reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biura rachunkowe > Prowadzę biuro rachunkowe > Wykonywanie czynności doradztwa podatkowego przez biuro rachunkowe

Wykonywanie czynności doradztwa podatkowego przez biuro rachunkowe

Usługi księgowe świadczone przez biura rachunkowe nie są czynnościami doradztwa podatkowego, ale mimo że granica między tymi działalnościami jest bardzo płynna, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT w granicach 150 000 zł w skali roku.

Usługi księgowe są adresowane przede wszystkim do podmiotów gospodarczych, a większość z nich jest podatnikami VAT. Skoro więc są to usługi świadczone na rzecz VAT-owców, to świadczący je również powinien być podatnikiem tego podatku. Jego VAT będzie neutralny dla klientów (co do zasady jest im wszystko jedno, czy zapłacą VAT do urzędu skarbowego, czy dostawcy towarów lub usług). W efekcie biuro rachunkowe będzie mogło ustalać ceny w kwotach netto i odliczać VAT od swoich zakupów (np. od najmu czy zakupu komputera) – zresztą księgowym raczej nie trzeba tego tłumaczyć.

Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2017 roku

Podmioty zwolnione

Można sobie jednak wyobrazić biuro, które specjalizuje się np. w obsłudze banków, uczelni lub placówek medycznych. Tego typu podmioty korzystają ze zwolnienia z VAT, a tym samym nie mogą odliczać podatku naliczonego w otrzymanych fakturach. Dlatego świadcząc usługi na rzecz takich podmiotów, wskazane byłoby nie być podatnikiem VAT. Podatek ten przestaje być bowiem neutralny, tylko podraża koszt wykonywanej usługi.

Zastosowanie procedury VAT marża przez biuro rachunkowe

Dodatkowe utrudnienie powstaje w przypadku świadczenia usług na rzecz ludności (osób fizycznych niewykonujących działalności gospodarczej). Wtedy dochodzi bowiem kwestia posiadania kasy fiskalnej.

Podatnicy korzystający ze zwolnienia od VAT najczęściej wybierają je z uwagi na wielkość obrotów – prawo do zwolnienia mają podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekracza w skali roku 150 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Zwolnienie to jest dostępne prawie dla wszystkich, przy czym dla nas kluczowe jest słowo „prawie”. Niektóre podmioty są bowiem zmuszone do bycia czynnymi podatnikami VAT. Omawianego zwolnienia nie stosuje się m.in. do podatników świadczących usługi:

a) prawnicze,

b) w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,

Polecamy: Biuletyn VAT

c) jubilerskie.

Kasy fiskalne 2017 – zwolnienia

A co z kasą fiskalną

Z kolei w zakresie kas fiskalnych należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze ewidencjonuje się za ich pomocą jedynie obroty na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o VAT zawiera przy tym własną definicję działalności gospodarczej, oderwaną od definicji stosowanej na użytek ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama
reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama