| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Uchwała nr XXIX/543/16 Rady Miasta Bydgoszczy

z dnia 27 kwietnia 2016r.

w sprawie nadania nazwy rondu na terenie Bydgoszczy

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2015r. poz. 1515, poz. 1045, poz. 1890) - uchwala się, co następuje:

§ 1. 1. Nadaje się nazwę rondo Czterech Ewangelistów - rondu znajdującemu się u zbiegu ulic Wyzwolenia i Orląt Lwowskich.

2. Lokalizacje ronda o którym mowa w § 1.1 ilustruje załącznik graficzny do niniejszej uchwały.

§ 2. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

Przewodniczący Rady Miasta


dr Zbigniew Sobociński


Załącznik do Uchwały Nr XXIX/543/16
Rady Miasta Bydgoszczy
z dnia 27 kwietnia 2016 r.
Zalacznik1.pdf

mapa


Uzasadnienie

1. Przedmiot regulacji:

Dotyczy nadania nazwy rondu znajdującemu się w pasie drogowym ulicy Wyzwolenia, na przecięciu z ulicą Orląt Lwowskich i ulicą Ostromecką.

2. Omówienie podstawy prawnej:

Ustawa z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2015 poz.1515 ze zm.) w art.18 ust.2 pkt 13 daje radom gminy podstawę do podejmowania uchwał o nadaniu nazwy ulicom i placom będących drogami publicznymi lub drogom wewnętrznym.

3. Konsultacje wymagane prawem (łącznie z przepisami wewnętrznymi):

Z wnioskiem o nadanie nazwy rondo Czterech Ewangelistów zwróciła się Rada Osiedla Terenów Nadwiślańskich w imieniu fordońskich Rad Osiedli i mieszkańców.

Propozycja mieszkańców dotycząca nadania nazwy nowo wybudowanemu rondu imienia Czterech Ewangelistów została poparta przez grupę Radnych.

Zespół ds. Nazewnictwa Miejskiego pozytywnie zaopiniował wniosek o nadanie nazwy rondo Czterech Ewangelistów.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej również pozytywnie zaopiniował wniosek o nadanie nazwy rondu.

4. Uzasadnienie merytoryczne:

Nazwa rondo Czterech Ewangelistów stanowić może interesujący wyróżnik zarówno dzielnicy Fordon, jak i Bydgoszczy w ogóle, a nie będzie ona przypadkowa.

W Fordonie znajdują się w najbliższej okolicy cztery kościoły rzymskokatolickie, a co za tym idzie, sąsiadują parafie pod wezwaniem wszystkich autorów kanonicznych ewangelii: św. Mateusza św. Marka, św. Jana i św. Łukasza. Bydgoszcz, według dostępnych danych, będzie jedynym miastem w Polsce, gdzie w środku dużej dzielnicy miasta, między kościołami, których patronami są czterej ewangeliści byłoby również rondo nazwane ich imieniem.

Wnioskująca o nadanie nazwy, działająca w imieniu mieszkańców oraz pozostałych fordońskich samorządów osiedli, Rada Osiedla Terenów Nadwiślańskich podkreśla również, że działające ćwierć wieku parafie w sposób trwały wpisały się w historię i życie społeczne dzielnicy.

5. Ocena skutków prawnych:

Pozytywne zaopiniowanie uchwały nie wywołuje skutków finansowych dla budżetu miasta.

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »