REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Tomasz Kowalski

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W Inforze od 1993 r. Współpracował z „Prawem Przedsiębiorcy”, „Prawem Spółek”, „Poradnikiem Gazety Prawnej", „Serwisem Prawno-Pracowniczym” i „Monitorem księgowego”. Specjalizuje się w zakresie prawa pracy, prawa cywilnego i prawa administracyjnego. Autor licznych publikacji prasowych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił informację w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne w 2025 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.
Od 1 stycznia 2025 r. ZUS przyjmuje wnioski o rentę wdowią. W praktyce nie jest to nowe świadczenie, ale zbieg dwóch różnych świadczeń. Osoby uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz innego świadczenia emerytalno-rentowego będą mogły łączyć te obydwa świadczenia od 1 lipca 2025 r., o ile spełniają określone kryteria. Jednym z nich jest wiek wdowy lub wdowca.

REKLAMA

Za pracę w porze nocnej pracownik ma prawo do dodatku w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość dodatku różni się w poszczególnych miesiącach roku. Jaka będzie wysokość dodatku za pracę w nocy w 2025 r. po zmianie przepisów?
24 grudnia – Wigilia – będzie dniem wolnym od pracy. Ponadto trzy niedziele przed Bożym Narodzeniem będą wolne od zakazu handlu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zadecydował jednak o skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego.

REKLAMA

Czy dyrektor szkoły może wymagać zaświadczenia dotyczącego stanu zdrowia dziecka, w tym np. wskazań w zakresie specjalnych potrzeb żywieniowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziało na to pytanie.
ZUS informuje, że 31 grudnia 2024 r. planowane jest wdrożenie nowej metryki dla programu Płatnik.
Rząd przygotowuje zmianę rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej. Taka zmiana jest niezbędna w związku z wprowadzeniem służby kontraktowej funkcjonariuszy Straży Granicznej.
1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej. Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu przypomniała, że w związku z tym samorządy powinny dostosować do 31 marca 2025 r. swoje uchwały budżetowe na 2025 r.
Rząd przyjął projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jednym z podstawowych założeń projektowanej ustawy jest wyłączenie z definicji dochodu świadczeń z programu Aktywny Rodzic - Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w domu i Aktywnie w żłobku.
1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ustawa zwiększa miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.
Od 1 stycznia 2025 r. ZUS przyjmuje wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.
Do końca 2024 r. należy sporządzić korektę odpisu na ZFŚS. Pracodawca, opierając się na faktycznej liczbie zatrudnionych pracowników, powinien ponownie obliczyć wysokość odpisu na ZFŚS, skorygować go i odpowiednio pomniejszyć lub zwiększyć stan tego funduszu.
Od 23 grudnia 2024 r. obowiązują przepisy nakładające obowiązek posiadania czujki dymu i czadu w pomieszczeniach i lokalach mieszkalnych. Obowiązkowe czujki dymu i czadu to reakcja na tragiczne statystyki dotyczące pożarów i zatruć.
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że od 1 stycznia 2025 r. zaczną w Polsce powszechnie obowiązywać e-Doręczenia. Korespondencję w tej formie będą musiały prowadzić przede wszystkim urzędy i instytucje publiczne, jednak konieczność stosowania doręczeń cyfrowych dotyczy również części przedsiębiorców.
Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.
Renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem (np. emeryturą). Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od początku przyszłego roku. ZUS przygotował ankietę, która umożliwia seniorom sprawdzenie, czy będą mogli pobierać połączone świadczenia.
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Mimo nadchodzących świąt wielu urzędników będzie musiało tego dnia stawić się w pracy. Jednak już w tym roku pracownicy licznych samorządów będą mieć wolne w Wigilię.
W grudniu ZUS wypłacił 151,2 tys. świadczeń „Aktywnie w żłobku”. Pieniądze nie wpłynęły na konta rodziców. Ponad 214,4 mln zł wpłynęło na rachunki bankowe żłobków.
Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ze względu na to, że poszczególne miesiące różnią się nominałem czasu pracy, dodatek również przysługuje w zróżnicowanej wysokości. Czy w przyszłym roku zmienią się przepisy dotyczące określania wysokości dodatku za pracę w nocy?

REKLAMA