REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można płacić za usługi biura rachunkowego na rachunek spoza wykazu (białej listy) podatników VAT

Czy można płacić za usługi biura rachunkowego na rachunek spoza wykazu (białej listy) podatników VAT
Czy można płacić za usługi biura rachunkowego na rachunek spoza wykazu (białej listy) podatników VAT

REKLAMA

REKLAMA

Biuro rachunkowe podpisało umowy o prowadzenie księgowości, w związku z czym na koniec miesiąca wystawia na rzecz swoich klientów faktury VAT o wartości poniżej 15 000 zł. Czy klienci biura powinni zapłacić przelewem na rachunek, który widnieje na białej liście? Czy mogą uregulować należność gotówką lub dokonać płatności na inne konto spoza białej listy?

Ważne!
Rekomendowanym rozwiązaniem jest zapłata przez klientów przelewem na rachunek, który widnieje na białej liście. Ograniczy to ryzyko wystąpienia negatywnych konsekwencji podatkowych po stronie nabywców usług księgowych. Szczegóły w dalszej części artykułu.

REKLAMA

Obowiązek zapłaty na rachunek bankowy sprzedawcy wskazany w wykazie podatników VAT (tzw. biała lista)

Na nabywcach towarów lub usług, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ciążą określone obowiązki związane z dokonywaniem płatności. Należy do nich m.in. obowiązek dokonywania płatności:

 1. za pośrednictwem rachunku płatniczego,
 2. na rachunek sprzedawcy, który widnieje na tzw. białej liście podatników VAT (czyli w wykazie podatników VAT).

Dokonanie płatności gotówką lub zapłata przelewem na rachunek spoza białej listy mogą skutkować wystąpieniem negatywnych konsekwencji podatkowych. Będą one dotyczyły jednak nabywcy, a nie sprzedawcy (biura rachunkowego). W celu określenia całokształtu konsekwencji podatkowych dla nabywcy uwzględniono skutki mogące wystąpić w VAT i Ordynacji podatkowej oraz w zakresie podatków dochodowych.

Konsekwencje podatkowe zapłaty gotówką lub przelewem na rachunek spoza białej listy

Zapłata realizowana przez nabywcę w gotówce (a więc z pominięciem rachunku płatniczego) lub przelewem, ale na rachunek spoza białej listy, może w określonych sytuacjach wiązać się z negatywnymi konsekwencjami podatkowymi, w tym m.in. z:

 • brakiem możliwości zaliczenia określonych wydatków do kosztów podatkowych (regulacje na podstawie ustaw dotyczących podatków dochodowych),
 • odpowiedzialnością solidarną nabywcy za zaległości podatkowe VAT sprzedawcy (regulacje Ordynacji podatkowej).

Brak możliwości zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych

Podatnicy zasadniczo są obowiązani wyłączyć z kosztów podatkowych wydatki w takiej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy - Prawo przedsiębiorców została dokonana:

  1. z pominięciem rachunku płatniczego (przykładowo nastąpiła gotówką) lub
  2. na rzecz czynnego podatnika VAT przelewem, ale na rachunek nieznajdujący się na dzień zlecenia przelewu na białej liście podatników VAT (dotyczy to dostawy towarów/świadczenia usług, potwierdzonych fakturą).

Natomiast transakcja, o której mowa w art. 19 ustawy - Prawo przedsiębiorców, to taka transakcja, w której:

 1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
 2. jednorazowa jej wartość, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Warto przy tym pamiętać, że limit 15 000 zł dotyczy wartości transakcji, a nie samej faktury. Jak wskazują organy podatkowe, tym limitem zasadniczo będzie więc ogólna wartość należności lub zobowiązań określona w umowie zawartej między przedsiębiorcami. Oznacza to, że obowiązek płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego dotyczy również przypadku, gdy strony umowy o wartości przekraczającej 15 000 zł dokonują w ramach tej umowy częściowych płatności lub przyjmują częściowe płatności o wartości nieprzekraczającej 15 000 zł (por. interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 września 2017 r., sygn. 0112-KDIL3-3.4011.119.2017.1.WS).

Mając na uwadze powyższe oraz zakładając, że w analizowanym przypadku:

 • biuro rachunkowe oraz jego klienci są przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy - Prawo przedsiębiorców,
 • biuro rachunkowe oraz jego klienci zawarli umowę o świadczenie usług, której wartość przekracza 15 000 zł, mimo że poszczególne faktury są o wartości poniżej tej kwoty,
 • biuro rachunkowe jest czynnym podatnikiem VAT dokumentującym wykonanie swoich usług fakturą VAT,

po stronie nabywcy mogą wystąpić negatywne konsekwencje w postaci wyłączenia określonych wydatków z kosztów podatkowych z powodu uregulowania płatności z pominięciem rachunku płatniczego lub zapłaty przelewem, ale na rachunek spoza białej listy.

Polecamy: „Instrukcje księgowego – 96 praktycznych procedur z serwisem online”

Polecamy: „Wynagrodzenia od 1 lipca 2022 r. Rozliczanie płac po zmianach”

Odpowiedzialność solidarna za niezapłacony VAT

Niezależnie od konsekwencji w podatkach dochodowych Ordynacja podatkowa w pewnych sytuacjach przewiduje również szczególny rodzaj odpowiedzialności nabywcy, gdy ten dokona zapłaty na rachunek spoza białej listy.

Na podstawie art. 117ba § 1 Ordynacji podatkowej podatnik VAT, na rzecz którego dokonano dostawy towarów lub świadczenia usług, odpowiada solidarnie całym swoim majątkiem wraz ze sprzedawcą zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny za jego zaległości podatkowe w części podatku od towarów i usług proporcjonalnie przypadającej na tę dostawę towarów lub to świadczenie usług, jeżeli zapłata należności za dostawę towarów lub świadczenie usług, potwierdzone fakturą, została dokonana przelewem na rachunek spoza białej listy.

Dotyczy to jednak wyłącznie zapłaty na rzecz czynnego podatnika VAT oraz tylko tych transakcji, które spełniają przesłanki wynikające z art. 19 ustawy - Prawo przedsiębiorców (tj. gdy stroną transakcji jest przedsiębiorca i jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 000 zł).

Przy założeniu zatem, podobnie jak w przypadku podatków dochodowych, że przesłanki wynikające z ustawy - Prawo przedsiębiorców zostały spełnione oraz biuro rachunkowe i klienci są podatnikami VAT (biuro czynnym podatnikiem VAT), nabywca może odpowiadać solidarnie ze sprzedawcą za jego zaległości podatkowe.

Podsumowanie

Klienci nabywający usługi od biura rachunkowego w celu uniknięcia opisanych konsekwencji podatkowych generalnie powinni dokonać zapłaty:

 • przelewem na rachunek biura rachunkowego,
 • na rachunek, który widnieje na białej liście (dotyczy sytuacji, gdy biuro rachunkowe jest czynnym podatnikiem VAT).

W przeciwnym razie (w określonych przypadkach) po stronie nabywców mogą wystąpić negatywne konsekwencje w postaci braku możliwości zaliczenia określonych wydatków do kosztów podatkowych lub mogą oni zostać pociągnięci do odpowiedzialności solidarnej za zaległości VAT sprzedawcy.

Jeżeli klient biura dokonałby płatności przelewem, ale na rachunek spoza białej listy, to może się uchronić od wskazanych konsekwencji poprzez złożenie zawiadomienia na formularzu ZAW-NR lub poprzez realizację przelewu przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności. Do czasu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego na złożenie ZAW-NR jest 14 dni liczone od dnia zlecenia przelewu.

Podstawa prawna:

Powołane interpretacje organów podatkowych:

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 września 2017 r. (sygn. 0112-KDIL3-3.4011.119.2017.1.WS).

Adrian Błaszkiewicz, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Biura rachunkowe
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna ryczałtowców w 2024 roku [Kwoty, podstawy wymiaru]

  Jaka jest wysokość składek zdrowotnych płaconych w 2024 roku przez przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? Jakie są podstawy wymiaru tych składek?

  Czy będą nowe przepisy dot. księgowych i biur rachunkowych? Ministerstwo Finansów zapowiada drobne zmiany i dalsze analizy

  Ministerstwo Finansów opublikowało raport podsumowujący prekonsultacje dotyczące przyszłości i ewentualnej regulacji zawodu księgowego oraz usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (tj. prowadzenia biura rachunkowego). Raport ten podsumowuje opinie zgłoszone w toku prekonsultacji i - jak deklaruje resort - zostanie wykorzystany w dalszych pracach analitycznych Ministerstwa Finansów. W tym momencie Ministerstwo nie planuje podjąć prac legislacyjnych zmierzających do regulacji zawodu księgowego. Natomiast już teraz Ministerstwo zapowiada dalsze prace nad opracowaniem projektu zmian przepisów o rachunkowości o charakterze usprawniającym obecny system, w szczególności w zakresie przepisów dotyczących ubezpieczenia OC od wykonywanych usług księgowych.

  Outsourcing w księgowości to przede wszystkim przejmowanie procesów

  Na czym może dziś polegać outsourcing usług księgowych? Czy skorzystanie z takiego rozwiązania może rzeczywiście polepszyć sytuację firmy?

  Świąteczne życzenia dla księgowych

  Święta Bożego Narodzenia to czas radości, spokoju i refleksji. Jest to również okazja, aby podziękować tym, którzy przez cały rok ciężko pracują, w tym księgowym, którzy są nieodłączną częścią każdej firmy. W tym artykule skupimy się na tym, czego księgowa lub księgowy może sobie życzyć w tym wyjątkowym okresie, biorąc pod uwagę specyfikę ich zawodu.

  REKLAMA

  Ile zarabiają kobiety w sektorze finansowym (banki, księgowość, ubezpieczenia)? Luka płacowa nadal istnieje

  Z danych Eurostatu wynika, że luka płacowa w Polsce wynosi 4,5 proc. W sektorze prywatnym stanowi 12,9 proc., podczas gdy w sektorze publicznym tylko 2,3 proc. Sektor finansowy również należy do branż, w których kobiety wciąż zarabiają mniej od mężczyzn. W 4. edycji badania „Kobiety w Finansach” przeprowadzonego przez Antal wraz z CFA Society Poland, we współpracy z Bankiem BPH i Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) tylko 45 proc. respondentów wskazało, że pracodawcy zapewniają równość wynagrodzeń na tych samych stanowiskach bez względu na płeć.

  Kto powinien już dziś zacząć testować wystawianie e-faktur? Komunikat MF

  MF informuje w komunikacie: Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mogą dobrowolnie korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Warto już dziś zacząć działać w tym systemie, żeby dobrze przygotować się do obowiązkowego e-fakturowania od 1 lipca 2024 r. Podobne rozwiązania standaryzujące system wystawiania faktur są wprowadzane w różnych krajach na całym świecie. MF i KAS rozpoczynają ogólnopolski cykl spotkań on-line mający przybliżyć główne założenia KSeF.

  Kilkuset uczestników Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych przez dwa dni rozmawiało o przyszłości branży, zmianach przepisów prawa i nowoczesnych technologiach!

  Czy „kreatywna księgowość” jest dozwolona? Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w pracy księgowego? Jak być na bieżąco z ciągłymi zmianami przepisów prawa? Te i wiele innych tematów z zakresu rachunkowości i księgowości omawiano podczas tegorocznej edycji MKBR, która przyciągnęła 300 osób związanych z sektorem rachunkowo-księgowym.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  REKLAMA

  IV Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych [GALERIA ZDJĘĆ]

  IV Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych odbył się w dniach 26-27 października 2023 r. Przedstawiamy galerię zdjęć z tego wydarzenia.

  Kilkuset uczestników Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych przez dwa dni rozmawiało o przyszłości branży, zmianach przepisów prawa i nowoczesnych technologiach!

  Czy „kreatywna księgowość” jest dozwolona? Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w pracy księgowego? Jak być na bieżąco z ciągłymi zmianami przepisów prawa? Te i wiele innych tematów z zakresu rachunkowości i księgowości omawiano podczas tegorocznej edycji MKBR, która przyciągnęła 300 osób związanych z sektorem rachunkowo-księgowym.

  REKLAMA