REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2012 poz. 31

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)

z dnia 29 grudnia 2011 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu i szczegółowych zasad wyznaczania całkowitego wymogu kapitałowego, w tym wymogów kapitałowych, dla domów maklerskich oraz określenia maksymalnej wysokości kredytów, pożyczek i wyemitowanych dłużnych papierów wartościowych w stosunku do kapitałów2)

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 94 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622, Nr 131, poz. 763 i Nr 234, poz. 1391) zarządza się, co następuje:

§ 1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 listopada 2009 r. w sprawie zakresu i szczegółowych zasad wyznaczania całkowitego wymogu kapitałowego, w tym wymogów kapitałowych, dla domów maklerskich oraz określenia maksymalnej wysokości kredytów, pożyczek i wyemitowanych dłużnych papierów wartościowych w stosunku do kapitałów (Dz. U. Nr 204, poz. 1571, z 2010 r. Nr 163, poz. 1100 oraz z 2011 r. Nr 156, poz. 927) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 23 dodaje się ust. 6 w brzmieniu:

„6. Od dnia 15 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. ważona wartością ekspozycji średnia wartość oszacowanego parametru LGD, o którym mowa w załączniku nr 6 do rozporządzenia, dla wszystkich ekspozycji detalicznych zabezpieczonych na nieruchomościach mieszkalnych i nieobjętych gwarancjami rządów centralnych nie może wynosić mniej niż 10%.”;

2) w załączniku nr 6 do rozporządzenia:

a) w § 72:

– w ust. 1 pkt 4 i 5 otrzymują brzmienie:

„4) kredyty zabezpieczone hipoteką na nieruchomości mieszkalnej lub udziałami w fińskich przedsiębiorstwach mieszkaniowych, w kwocie ekspozycji głównej, do wysokości mniejszej z następujących wartości:

a) łącznej wartości zabezpieczeń obejmującej wszystkie zabezpieczenia określone w pkt 1–3,

b) 80% wartości nieruchomości stanowiących zabezpieczenie lub jednostek priorytetowych wyemitowanych przez francuskie Fonds Communs de Créances lub instytucje sekurytyzacyjne, działające na podstawie przepisów państwa członkowskiego, zabezpieczające ekspozycje dotyczące nieruchomości mieszkalnych, jeżeli aktywa takich jednostek lub instytucji są zaliczone do puli zabezpieczającej, a co najmniej 90% ich składników stanowią hipoteki w połączeniu z wartością wszystkich wcześniejszych zabezpieczeń, do wysokości mniejszej z następujących wartości:

– ekspozycji z tytułu jednostek priorytetowych,

– łącznej wartości zabezpieczeń,

– 80% wartości obciążonych hipoteką nieruchomości

– przy czym jednostki priorytetowe kwalifikują się do 1. stopnia w skali oceny jakości kredytowej, zgodnie z przepisami niniejszego załącznika, oraz wartość takich jednostek nie przekracza 10% nominalnej kwoty obligacji pozostających do wykupu; ekspozycje z tytułu przeniesienia i zarządzania płatności dłużników lub ekspozycje z tytułu przychodów z postępowania upadłościowego dłużników kredytów z zabezpieczeniem w postaci nieruchomości jednostek priorytetowych lub dłużnych papierów wartościowych nie są uwzględniane przy wyliczaniu 90% limitu;

5) kredyty zabezpieczone nieruchomościami komercyjnymi lub udziałami w fińskich przedsiębiorstwach mieszkaniowych, w kwocie ekspozycji głównej, do wysokości mniejszej z następujących wartości:

a) łączna wartość zabezpieczeń obejmująca wszystkie zastawy określone w pkt 1–4,

b) 60% wartości nieruchomości ustanowionych jako zabezpieczenie lub zabezpieczone przez jednostki priorytetowe, w kwocie ekspozycji głównej, wyemitowane przez Fonds Communs de Créances z siedzibą na terytorium Republiki Francuskiej lub instytucje sekurytyzacyjne, działające na podstawie przepisów państwa członkowskiego, zabezpieczające ekspozycje dotyczące nieruchomości komercyjnych, jeżeli aktywa takich jednostek lub instytucji są zaliczone do puli zabezpieczającej, a co najmniej 90% ich składników stanowią hipoteki w połączeniu z wartością wszystkich wcześniejszych zabezpieczeń, do wysokości mniejszej z następujących wartości:

– ekspozycji z tytułu jednostek priorytetowych,

– łącznej wartości zabezpieczeń,

– 60% wartości obciążonych hipoteką nieruchomości

– przy czym jednostki priorytetowe kwalifikują się do 1. stopnia w skali oceny jakości kredytowej, zgodnie z przepisami niniejszego załącznika, oraz wartość takich jednostek nie przekracza 10% nominalnej kwoty obligacji pozostających do wykupu; ekspozycje z tytułu przeniesienia i zarządzania płatnościami dłużników lub ekspozycje z tytułu przychodów z postępowania upadłościowego dłużników kredytów z zabezpieczeniem w postaci nieruchomości jednostek priorytetowych lub dłużnych papierów wartościowych nie są uwzględniane przy wyliczaniu 90% limitu;”,

– dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

„4. Od dnia 15 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. nie ma zastosowania górny limit 10% w odniesieniu do jednostek priorytetowych emitowanych zgodnie z zasadami określonymi w ust. 1 pkt 4 i 5 przez Fonds Communs de Créances z siedzibą na terytorium Republiki Francuskiej lub równorzędną jednostkę sekurytyzacyjną, jeżeli są spełnione następujące warunki:

1) sekurytyzowane ekspozycje zabezpieczone na nieruchomościach mieszkalnych lub komercyjnych zostały zainicjowane przez członka tej samej skonsolidowanej grupy, której członkiem jest również emitent obligacji zabezpieczonych, lub przez podmiot powiązany z tym samym organem centralnym, z którym powiązany jest również emitent obligacji zabezpieczonych (członkostwo w tej samej grupie lub powiązanie z tym samym organem określa się w momencie wykorzystania priorytetowych udziałów jako zabezpieczenia obligacji zabezpieczonych);

2) członek tej samej skonsolidowanej grupy, której członkiem jest również emitent obligacji zabezpieczonych lub podmiot powiązany z tym samym organem centralnym, z którym powiązany jest również emitent obligacji zabezpieczonych, zatrzymuje całość transzy pierwszej straty wspierającej te priorytetowe udziały.”,

b) w § 177 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

„3) obligacjom zabezpieczonym określonym w § 71–75 można przypisać LGD równe 11,25%;”.

§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 stycznia 2012 r.

Minister Finansów: wz. L. Kotecki

 

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 248, poz. 1481).

2) Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/76/UE z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie zmiany dyrektyw 2006/48/WE oraz 2006/49/WE w zakresie wymogów kapitałowych dotyczących portfela handlowego i resekurytyzacji oraz przeglądu nadzorczego polityki wynagrodzeń (Dz. Urz. UE L 329 z 14.12.2010, str. 3).

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA