REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
dodatek dla osób niepełnosprawnych 2024 świadczenie wspierające wniosek wzon zus decyzja potrzeba wsparcia
Dodatek dla osób niepełnosprawnych 2024 - świadczenie wspierające z zus i decyzja o potrzebie wsparcia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek dla osób niepełnosprawnych, który należy się od 2024 roku to nowe świadczenie wspierające. Komu przysługuje świadczenie? Ile wynosi dodatek dla niepełnosprawnych w zależności od poziomu potrzeby wsparcia? Jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające?
rozwiń >

Dodatek dla osób niepełnosprawnych – co należy się w 2024 roku?

Jaki dodatek przysługuje osobom niepełnosprawnym w 2024 roku? Osoby niepełnosprawne mają prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, świadczenia pielęgnacyjnego, świadczenia wspierającego, zasiłku stałego z pomocy społecznej, renty socjalnej, karty parkingowej, dofinansowań z PFRON i refundacji wyrobów medycznych, zniżek komunikacyjnych i zniżek na wydarzenia kulturalne. Pracodawca może np. otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego z PFRON. Sprzyja to atrakcyjności pracowników z niepełnosprawnością na rynku pracy. 

REKLAMA

Nowością jest świadczenie wspierające, które funkcjonuje od 1 stycznia 2024 roku. Jego celem jest częściowe pokrycie szczególnych wydatków związanych z niepełnosprawnością.

Dodatek dla niepełnosprawnych - świadczenie wspierające 2024 r.

REKLAMA

Świadczenie wspierające to nowe świadczenie, które weszło w życie z początkiem tego roku. Wypłacane jest przez ZUS dorosłym osobom niepełnosprawnym. Kryterium dochodowe nie obowiązuje – jest więc przyznawane każdemu niepełnosprawnemu bez względu na wysokość dochodów.

Wystarczy spełnienie podstawowych 4 warunków, aby uzyskać to świadczenie z ZUS:
1. pełnoletność,
2. obywatelstwo polskie albo Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), 
3. miejsce zamieszkania w Polsce
4. posiadanie decyzji WZON (wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności) o poziomie potrzeby wsparcia na poziomie punktów uprawniającym do świadczenia.

Więcej na temat tej decyzji przeczytasz w artykule: Decyzja o potrzebie wsparcia – kto wydaje i ile się czeka?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od kiedy dodatek dla osób niepełnosprawnych?

W zależności od tego, ile punktów osoba zainteresowana otrzyma od WZON, będzie miała ustalony termin przyznania świadczenia od 2024, 2025 albo 2026 roku. Różna jest też wysokość świadczenia wspierającego w zależności od liczby punktów.

Świadczenie wspierające przysługuje:

 • od 2024 roku, gdy liczba punktów wynosi 87-100 punktów
 • od 2025 roku, gdy liczba punktów wynosi 78-86 punktów
 • od 2026 roku, gdy liczba punktów wynosi 70-77 punktów

Świadczenie wspierające – wysokość

Wysokość świadczenia wspierającego dla niepełnosprawnych również zależy od liczby przydzielonych przez WZON punktów potrzeby wsparcia.

 • 95-100 punktów to 220% renty socjalnej,
 • 90-94 punktów to 180% renty socjalnej,
 • 85-89 punktów to 120% renty socjalnej,
 • 80-84 punktów to 80% renty socjalnej,
 • 75-79 punktów to 60% renty socjalnej,
 • 70-74 punktów to 40% renty socjalnej.
wysokość świadczenia wspierającego 2024 dodatek dla osób niepełnosprawnych

wysokość świadczenia wspierającego 2024 dodatek dla osób niepełnosprawnych

Wysokość świadczenia wspierającego 2024 - nowy dodatek dla osób niepełnosprawnych

Infor.pl

Komu świadczenie wspierające nie przysługuje?

Mimo braku szczególnych wymagań do uzyskania tego dodatku dla osób niepełnosprawnych, świadczenie wspierające w kilku sytuacjach nie będzie przyznane. 

