REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1999 nr 57 poz. 604

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 8 czerwca 1999 r.

w sprawie organów inspekcyjnych dla jednostek pływających Straży Granicznej i Policji oraz trybu przeprowadzania przeglądów i inspekcji, a także ich rodzajów

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 6 ustawy z dnia 16 marca 1995 r. o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki (Dz. U. Nr 47, poz. 243) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa organy inspekcyjne dla jednostek pływających Straży Granicznej i Policji, powołane w celu zapewnienia przestrzegania przez te jednostki wymagań w zakresie zapobiegania zanieczyszczaniu morza, oraz rodzaje i tryb przeprowadzania przeglądów i inspekcji.
§ 2.
Organami inspekcyjnymi, o których mowa w § 1, są:

1) Komendant Główny Straży Granicznej - dla jednostek pływających Straży Granicznej,

2) Komendant Główny Policji - dla jednostek pływających Policji.

§ 3.
1. Jednostki pływające Straży Granicznej i Policji, zwane dalej „jednostkami pływającymi”, podlegają następującym przeglądom i inspekcjom:

1) przeglądowi wstępnemu, przed oddaniem jednostki pływającej do eksploatacji, w celu potwierdzenia spełnienia obowiązujących przepisów o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza, wydanych przez polską instytucję klasyfikacyjną działającą pod nazwą Polski Rejestr Statków z siedzibą w Gdańsku, zwanych dalej „przepisami technicznymi”,

2) przeglądowi rocznemu, przeprowadzanemu po upływie roku od dokonania ostatniego przeglądu (wstępnego lub rocznego), jednak nie później niż 3 miesiące od tej daty, w celu stwierdzenia, czy od ostatniego przeglądu nie zostały wprowadzone zmiany w konstrukcji jednostki pływającej lub jej urządzeń, a także sprawdzenia sprawności technicznej instalacji,

3) przeglądowi dodatkowemu, ogólnemu lub częściowemu, przeprowadzanemu po naprawie lub wymianie urządzeń i instalacji służących do zapobiegania zanieczyszczaniu morza, w celu stwierdzenia, czy dokonane naprawy lub wymiany zapewniają ochronę środowiska morskiego,

4) inspekcji doraźnej, w celu stwierdzenia, czy:

a) urządzenia, instalacje i wyposażenie jednostki pływającej, służące zapobieganiu zanieczyszczaniu morza, są sprawne technicznie oraz należycie utrzymane,

b) prowadzone są na bieżąco wymagane zapisy olejowe,

c) załoga jest należycie przeszkolona w zakresie czynności służących zapobieganiu zanieczyszczaniu morza.

2. Przeglądy i inspekcje, o których mowa w ust. 1, zwane dalej „przeglądami lub inspekcjami”, organ inspekcyjny przeprowadza z urzędu, z zastrzeżeniem § 8 ust. 2.

§ 4.
Dowódca jednostki pływającej zgłoszonej do przeglądu lub inspekcji obowiązany jest umożliwić sprawne przeprowadzenie przeglądu lub inspekcji.
§ 5.
1. Z przeprowadzonego przeglądu lub inspekcji organ inspekcyjny sporządza protokół, którego kopię otrzymują:

1) dowódca jednostki pływającej,

2) komendant jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub Policji, któremu jednostka pływająca podlega.

2. W razie stwierdzenia w czasie przeglądu lub inspekcji naruszenia obowiązujących przepisów technicznych, organ inspekcyjny określa w protokole stwierdzone usterki i wskazuje termin ich usunięcia.

§ 6.
1. Organ inspekcyjny, w razie stwierdzenia w trakcie przeglądu spełnienia wymogów określonych w przepisach technicznych, wydaje decyzję o dopuszczeniu jednostki pływającej do eksploatacji.

2. Organ inspekcyjny w razie stwierdzenia w trakcie przeglądu lub inspekcji:

1) usterek nie powodujących bezpośredniego zagrożenia zanieczyszczenia morza - wydaje decyzję o warunkowym dopuszczeniu jednostki pływającej do eksploatacji, wskazując jednocześnie w decyzji termin usunięcia tych usterek,

2) usterek powodujących bezpośrednie zagrożenie zanieczyszczenia morza - wydaje decyzję o niedopuszczeniu jednostki pływającej do eksploatacji.

3. Decyzje, o których mowa w ust. 1 i 2, wydaje się w formie pisemnej oraz doręcza:

1) dowódcy jednostki pływającej,

2) komendantowi jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub Policji, któremu jednostka pływająca podlega.

§ 7.
1. Po wydaniu decyzji, o której mowa w § 6 ust. 2 pkt 1, organ inspekcyjny dokonuje przeglądu dodatkowego w terminie określonym w tej decyzji.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, organ inspekcyjny:

1) w razie stwierdzenia, że usterki zostały usunięte - wydaje decyzję o dopuszczeniu jednostki pływającej do eksploatacji,

2) w razie stwierdzenia, że usterki nie zostały usunięte - wydaje decyzję o niedopuszczeniu jednostki pływającej do eksploatacji.

§ 8.
1. W przypadku wydania decyzji, o której mowa w § 6 ust. 2 pkt 2, dopuszczenie jednostki pływającej do eksploatacji następuje po dokonaniu przeglądu dodatkowego i stwierdzeniu braku usterek.

2. Przeglądu, o którym mowa w ust. 1, organ inspekcyjny dokonuje na wniosek komendanta jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub Policji, któremu podlega jednostka pływająca.

3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien zawierać informację o usunięciu usterek stwierdzonych w protokole z przeprowadzonego przeglądu lub inspekcji.

§ 9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: J. Tomaszewski

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1999-06-25
  • Data wejścia w życie: 1999-07-10
  • Data obowiązywania: 1999-07-10
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA