| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biura rachunkowe > Prowadzę biuro rachunkowe > Biura rachunkowe a zastosowanie zwolnienia podmiotowego VAT

Biura rachunkowe a zastosowanie zwolnienia podmiotowego VAT

Czy małe biura rachunkowe, które nie prowadzą doradztwa podatkowego, a jedynie świadczą usługi, mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT?

Które usługi mogą skorzystać ze zwolnienia, a które nie?

Odpowiedzi na powyższe pytanie udzielił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, wyjaśniając że wg art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Natomiast  do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Usługi księgowe - moment powstania obowiązku podatkowego w VAT

Stosownie do art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9 tego artykułu ustawy, nie stosuje się do podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego. Wobec powyższego należy wskazać, że usługi w zakresie doradztwa (poza wskazanymi wyjątkami) nie korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.

Planowane wydanie interpretacji ogólnej Ministra Finansów

Prowadzone są prace nad wydaniem interpretacji ogólnej Ministra Finansów w sprawie zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT wobec podmiotów wykonujących usługi związane z obsługą rachunkowo-księgową.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Narzędzia

POLECANE

reklama

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »