Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

opracował Tomasz Król

Dołącz do grona ekspertów

Złożenie ZUS IWA przez PUE ZUS. Kalkulator liczby ubezpieczonych
Do 28 lutego 2023 roku pracodawca ma obowiązek poinformować o tzw. ponownym autozapisie do PPK osoby, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat.
Wzór wniosku: zwrot VAT dla gospodarstw domowych ogrzewających się gazem. Refundacja podatku VAT a cena gazu w 2023 r.
Wniosek o wypłatę refundacji podatku Vat za dostarczone paliwa gazowe w 2023 r.
W 2023 r. waloryzacja emerytur będzie wyższa niż zaplanowane przez rząd 13,8%. Wyniesie co najmniej 14,8%.
W 2023 r. piątek "trzynastego" przypada na 13 stycznia i 13 października. Wynika to z reguły: "Jeżeli pierwszym dniem roku jest niedziela, to piątek 13-ego wypada na: 13 stycznia i 13 października."
W samorządach zdają sobie sprawę, że nie mogą ograniczyć się do podniesienia wynagrodzeń tylko zatrudnionych z najniższym uposażeniem. Wtedy ich zarobki zbytnio zbliżyłyby się do pensji pracowników mających lepsze wykształcenie i większe doświadczenie. Dlatego włodarze robią, co mogą, by wygospodarować pieniądze dla wszystkich swoich podwładnych. Z sondy DGP wynika, że większości się to udaje.
Wysokość wynagrodzeń nauczycieli budzi wiele kontrowersji. Ministerstwo Edukacji i Nauki posługuje się pojęciem średniego wynagrodzenia, sami nauczyciele podkreślają, że zarabiają minimalne stawki. Wyjaśniamy, ile tak naprawdę zarabia nauczyciel.
GUS: Inflacja roczna spadła do 16,6% w grudniu 2022 r. W listopadzie było 17,5% rok do roku.
Dziennik Ustaw z 2023 r. poz. 5: Rozporządzenie o kilometrówce 2023 r. [Stawki, podatek, zasady]
W myśl najnowszych poprawek do projektu ustawy o aktywności zawodowej część bezrobotnych może stracić prawo do darmowego ubezpieczenia zdrowotnego. To może grozić tym, że za leczenie zapłacą z własnej kieszeni.
Na szkoleniu podstawowym na naukę strzelania są 144 godziny. Podczas szkolenia zawodowego podoficerskiego (dla policjantów w służbie) 8 godzin, aspiranckiego – 16 godzin, a oficerskiego – 24 godziny.
Nie sto tysięcy, a najwyżej kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli może stracić pracę w związku ze zmianami demograficznymi, nawet przy zwiększeniu pensum z 18 do 22 godzin. Eksperci polemizują z wyliczeniami ministra edukacji.
W perspektywie dwóch, trzech lat trzeba będzie zwolnić ok. 100 tys. nauczycieli - powiedział w czwartek w Radiu Zet minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że jest to spowodowane potężnym niżem demograficznym, zwłaszcza w szkołach średnich.
W 2023 r. wszyscy pracownicy i zleceniobiorcy z automatu – bez pytania ich o zdanie – zostaną zapisani do pracowniczych planów kapitałowych. Pensje milionów pracujących zmniejszą się o 2 proc. Przedsiębiorcy dołożą do tego z własnej kieszeni kolejne 1,5 proc.
Programy szkolenia zawodowego oficerskiego, aspiranckiego i podoficerskiego na 2023 r. [Komendant Główny Policji]
Taryfy na 2023 r. G11 i G12: ENEA, PGE, STOEN, ENERGA, TAURON [do ściągnięcia]
Do końca III kw. 2023 r. rząd planuje przekazać laptopy dla wszystkich nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz uczniów, którzy we wrześniu 2023 r. rozpoczną naukę w IV klasie szkoły podstawowej.
Maluch plus: Rząd najpierw udzieli wsparcia gminom w budowie żłobków. A potem na jedno miejsce opieki żłobkowej będzie dofinansowanie w kwocie 837 zł każdego miesiąca, na każde dziecko.
Przyznawanie dodatków specjalnego i służbowego w ostatnim miesiącu pełnienia zawodowej służby wojskowej w 2023 r.