Należą do nich przebywanie w:

 • domu pomocy społecznej, 
 • rodzinnym domu pomocy, 
 • zakładzie opiekuńczo-leczniczym, 
 • zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, 
 • placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom z niepełnosprawnością, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o której mowa w przepisach o pomocy społecznej, 
 • zakładzie karnym, 
 • zakładzie poprawczym, 
 • areszcie śledczym albo 
 • schronisku dla nieletnich.

Dodatek dla osób niepełnosprawnych 2024 – wniosek

Jeśli osoba niepełnosprawna posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub inwalidztwie, występuje o decyzję WZON o poziomie potrzeby wsparcia. Mając już decyzję uprawniającą do świadczenia wspierającego, w terminie 3 miesięcy należy wysłać do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia wspierającego.

Są 3 możliwości wystąpienia z wnioskiem do ZUS:

 1. PUE ZUS
 2. Portal emp@tia
 3. Bankowość elektroniczna
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota tego świadczenia. W 2025 r. będzie kolejna podwyżka. Od kiedy?

870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. ważne świadczenie. Jeszcze większy wzrost będzie od 1 stycznia 2025 r. Wszystko to za sprawą minimalnego wynagrodzenia. Różnica w wysokości świadczeń wypłacanych w czerwcu 2025 r. i czerwcu 2024 r. wyniesie aż 5760 zł.

MRPiPS: od 1 lipca dodatkowe 1000 zł miesięcznie dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej oraz opiekunów w żłobkach

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r., że pracownicy pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz zawodowi rodzice zastępczy, a także pracownicy publicznych żłobków i klubów dziecięcych już od 1 lipca 2024 r. będą mogli liczyć na 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w sprawie ustanowienia rządowych programów umożliwiających ich wypłatę od 1 lipca br. do końca 2027 roku.

Równowartość 225 euro na hektar, maksymalnie 1125 euro na gospodarstwo. Można już składać wnioski. Płatność dla małych gospodarstw rolnych 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 18 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 885). Przepisy ustawy wdrażają na lata 2024-2027, w ramach płatności bezpośrednich, dwie nowe płatności: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji. Zmiany w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie tych płatności zostały już wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus. Wnioski można składać do 31 sierpnia 2024 r.

Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący

Wysokość renty wdowiej będzie ograniczona progiem maksymalnym. Nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Poza tym ograniczeniem, ustawodawca chce również wprowadzić tzw. model kroczący, dochodzenia do pełnego świadczenia.

REKLAMA

Dofinansowanie bioasekuracji w rolnictwie 2024 (pomoc de minimis). MRiRW podało termin i zasady składania wniosków

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r, że rolnicy (producenci rolni), którzy prowadzą gospodarstwo rolne z hodowlą świń, mogą – od 3 do 26 lipca 2024 r. – składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 100 proc. wydatków poniesionych w roku 2024 r. na działania związane z bioasekuracją.

Podwyżki dla pracowników: Od lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze od 4651,06 zł do 10375,45 zł

Pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia od lipca 2024 r. doczekają się waloryzacji minimalnych wynagrodzeń zasadniczych. 

Sanatorium z KRUS dla emeryta. Jakie są aktualne zasady?

Czy z rehabilitacji w sanatorium KRUS mogą korzystać również emeryci? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o turnusie?

Strefa Czystego Transportu w Warszawie od 1 lipca. Już 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń

Strefa Czystego Transportu w Warszawie będzie obowiązywała już od 1 lipca 2024 r. "Na ten moment dostaliśmy 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń strefy" - tak poinformował dzisiaj nasz portal Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM. SCT to zakaz wjazdu dla aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r., ale jest też kilka rodzajów wyłączeń.

REKLAMA

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali?

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali? W pewnym stopniu zależy to pewnie od wyników prowadzonych testów. Pracownicy powinni więc trzymać kciuki za ich efekty.

300 plus 2024 - wniosek. Kto i jak może złożyć? W jakim terminie? Kto może dostać łącznie 400 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka?

300 plus (300+), to potoczna nazwa programu "Dobry start", dzięki którego rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym mogą otrzymać raz w roku (także i w 2024 roku) otrzymać 300 zł (netto) na wyprawkę szkolną dla dziecka bez względu na dochód rodziny. Jak, gdzie i do kiedy można złożyć wniosek? Co trzeba wpisać we wniosku? Kto może liczyć na dodatkowe 100 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka?

REKLAMA