REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.

Adwokat, doktor nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Opiekun naukowy sekcji Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Studenckiej Poradni Prawnej KAAFM. Członek Polskiej Sieci Naukowej Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego „Cooperante”. Współpracuje z Kancelarią Adwokacką oraz z Kancelarią Radcy Prawnego. Redaktor w wydawnictwie Infor PL S.A. oraz twórca kilkuset tekstów prawniczych, w zakresie analiz prawnych, aktualności legislacyjnych oraz orzeczniczych, w wydawnictwie C.H. Beck Sp. z o.o. w ramach Systemu Informacji Prawnej Legalis – n.ius. Członek kolegium redakcyjnego czasopisma „Klinika”. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych (publikuje monografie, komentarze i artykuły naukowe w specjalistycznych czasopismach prawniczych i opracowaniach zbiorowych). Prelegentka na konferencjach naukowych (polskich i międzynarodowych), wykładowca akademicki współpracujący z różnymi instytucjami i podmiotami prowadzący wykłady, szkolenia i webinaria.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?
Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

REKLAMA

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.
Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

REKLAMA

Co z L4 100% płatnym przez ZUS? Tysiące Polaków domaga się odpowiedzi na to pytanie, bo przecież była to jedna z obietnic rządu. Sprawa jest ważna zarówno dla pracowników jak i pracodawców, dla jednych to większy zysk a dla drugich mniejsze koszty. Resort MPiPS ma nie mały orzech do zgryzienia, bo wychodzi na jaw problem potencjalnych masowych zwolnień lekarskich i ogromnych kosztów dla państwa. 
Rozwód nie przekreśla możliwości korzystania ze świadczeń socjalnych w zakładzie pracy. Pracownik, który jest po rozwodzie, ale na jego utrzymaniu jest dziecko, na które płaci alimenty, ma prawo do świadczeń z ZFŚS.
W jakich miejscach pracodawca może założyć monitoring? Jak informować pracowników o monitoringu? Jakich pomieszczeń pracodawca nie może monitorować? Czy można ukarać pracownika na podstawie monitoringu?
Limity zarobkowe nie obowiązują emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny [60 lub 65 lat]. Kogo nie dotyczą jeszcze limity zarobkowe? Okazuje się, że grupa ta nie jest wcale taka mała. Te osoby nie będą miały zmniejszonych świadczeń od 1 czerwca 2024 r.
5703,20 zł brutto – tyle od 1 czerwca 2024 r. wynosi dolna kwota bezpiecznego dorabiania.  Dlaczego? Od 1 czerwca 2024 r. zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.
W 2024 r. trwa inwazja kleszczy w Polsce. Kleszcze są niewielkich rozmiarów, ale są bardzo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Kleszcze przenoszą szereg niebezpiecznych chorób, szczególnie te kleszcze afrykańskie, giganty. Zakażone kleszcze mogą przenieść na człowieka m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
W 2024 aż 2,5 mln osób ze względu na przekroczenie progu (2900 zł brutto) otrzyma czternastą emeryturę odpowiednio pomniejszoną. Zarabiasz za dużo, dostaniesz mniej. Co to jest mechanizm "złotówka za złotówkę"? Kto ma prawo do 14 emerytury w 2024? Kiedy będzie wypłacana 14 emerytura w 2024? Ile wynosi 14 emerytura w 2024?
Czy pracownik musi złożyć wniosek o udzielenie urlopu, który był uwzględniony w planie urlopów? Jakie konsekwencje powoduje udanie się na urlop bez zgody pracodawcy? Okazuje się, że może dojść nawet do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych. Do jakiej kwoty?
Sygnalista - kto może nim zostać? Okazuje się, że zgłoszenia naruszeń prawa pracy może dokonać m.in. pracownik, były pracownik, funkcjonariusz, żołnierz zawodowy, zleceniobiorca, stażysta, wolontariusz. Katalog podmiotów jest bardzo szeroki!
Zmiana terminu urlopu ujętego w planie urlopów, częste pytania z tym związane to m.in.: Czy plan urlopów można zmienić? Czy można zmienić termin planowanego urlopu wypoczynkowego? Czy można przesunąć termin urlopu? Odpowiedzi na te pytania brzmią tak, sprawdź dlaczego.
Czy 16 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?
W polskim prawie już od dawna istnieje społeczny obowiązek zawiadomienia o przestępstwie. Jednak w związku z unijną dyrektywą o ochronie sygnalistów, to za mało, trzeba wprowadzić całkiem nową ustawę. Niektórzy pytają: więzienie za brak dostatecznej ochrony sygnalistów? Zdecydowanie tak!
Czy kandydat do pracy może być sygnalistą? Okazuje się, że mocy unijnej dyrektywy katalog osób dokonujących zgłoszenia, tj. pracujących w sektorze prywatnym lub publicznym, które uzyskały informacje na temat naruszeń w kontekście związanym z pracą - jest bardzo szeroki. A jak wygląda to na gruncie polskiej ustawy?
O co chodzi z sygnalistami? Kiedy wchodzą sygnaliści? Kim jest sygnalista? Surowe kary za brak ochrony sygnalistów? Pytań jest wiele, a jednoznacznych odpowiedzi wciąż brak, ponieważ ustawa z Senatu trafiała do Sejmu. 
Czy 9 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA