w ust. 1 i 2, odbywa się przy zastosowaniu przepisów dotyczących wiadomości, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej.

§ 9.
1. W protokole czynności, podczas której nastąpiło odtworzenie zapisu, zamieszcza się imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby dokonującej odtworzenia oraz dane, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 4 i 5, oraz dane dotyczące rodzaju i typu aparatury odtwarzającej. W wypadkach wydawania przez sąd lub prokuratora zgody, o której mowa w art. 237 § 6 Kodeksu postępowania karnego, należy nadto zamieścić w protokole datę jej wydania i sygnaturę akt sprawy, w której została wydana.

2. Przy odtwarzaniu zapisu może być użyte dodatkowe urządzenie korygujące lub wzmacniające dźwięk. Należy o tym dokonać wzmianki w protokole czynności.

3. Jeżeli okaże się to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa osoby, której głos lub wizerunek zostały utrwalone, sąd lub prokurator może zarządzić odtworzenie w warunkach uniemożliwiających jej rozpoznanie. Czynności tej należy dokonać w sposób zapewniający, że zapis na nośniku lub nośnik nie ulegną uszkodzeniu.

§ 10.
O uszkodzeniu nośnika w związku z odtwarzaniem należy uczynić adnotację w protokole czynności. W razie uszkodzenia nośnika w innych okolicznościach, należy sporządzić odpowiednią notatkę urzędową.
§ 11.
Nośnik z zapisami treści rozmów telefonicznych lub innych przekazów informacji przechowuje się i przesyła w warunkach zabezpieczających przed utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem, zwłaszcza przed szkodliwym działaniem środków chemicznych, czynników mechanicznych, temperatury, promieniowania, pola magnetycznego lub elektrycznego.
§ 12.
1. Zapis treści rozmowy telefonicznej lub innego przekazu informacji, którego zniszczenie sąd zarządził na podstawie art. 238 § 3 Kodeksu postępowania karnego, podlega usunięciu w sposób uniemożliwiający odtworzenie zapisu.

2. Jeżeli mimo usunięcia zapisu zachodzi możliwość jego odtworzenia, należy zarządzić fizyczne zniszczenie nośnika.

3. Z czynności usunięcia zapisu lub zniszczenia nośnika sporządza się protokół.

§ 13.
Traci moc rozporządzenie Ministrów Sprawiedliwości i Obrony Narodowej z dnia 10 maja 1983 r. w sprawie sposobu dokonywania, zabezpieczania, przechowywania, odtwarzania oraz niszczenia zapisów treści rozmów telefonicznych (Dz. U. Nr 27, poz. 133).
§ 14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Sprawiedliwości: w.z. J. Niemcewicz

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1998-09-02
  • Data wejścia w życie: 1998-09-02
  • Data obowiązywania: 1998-09-02
  • Z mocą od: 1998-09-02
  • Dokument traci ważność: 2003-07-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA