REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2014 poz. 1743

OBWIESZCZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 18 listopada 2014 r.

w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie produkcji, wytwarzania, przetwarzania, zużycia, nabywania, gromadzenia, przechowywania, zbywania, przekazywania i używania toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów

Tekst pierwotny

1. Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 i Nr 232, poz. 1378) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie produkcji, wytwarzania, przetwarzania, zużycia, nabywania, gromadzenia, przechowywania, zbywania, przekazywania i używania toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów (Dz. U. Nr 217, poz. 1432), z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 listopada 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie produkcji, wytwarzania, przetwarzania, zużycia, nabywania, gromadzenia, przechowywania, zbywania, przekazywania i używania toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów (Dz. U. poz. 1502).

2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 listopada 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie produkcji, wytwarzania, przetwarzania, zużycia, nabywania, gromadzenia, przechowywania, zbywania, przekazywania i używania toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów (Dz. U. poz. 1502), który stanowi:

„§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.”.

Minister Obrony Narodowej: T. Siemoniak

Załącznik 1. [Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie produkcji, wytwarzania, przetwarzania, zużycia, nabywania, gromadzenia, przechowywania, zbywania, przekazywania i używania toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów]

Załącznik do obwieszczenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 18 listopada 2014 r. (poz. 1743)

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 9 listopada 2010 r.

w sprawie produkcji, wytwarzania, przetwarzania, zużycia, nabywania, gromadzenia, przechowywania, zbywania, przekazywania i używania toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów (Dz. U. Nr 76, poz. 812 oraz z 2010 r. Nr 182, poz. 1228) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa zakres i szczegółowe warunki produkcji, wytwarzania, przetwarzania, zużycia, nabywania, gromadzenia, przechowywania, zbywania, przekazywania i używania toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów, o których mowa w Wykazie 1 Załącznika do Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów, sporządzonej w Paryżu dnia 13 stycznia 1993 r. (Dz. U. z 1999 r. Nr 63, poz. 703), w jednostkach i komórkach organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej oraz przez niego nadzorowanych, a także w przedsiębiorstwach państwowych, dla których jest on organem założycielskim.

§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) Konwencji – należy przez to rozumieć Konwencję o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów, sporządzoną w Paryżu dnia 13 stycznia 1993 r.;

2) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów;

3) Wykazie 1 – należy przez to rozumieć Wykaz 1 Załącznika do Konwencji;

4) pozwoleniu – należy przez to rozumieć pozwolenie na produkcję, wytwarzanie, przetwarzanie, zużycie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie lub używanie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1.

§ 3. 1.Wniosek o wydanie pozwolenia, zwany dalej „wnioskiem”, sporządza się na piśmie, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

2. Wniosek powinien zawierać:

1) dane wnioskodawcy;

2) informacje na temat rodzaju planowanej działalności, w tym jej cel i opis;

3) proponowany termin obowiązywania pozwolenia;

4) dane o związku z Wykazu 1;

5) wykaz załączników;

6) podpis osoby upoważnionej i pieczęć firmową wnioskodawcy.

3. Do wniosku dołącza się następujące dokumenty:

1) odpis lub wyciąg z rejestru przedsiębiorców – dotyczy przedsiębiorstw państwowych, dla których Minister Obrony Narodowej jest organem założycielskim;

2) kopię dokumentu o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej (NIP);

3) kopię dokumentu o nadaniu numeru identyfikacyjnego (REGON);

4) opinię dotyczącą spełnienia warunków technicznych zapewniających prawidłowe wykonywanie działalności z toksycznymi związkami chemicznymi lub ich prekursorami, wydaną przez Ministra Obrony Narodowej;

5) oświadczenie podmiotu lub przedsiębiorcy o spełnianiu warunków organizacyjnych i kadrowych, zapewniających prawidłowe wykonywanie działalności z toksycznymi związkami chemicznymi lub ich prekursorami.

4. Wniosek sporządza się oddzielnie dla każdego toksycznego związku chemicznego lub jego prekursora.

§ 4. 1. Produkcja, przetwarzanie, wytwarzanie, zużycie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, do celów ochronnych odbywa się w jednym obiekcie, innym niż pojedynczy obiekt o małej zdolności produkcyjnej, o którym mowa w części VI Załącznika dotyczącego weryfikacji do Konwencji, w ilości określonej do tych celów w Konwencji.

2. Produkcja, przetwarzanie, wytwarzanie, zużycie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, do celów ochronnych może odbywać się wyłącznie na zapotrzebowanie jednostek i komórek organizacyjnych oraz przedsiębiorstw państwowych, dla których Minister Obrony Narodowej jest organem założycielskim lub które są przez niego nadzorowane.

§ 5. 1. Produkcja, przetwarzanie, wytwarzanie, zużycie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, do celów badawczych, medycznych lub farmaceutycznych odbywa się w jednostkach naukowo-badawczych, jednostkach badawczo-rozwojowych, laboratoriach szkół wyższych oraz centrach szkolenia, w ilości określonej do tych celów przez Konwencję.

2. Produkcja, przetwarzanie, wytwarzanie, zużycie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, do celów badawczych, medycznych lub farmaceutycznych może odbywać się wyłącznie na zapotrzebowanie jednostek i komórek organizacyjnych oraz przedsiębiorstw państwowych, dla których Minister Obrony Narodowej jest organem założycielskim lub które są przez niego nadzorowane.

§ 6. Nabywanie, zbywanie i przekazywanie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, może odbywać się wyłącznie na zapotrzebowanie jednostek i komórek organizacyjnych oraz przedsiębiorstw państwowych, dla których Minister Obrony Narodowej jest organem założycielskim lub które są przez niego nadzorowane.

§ 7. Gromadzenie i przechowywanie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, odbywa się w obiektach jednostek wojskowych, jednostkach badawczo-rozwojowych lub placówkach naukowo-badawczych.

§ 8. Używanie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, może odbywać się wyłącznie do celów ochronnych w ramach szkolenia wojsk.

§ 9. 1. Szkolenie wojsk z użyciem toksycznych związków chemicznych, wymienionych w Wykazie 1, odbywa się wyłącznie w wyznaczonych do tego celu rejonach poligonów lub w laboratoriach szkół wojskowych.

2. Szkolenie wojsk i wszystkie prace związane z użyciem toksycznych związków chemicznych, wymienionych w Wykazie 1, prowadzi się pod kierunkiem oficera wojsk chemicznych w obecności personelu laboratorium chemicznego lub pod kierunkiem kadry naukowo-dydaktycznej szkół wojskowych.

3. Czynności, o których mowa w ust. 2, prowadzi się w obecności personelu służby zdrowia.

4. Do szkolenia z użyciem toksycznych związków chemicznych, wymienionych w Wykazie 1, dopuszcza się jedynie te osoby, które przeszły szkolenie teoretyczne z zasad działania wykorzystywanych związków chemicznych oraz zasad postępowania w przypadku skażenia takimi związkami.

5. Związki chemiczne planowane do wykorzystania w procesie szkolenia powinny być dostarczone przed przybyciem uczestników szkolenia, w ilości zaplanowanej przez prowadzącego szkolenie.

§ 10.1) Minister Obrony Narodowej za pośrednictwem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych sprawuje nadzór nad prowadzeniem działalności z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, w jednostkach i komórkach organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej oraz przez niego nadzorowanych, a także w przedsiębiorstwach państwowych, dla których jest on organem założycielskim.

§ 11. 1. Jednostki i komórki organizacyjne oraz przedsiębiorstwa państwowe, o których mowa w § 1, 4 i 5, są obowiązane do przekazywania Ministrowi Obrony Narodowej informacji o produkcji, wytwarzaniu, przetwarzaniu, zużyciu, nabywaniu, gromadzeniu, przechowywaniu, zbywaniu, przekazywaniu lub używaniu toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, w terminach:

1) do dnia 1 września – w przypadku informacji, które dotyczą działalności planowanej w następnym roku kalendarzowym;

2) do dnia 1 lutego – w przypadku informacji, które dotyczą działalności prowadzonej w poprzednim roku kalendarzowym.

2. Informacje, o których mowa w ust. 1, jednostki i komórki organizacyjne oraz przedsiębiorstwa państwowe wymienione w § 1, 4 i 5 obowiązane są składać zgodnie z przepisami w sprawie szczegółowych danych, jakie powinny zawierać informacje o działalności z wykorzystaniem związków chemicznych lub ich prekursorów.

§ 12. Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 października 2002 r. w sprawie produkcji, wytwarzania, przetwarzania, zużycia, nabywania, gromadzenia, przechowywania, zbywania, przekazywania i używania toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów (Dz. U. Nr 188, poz. 1579).

§ 13. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia2).


1) W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 listopada 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie produkcji, wytwarzania, przetwarzania, zużycia, nabywania, gromadzenia, przechowywania, zbywania, przekazywania i używania toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów (Dz. U. poz. 1502), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

2) Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 19 listopada 2010 r.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2014-12-09
  • Data wejścia w życie: 2014-12-09
  • Data obowiązywania: 2014-12-09
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA