reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biura rachunkowe > Prowadzę biuro rachunkowe > Odpowiedzialność biura rachunkowego za błędy w rozliczeniach podatkowych

Odpowiedzialność biura rachunkowego za błędy w rozliczeniach podatkowych

Coraz więcej podatników zleca swoją księgowość biurom rachunkowym. Korzystając z usług biur rachunkowych wydaje się że to księgowi ponoszą pełną odpowiedzialność za księgi podatkowe, ale czy rzeczywiście tak jest? Czy zlecenie biuru księgowemu obsługę księgową swojej firmy jest metodą na uniknięcie odpowiedzialności przed fiskusem?

PODSUMOWANIE

Zlecenie biuru rachunkowemu prowadzenia księgowości nie jest sposobem na uniknięcie odpowiedzialności podatkowej za skutki błędów w rozliczeniach. Biuro może jednak być zobligowane do zapłaty odszkodowania za szkody spowodowane swoją niestarannością. Biuro rachunkowe ponosi odpowiedzialność tzw. sprawczą. W prawie cywilnym biuro odpowiada za swoje czynności jeśli nie dołożyło wszelkiej staranności do swojej pracy. Nie odpowiada natomiast za merytoryczną treść, za to odpowiada wciąż zleceniodawca usługi. Biuro księgowe nie ma obowiązku kontrolowania autentyczności faktur oraz czy dokumentują one faktyczny przebieg zdarzeń w firmie. Wszystkie powyższe niejasności są zawarte w przepisach prawa cywilnego oraz kodeksie karnym skarbowym.

Monika Białobrzewska

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama
reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama