reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biura rachunkowe > Prowadzę biuro rachunkowe > Biura rachunkowe prowadzące pkpir a procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

Biura rachunkowe prowadzące pkpir a procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

Biura rachunkowe, których działalność sprowadza się wyłącznie do prowadzenia podatkowych ksiąg klientów, nie muszą wykonywać obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, m.in. posiadać pisemnych wewnętrznych procedur określających zasady wykonywania obowiązków wynikających z przepisów tej ustawy. Natomiast te biura, które dla części klientów prowadzą księgi rachunkowe, a dla innych – pkpir, obowiązki nałożone ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy wykonują tylko w zakresie umów z klientami, dla których prowadzą księgi rachunkowe. Tak wynika z definicji usługowego prowadzenia ksiąg zawartej w ustawie o rachunkowości.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Obowiązkami wynikającymi z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (dalej: ustawa) są obciążone wszystkie podmioty zajmujące się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Są to zatem wszyscy ci przedsiębiorcy, których działalność polega na świadczeniu usług w zakresie czynności, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2–6 ustawy o rachunkowości. Według tych przepisów usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych polega na wykonywaniu takich czynności, jak:

1) prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym,

2) okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów,

3) wycena aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego,

4) sporządzanie sprawozdań finansowych,

5) gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Biorąc pod uwagę fakt, że część biur rachunkowych zajmuje się wyłącznie obsługą podatników prowadzących księgi przychodów i rozchodów (i nie wykonuje żadnej z ww. czynności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych), nasuwa się pytanie, czy one również powinny wykonywać obowiązki nałożone przepisami ustawy. Ze względu na przytoczoną definicję usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych należy przyjąć, że tego rodzaju biura (tj. takie, które prowadzą tylko pkpir) nie mają obowiązku stosowania przepisów ustawy.

Ponadto należy przyjąć, że te biura, które wykonują usługi w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg i prowadzą też dla swoich klientów pkpir, podlegają przepisom ustawy tylko w obszarze prowadzonej działalności obejmującej prowadzenie dla klientów ksiąg rachunkowych. W tym zakresie występuje bowiem „usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych”, o którym mowa w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Obowiązki wynikające z ustawy nie obejmują natomiast tej działalności biura, która sprowadza się do prowadzenia dla klientów ksiąg podatkowych – jakimi są podatkowe księgi przychodów i rozchodów.

Koszty w PIT i CIT 2017 - limit płatności gotówkowych

Wykonywanie czynności doradztwa podatkowego przez biuro rachunkowe

Natomiast wszystkie te biura, które wykonują co najmniej jedną z czynności uznawanych przez ustawę o rachunkowości za usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, powinny w ramach tej części prowadzonej działalności wykonywać obowiązki nałożone ustawą. Jednym z takich obowiązków jest posiadanie stosownej pisemnej procedury, ale nie tylko. Stosowanie ustawy wymaga też przeprowadzenia odpowiednich szkoleń (potwierdzonych zaświadczeniami lub świadectwami ukończenia kursów), stosowania środków bezpieczeństwa finansowego, analizowania i rejestrowania podejrzanych transakcji i zgłaszania ich do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama
reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama