| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biura rachunkowe > Prowadzę biuro rachunkowe > Biura rachunkowe prowadzące pkpir a procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

Biura rachunkowe prowadzące pkpir a procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

Biura rachunkowe, których działalność sprowadza się wyłącznie do prowadzenia podatkowych ksiąg klientów, nie muszą wykonywać obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, m.in. posiadać pisemnych wewnętrznych procedur określających zasady wykonywania obowiązków wynikających z przepisów tej ustawy. Natomiast te biura, które dla części klientów prowadzą księgi rachunkowe, a dla innych – pkpir, obowiązki nałożone ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy wykonują tylko w zakresie umów z klientami, dla których prowadzą księgi rachunkowe. Tak wynika z definicji usługowego prowadzenia ksiąg zawartej w ustawie o rachunkowości.

Należy przy okazji zwrócić uwagę, że podmioty usługowo zajmujące się prowadzeniem ksiąg to niejedyne podmioty zobowiązane do stosowania przepisów ustawy. Są nimi także m.in.:

● biegli rewidenci wykonujący zawód,

● doradcy podatkowi wykonujący zawód.

Księgi prowadzone przez biuro rachunkowe w siedzibie firmy

Może być zatem tak, że jednostką obowiązaną do stosowania ustawy nie będzie biuro rachunkowe z tytułu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, lecz prowadzący biuro doradca podatkowy lub biegły rewident w ramach wykonywania zawodu. Doradca podatkowy będzie zobowiązany do stosowania przepisów ustawy w zakresie wykonywanych zawodowo czynności doradztwa podatkowego. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w przypadku biegłego rewidenta, który jest podmiotem zobowiązanym do stosowania przepisów ustawy w związku z wykonywanym zawodem biegłego.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 8, 8a, 8b, 9, 10a i 10b ustawy z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 455

Ewa Sławińska

redaktor naczelna „MONITORA księgowego”

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »