REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 1409

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 7 lipca 2023 r.

w sprawie zwrotu kosztów poniesionych na ochronę prawną przez funkcjonariusza Służby Więziennej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 164a ust. 4 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2470 oraz z 2023 r. poz. 240, 347, 641 i 1053) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa tryb postępowania oraz sposób dokumentowania przez funkcjonariusza Służby Więziennej, zwanego dalej „funkcjonariuszem", kosztów poniesionych na ochronę prawną w przypadkach, o których mowa w art. 164 ust. 2 i 4 oraz w art. 164a ust. 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, zwanej dalej „ustawą", a także podmioty właściwe w sprawie zwrotu kosztów ochrony prawnej, o których mowa w art. 164 ust. 3 oraz w art. 164a ust. 3 ustawy.

§ 2. [Wniosek o zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną funkcjonariusza]

1. Zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną funkcjonariusza w przypadkach, o których mowa w art. 164 ust. 2 i 4 oraz w art. 164a ust. 3 ustawy, następuje na pisemny wniosek funkcjonariusza, który poniósł te koszty.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, funkcjonariusz składa drogą służbową do kierownika jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której pełni służbę.

3. Funkcjonariusz zajmujący wyższe stanowisko kierownicze w Służbie Więziennej składa wniosek, o którym mowa w ust. 1, drogą służbową do właściwego przełożonego określonego w art. 63 ust. 2 ustawy.

4. Funkcjonariusz oddelegowany do pełnienia służby poza Służbą Więzienną składa wniosek, o którym mowa w ust. 1, drogą służbową do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

§ 3. [Dokumentacja zwrotu kosztów]

1. Koszty poniesione na ochronę prawną funkcjonariusza w przypadkach, o których mowa w art. 164 ust. 2 i 4 oraz w art. 164a ust. 3 ustawy, dokumentuje się za pomocą faktur, rachunków lub innego rodzaju dokumentów sporządzonych w postaci papierowej lub elektronicznej, potwierdzających datę poniesienia przez funkcjonariusza kosztów na tę ochronę prawną oraz wysokość poniesionych kosztów, a także pozwalających na jednoznaczne ustalenie podmiotu świadczącego na rzecz funkcjonariusza ochronę prawną, w związku z działalnością którego poniesione zostały te koszty.

2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, lub ich poświadczone za zgodność z oryginałem kopie dołącza się do wniosku o zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną funkcjonariusza.

3. W przypadku ubiegania się przez funkcjonariusza o zwrot kosztów poniesionych na jego ochronę prawną w przypadku, o którym mowa w art. 164 ust. 2 ustawy, do wniosku o zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną funkcjonariusza dołącza się dodatkowo kopię odpisu prawomocnego orzeczenia o umorzeniu postępowania z powodu braku ustawowych znamion czynu zabronionego lub niepopełnienia przestępstwa albo prawomocnego wyroku uniewinniającego.

§ 4. [Termin na zwrot kosztów]

Zwrot kosztów, o których mowa w art. 164 ust. 2 i 4 oraz art. 164a ust. 3 ustawy, następuje w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku o zwrot tych kosztów do podmiotów, do których składany jest wniosek.

§ 5. [Podmiot właściwy w sprawie zwrotu kosztów poniesionych na ochronę prawną]

1. Podmiotem właściwym w sprawie zwrotu kosztów poniesionych na ochronę prawną w przypadkach, o których mowa w art. 164 ust. 3 oraz w art. 164a ust. 3 ustawy, jest Dyrektor Generalny Służby Więziennej lub wyznaczony przez niego kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej.

2. Jeżeli funkcjonariusz pełni służbę w Inspektoracie Wewnętrznym Służby Więziennej albo w uczelni Służby Więziennej, podmiotem właściwym w sprawach, o których mowa w ust. 1, jest odpowiednio Szef Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej albo Rektor uczelni Służby Więziennej.

§ 6. [Stosowanie przepisów dotychczasowych]

Do spraw wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

§ 7. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)

Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro


1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 maja 2021 r. w sprawie trybu postępowania oraz sposobu dokumentowania przez funkcjonariusza Służby Więziennej kosztów poniesionych na ochronę prawną, a także podmiotów właściwych w sprawie zwrotu tych kosztów (Dz. U. poz. 1067), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1933 oraz z 2023 r. poz. 1053).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2023-07-25
  • Data wejścia w życie: 2023-08-09
  • Data obowiązywania: 2023-08-09
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA