REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2020 poz. 1560

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU1)

z dnia 27 sierpnia 2020 r.

w sprawie sposobu informowania o rodzaju paliwa alternatywnego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego oraz oznakowania miejsc tankowania lub ładowania pojazdu samochodowego takim paliwem2)

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 41 ust. 6 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 908 i 1086) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa szczegółowy sposób:

1) formułowania i udostępniania informacji o rodzaju paliwa alternatywnego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego umieszczanej:

a) w instrukcji obsługi tego pojazdu,

b) na korkach wlewu paliwa lub gniazdach pojazdowych lub w pobliżu tych korków lub tych gniazd,

c) na terenie placówki handlowej prowadzącej sprzedaż pojazdów silnikowych;

2) oznakowania miejsc tankowania lub ładowania pojazdu samochodowego paliwem alternatywnym, w tym urządzeń służących do tankowania lub ładowania.

§ 2. [Identyfikator stosowany do formułowania i udostępniania informacji o rodzaju paliwa typu gazowego]

1. Do formułowania i udostępniania informacji o rodzaju paliwa typu gazowego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego oraz do oznakowania miejsc tankowania paliwem tego rodzaju, w tym stacji gazu ziemnego i znajdujących się na nich punktów tankowania, stosuje się identyfikator w kształcie rombu o kącie 90°, w środku którego zamieszcza się symbol w kolorze czarnym na białym albo srebrnym tle, przy czym symbol ten oznacza się w przypadku:

1) gazu płynnego skrótem „LPG”;

2) sprężonego gazu ziemnego, w tym pochodzącego z biometanu, skrótem „CNG”;

3) skroplonego gazu ziemnego, w tym pochodzącego z biometanu, skrótem „LNG”;

4) wodoru skrótem „H2”.

2. Długość boku identyfikatora umieszczonego:

1) w instrukcji obsługi pojazdu samochodowego, na korku wlewu paliwa lub w jego pobliżu oraz na pistolecie wydawczym wynosi co najmniej 13 mm;

2) na terenie placówki handlowej prowadzącej sprzedaż pojazdów silnikowych oraz na urządzeniu, przez które paliwo jest dostarczane do pojazdu samochodowego, zwanym dalej „dystrybutorem”, wynosi co najmniej 30 mm.

§ 3. [Identyfikator stosowany do formułowania i udostępniania informacji o energii elektrycznej jako paliwie alternatywnym]

1. Do formułowania i udostępniania informacji o energii elektrycznej jako paliwie alternatywnym wykorzystywanym do napędu pojazdu samochodowego oraz do oznakowania ogólnodostępnej stacji ładowania stosuje się identyfikator w kształcie sześciokąta foremnego o kącie wewnętrznym 120°, w środku którego zamieszcza się symbol „C”, przy czym symbol ten:

1) w instrukcji obsługi pojazdu samochodowego, na gnieździe pojazdowym lub w jego pobliżu oznacza się kolorem białym lub srebrnym i zamieszcza na czarnym tle;

2) na terenie placówki handlowej prowadzącej sprzedaż pojazdów silnikowych, na gnieździe punktu ładowania lub w jego pobliżu oraz na wtyczce punktu ładowania oznacza się kolorem czarnym i zamieszcza na białym albo srebrnym tle.

2. Średnica okręgu opisanego na sześciokącie stanowiącym identyfikator umieszczony:

1) w instrukcji obsługi pojazdu samochodowego, na gnieździe pojazdowym lub w jego pobliżu wynosi co najmniej 13 mm;

2) na terenie placówki handlowej prowadzącej sprzedaż pojazdów silnikowych, na gnieździe punktu ładowania lub w jego pobliżu oraz na wtyczce punktu ładowania wynosi co najmniej 30 mm.

§ 4. [Identyfikator stosowany do formułowania i udostępniania informacji o rodzaju biopaliwa ciekłego typu oleju napędowego]

1. Do formułowania i udostępniania informacji o rodzaju biopaliwa ciekłego typu oleju napędowego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego oraz do oznakowania miejsc tankowania biopaliwem ciekłym tego typu stosuje się identyfikator w kształcie kwadratu, w środku którego zamieszcza się symbol „BX” w kolorze czarnym na białym albo srebrnym tle, gdzie X oznacza miejsce, w którym określa się liczbę wskazującą maksymalną zawartość biokomponentów wyrażoną w procentach objętościowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 11 lit. b ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1233).

2. Długość boku identyfikatora umieszczonego:

1) w instrukcji obsługi pojazdu samochodowego, na korku wlewu paliwa lub w jego pobliżu oraz na pistolecie wydawczym wynosi co najmniej 13 mm;

2) na terenie placówki handlowej prowadzącej sprzedaż pojazdów silnikowych oraz na dystrybutorze wynosi co najmniej 30 mm.

§ 5. [Identyfikator stosowany do formułowania i udostępniania informacji o rodzaju biopaliwa ciekłego typu benzyny silnikowej]

1. Do formułowania i udostępniania informacji o rodzaju biopaliwa ciekłego typu benzyny silnikowej wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego oraz do oznakowania miejsc tankowania biopaliwami ciekłymi tego typu stosuje się identyfikator w kształcie okręgu, w środku którego zamieszcza się symbol „EX” w kolorze czarnym na białym albo srebrnym tle, gdzie X oznacza miejsce, w którym określa się liczbę wskazującą maksymalną zawartość biokomponentów lub eterów wyrażoną w procentach objętościowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 11 lit. a ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

2. Średnica identyfikatora umieszczonego:

1) w instrukcji obsługi pojazdu samochodowego, na korku wlewu paliwa lub w jego pobliżu oraz na pistolecie wydawczym wynosi co najmniej 13 mm;

2) na terenie placówki handlowej prowadzącej sprzedaż pojazdów silnikowych oraz na dystrybutorze wynosi co najmniej 30 mm.

§ 6. [Identyfikator stosowany do formułowania i udostępniania informacji o parafinowym oleju napędowym pochodzącym z procesów syntezy lub uwodornienia]

1. Do formułowania i udostępniania informacji o parafinowym oleju napędowym pochodzącym z procesów syntezy lub uwodornienia wykorzystywanym do napędu pojazdu samochodowego oraz do oznakowania miejsc tankowania tego rodzaju paliwem stosuje się identyfikator w kształcie kwadratu zawierającego symbol „XTL” w kolorze czarnym na białym albo srebrnym tle.

2. Długość boku identyfikatora umieszczonego:

1) w instrukcji obsługi pojazdu samochodowego, na korku wlewu paliwa lub w jego pobliżu oraz na pistolecie wydawczym wynosi co najmniej 13 mm;

2) na terenie placówki handlowej prowadzącej sprzedaż pojazdów silnikowych oraz na dystrybutorze wynosi co najmniej 30 mm.

§ 7. [Grubość linii zewnętrznej identyfikatora]

Grubość linii zewnętrznej identyfikatora wynosi:

1) 1,4 punktu w przypadku, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, § 3 ust. 2 pkt 1, § 4 ust. 2 pkt 1, § 5 ust. 2 pkt 1 i § 6 ust. 2 pkt 1;

2) 3,2 punktu w przypadku, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, § 3 ust. 2 pkt 2, § 4 ust. 2 pkt 2, § 5 ust. 2 pkt 2 i § 6 ust. 2 pkt 2.

§ 8. [Rozmiar czcionki danego symbolu]

Rozmiar czcionki danego symbolu dostosowuje się do wielkości identyfikatora i nie może być mniejszy niż 14 punktów.

§ 9. [Wzory identyfikatorów]

Wzory identyfikatorów określa załącznik do rozporządzenia.

§ 10. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 3, który wchodzi w życie z dniem 20 marca 2021 r.3)

Minister Klimatu: wz. I. Zyska


1) Minister Klimatu kieruje działem administracji rządowej - energia, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu (Dz. U. poz. 495).

2) Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 29 kwietnia 2020 r. pod numerem 2020/268/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża dyrektywę (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informatycznego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 18 czerwca 2010 r. w sprawie sposobu oznakowania dystrybutorów używanych na stacjach paliwowych i stacjach zakładowych do biopaliw ciekłych (Dz. U. poz. 830), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1527).

Załącznik 1. [WZORY IDENTYFIKATORÓW]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Klimatu
z dnia 27 sierpnia 2020 r. (poz. 1560)

WZORY IDENTYFIKATORÓW

Lp.

RODZAJ PALIWA

WZÓR IDENTYFIKATORA

1

Gaz płynny

 

2

Sprężony gaz ziemny, w tym pochodzący z biometanu

 

3

Skroplony gaz ziemny, w tym pochodzący z biometanu

 

4

Wodór

 

5

Energia elektryczna

 

6

Biopaliwo ciekłe typu oleju napędowego

zawierające biokomponenty, gdzie X oznacza

miejsce, w którym określa się liczbę

wskazującą maksymalną zawartość

biokomponentów

 

7

Biopaliwo ciekłe typu benzyny silnikowej

zawierające biokomponenty lub etery, gdzie X

oznacza miejsce, w którym określa się liczbę

wskazującą maksymalną zawartość

biokomponentów lub eterów

 

8

Parafinowy olej napędowy pochodzący z procesów syntezy lub uwodornienia

 

 

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2020-09-10
  • Data wejścia w życie: 2020-12-11
  • Data obowiązywania: 2020-12-11
  • Dokument traci ważność: 2024-12-25
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA