REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile ulgi na internet można odliczyć w rozliczeniu rocznym? Niektórzy mogą odzyskać nawet 1520,00 zł. Sprawdź, kogo to dotyczy.

Internet ulga podatkowa ulga na Internet pakiety usług
Ile ulgi na internet można odliczyć w rozliczeniu rocznym? Niektórzy mogą odzyskać nawet 1520,00 zł. Sprawdź, kogo to dotyczy.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z preferencji podatkowych, z których nadal można skorzystać w rozliczeniu podatkowym za 2023 r., dokonywanym do końca kwietnia 2024 r., jest rozliczenie ulgi internetowej. Jednak pułapka w postaci pakietów usług może pozbawić Cię tego prawa.

Kto może skorzystać z ulgi na Intrnet?

Podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych stanowi dochód po odliczeniu kwot wskazanych przez ustawodawcę. Jedną z nich jest tzw. ulga na Internet, w ramach której podatnik może odliczyć wydatki ponoszone z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760,00 zł. Odliczenie to przysługuje wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik z niego nie korzystał. Jak z tego wynika, możliwość skorzystania z ulgi jest istotnie ograniczona. Jednak nadal istnieje duża grupa podatników, którzy mogą z niej korzystać. Dotyczy to w największym stopniu ludzi młodych, którzy dopiero rozpoczynają rozliczenia podatkowe oraz osób starszych, które wcześniej nie ponosiły opłat w związku z korzystaniem z Internetu. 

REKLAMA

Jak skorzystać z ulgi na Internet?

760,00 zł to maksymalna kwota odliczenia, z jakiej może skorzystać jedna osoba w ramach ulgi internetowej. W sytuacji, gdy koszty poniesione w trakcie roku na korzystanie z Internetu będą wyższe, to i tak odliczyć można jedynie 760,00 zł. Aby skorzystać z ulgi, należy posiadać dokument potwierdzający poniesienie wydatku, zawierający w szczególności:
- dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi),
- dane identyfikujące sprzedającego usługę,
- rodzaj usługi oraz
- kwotę zapłaty
Takimi dokumentami są na przykład: faktury, rachunki oraz każdy inny dowód zawierający wskazane dane.
Wydatki można odliczyć tylko w roku, w którym zapłacono za zakupioną usługę, jednak nie można odliczyć wydatków związanych z instalacją podłączenia do Internetu, czy też z zakupem niezbędnych urządzeń albo obsługą techniczną. Wątpliwości rodzą się też na gruncie możliwości skorzystania z niej w odniesieniu do tzw. pakietów usług typu Internet plus telefon czy Internet plus telewizja. W takim wypadku podatnicy muszą zadbać o to, by w umowie i na dokumentach księgowych został zamieszczony jasny podział wydatków na poszczególne cele. W przeciwnym razie podatnik nie będzie miał możliwości samodzielnego przeprowadzenia podziału takich kosztów i nie będzie miał możliwości skorzystania z ulgi na Internet, a tym samym, straci możliwość odliczenia 760,00 zł.

Podstawa prawna
art. 26 ust. 1 pkt 26a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z polskiego? Wymagania egzaminacyjne

Matura coraz bliżej. Jakie są wymagania egzaminacyjne na egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a jakie na rozszerzonym? Jakie lektury trzeba znać? 

Dziemianowicz-Bąk: Świadczenie "babciowe" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r.

Świadczenie "babciowe", czyli ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r., poinformowała dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA

Zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej

Jak obliczany jest zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej?

3261,53 zł lub 3267,53 zł netto najniższej krajowej od lipca 2024 roku

Najniższa krajowa od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła 4300 zł brutto. Ile to jest netto przy kosztach podstawowych i podwyższonych, czyli jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik na tzw. rękę?

500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

REKLAMA

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA