| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biura rachunkowe > Prowadzę biuro rachunkowe > Biura rachunkowe mogą wrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT

Biura rachunkowe mogą wrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT

Biura rachunkowe, które w wyniku ustawy deregulacyjnej zrezygnowały ze zwolnienia podmiotowego z VAT, mogą do niego powrócić. W tym celu powinny zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 8 maja 2015 r.

Ustawa deregulacyjna pozbawiła biura rachunkowe, prowadzące także księgi rachunkowe, możliwości korzystania ze zwolnienia z VAT ze względu na wielkość obrotów nieprzekraczającą 150 tys. zł, czyli zwolnienia na podstawie art. 113 ustawy o VAT. Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym rozszerzyła zakres czynności doradztwa podatkowego o prowadzenie ksiąg rachunkowych, a tym samym usługi te mieszczą się w zakresie pojęcia „doradztwo”. Ideą zmiany prawa i usunięcia kilku - postulowanych przez Ministerstwo Finansów - zbędnych przepisów, miało być ułatwienie dostępu do tego zawodu i jego wykonywania. Wycofano m.in. art. 76a. 2 ustawy o rachunkowości, a w art. 2.1 ustawy o doradztwie podatkowym dopisano „Księgi Rachunkowe”. Działalność firm rachunkowych o obrotach do 150 000 zł, była ustawowo zwolniona z podatku VAT, natomiast „czynności doradztwa” nie są.

Problem w tym, że same biura rachunkowe nie były świadome konieczności odprowadzania od tych czynności podatku VAT. Do stycznia 2015 r. Ministerstwo Finansów zajmowało stanowisko, że usługi księgowe nadal są zwolnione z podatku VAT. Urzędy skarbowe zmieniły jednak zdanie i żądają zapłaty „zaległego” podatku VAT od dnia wejścia w życie ustawy, włącznie z odsetkami. Ani resort finansów, ani urzędy skarbowe, nie poinformowały księgowych o zdecydowanie niekorzystnej dla nich zmianie, a prezentowanym wcześniej stanowiskiem, wprowadzały ich w błąd.

Na co zwrócić uwagę wykupując polisę OC dla biura rachunkowego

Jedynym odstępstwem od płacenia podatku VAT jest złożenie w Urzędzie Skarbowym stosownego oświadczenia, mówiącego że biuro rachunkowe, świadczące kompleksowe usługi rachunkowo-księgowe, nie będzie wykonywać usług o charakterze doradczym, ani nie będzie udzielać porad prawnych. Przy spełnieniu powyższych warunków, może nadal korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Do problemu odniósł się resort finansów wydając interpretację ogólną nr PT3.8101.2.2015.AEW.16 w zakresie zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT oraz wyłączenia ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, wobec podmiotów wykonujących m.in. usługi związane z obsługą rachunkowo-księgową. Interpretacja ogólna została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z dnia 13 kwietnia 2015 r. po pozycją 25.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »