REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MAŁGORZATA MASŁOWSKA

Dołącz do grona ekspertów
MAŁGORZATA MASŁOWSKA

Prawniczka, mediatorka, a od 1998 r. redaktorka specjalizująca się w tematyce prawa pracy i podatków, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki samorządowej. Od 2017 r. związana z marką INFOR jako redaktorka i autorka artykułów publikowanych w papierowych czasopismach, publikacjach internetowych i internecie.

Zbliża się termin złożenia deklaracji PIT-4R. Tymczasem jednym z problemów, z którymi nadal mierzą się osoby wypełniające ten formularz jest to, jak prawidłowo określić w nim liczbę podatników.
W 2024 r. pracownicy będą musieli przepracować o 8 godzin więcej, niż w 2023 r. Czas pracy będzie jednak sprzyjał wyższym zarobkom, a układ świąt i dni wolnych pozwoli na przedłużenie urlopowego wypoczynku.

REKLAMA

Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.
Pracownicy przypominają sobie o ZFŚS najczęściej w okresach przedświątecznych i wakacyjnym. Jednak warto poświęcić mu uwagę także na początku roku i pamiętać o złożeniu oświadczenia o kryterium socjalnym. Termin na jego złożenie powinien być określony w zakładowym regulaminie i zazwyczaj obejmuje on pierwszy miesiąc lub kwartał roku kalendarzowego.

REKLAMA

Początek 2024 r. obfituje w alerty IMGW dotyczące opadów śniegu i niskiej temperatury. Pojawiają się też informacje o zamknięciu ze względu na warunki atmosferyczne pierwszych szkół. Jakie obowiązki mają w tym okresie pracodawcy? Kiedy jest za zimno, a pracownik może odmówić świadczenia pracy?
Śnieg, mróz i gołoledź mogą utrudniać pracownikom punktualne rozpoczęcie pracy. W skrajnych przypadkach mogą nawet uniemożliwić im dotarcie do zakładu pracy. Przepisy nie regulują jasno takich sytuacji i wiele zależy od podejścia pracodawcy.
Dobiega końca pierwszy semestr nauki w szkołach. Jednak nie wszyscy nauczyciele wystawili już oceny śródroczne. Niektórzy rodzice poznali wyniki swoich dzieci jeszcze przed Bożym Narodzeniem, a inni będą musieli na nie poczekać niemal do końca stycznia. Dlaczego tak jest?
Dobiega końca pierwszy semestr nauki w szkołach. Niektórzy uczniowie jeszcze nie mogą odetchnąć, bo oceny śródroczne w ich szkołach nie zostały póki co wystawione. Inni natomiast, nie tylko znają już swoje wyniki, ale muszą się już martwić tym, jakie oceny wpadły im na drugi semestr. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna?
Warunki atmosferyczne nie tylko utrudniają pracownikom punktualne rozpoczęcie pracy, ale w niektórych przypadkach mogą w ogóle uniemożliwić im dotarcie do firmy. Czy w takiej sytuacji lepiej skorzystać z urlopu na żądanie, czy można wykorzystać zwolnienie z powodu siły wyższej? Wszystko zależy od tego, jakie są stosunki między pracownikiem a pracodawcą.
Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny mogą otrzymać wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski należy składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy martwią się, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości? Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej?
Okresowe przerwy w dostawie prądu czy dostępu do internetu są coraz powszechniejszym zjawiskiem i nierozerwalnie wiążą się z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Jak powinien postąpić pracownik, który w takiej sytuacji czasowo straci możliwość świadczenia pracy zdalnej? Przede wszystkim powinien powiadomić o swojej sytuacji pracodawcę, a następnie zastosować się do wydawanych przez niego poleceń, które mogą obejmować dalsze świadczenie pracy w siedzibie firmy.
Początek roku najwyższy czas by zastanowić się, jak dzieci i młodzież spędzą nadchodzące wielkimi krokami zimowe ferie. Czy każda rodzina ma szansę na uzyskanie na ten cel dodatkowych pieniędzy? Jak się okazuje, do wzięcia jest nie tylko świadczenie z ZFŚS, ale także dodatkowe 900 zł na wypoczynek zimowy.
Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15%., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m<sup>2</sup> powierzchni użytkowej!
Płatnicy, a więc między innymi wszystkie podmioty, które zatrudniały w 2023 r. pracowników czy też zawierały umowy zlecenia, mają obowiązek sporządzenia informacji PIT-11. Jeśli nie wywiążą się z tego obowiązku w terminie, popełnią wykroczenie skarbowe.
Wysokość emerytury jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując. Jednak nie tylko od tego. Zawsze przed podjęciem decyzji o zmianie statusu z pracownika na emeryta należy się dodatkowo zastanowić, który moment w roku będzie tym najkorzystniejszym na przejście na emeryturę, biorąc pod uwagę tablice trwania życia, waloryzację, a także tzw. trzynastki i czternastki.
Wysokość składki zdrowotnej u przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem jest uzależniona od tego, do którego progu dochodowego podatnik się zalicza. Gdy przychody gwałtownie rosną, wiadomo, że trzeba będzie zapłacić wyższą składkę. Jednak czasami pozornie nic się nie zmienia, a przedsiębiorca nie jest świadomy tego, że przekroczenie progu o 1 zł może narazić go na dopłatę składki nawet w wysokości przekraczającej 8000,00 zł.
Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.
Sprzedawcy korzystający z kas z elektronicznym zapisem kopii o specjalnym zastosowaniu nie kupią już od 1 stycznia 2024 r. tego rodzaju nowych urządzeń. Od tego dnia w ofercie będą się znajdowały jedynie kasy fiskalne online.
Tworzenie planu urlopów powinno być wygodą zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników. Powinien on godzić ich sprzeczne interesy – zapewnić normalny tok pracy i jednocześnie umożliwić wypoczynek w dogodnym terminie. Jeżeli jednak plan tworzy się na cały rok kalendarzowy, to w praktyce rzadko udaje się go zrealizować, a czas poświęcony na jego przygotowanie jest najczęściej czasem straconym.
Zaczynasz pracę od nowego roku? Sprawdź czy umowa na pewno zacznie obowiązywać od początku miesiąca, a ty nie stracisz na uprawnieniach zasiłkowych i stażu pracy.

REKLAMA