REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minął termin na przekazanie PIT-11. Ale czy zebrałeś potwierdzenia odbioru? Sprawdź, dlaczego można zapłacić do 25.452,00 zł grzywny.

PIT-11 potwierdzenie odbioru płatnik podatnik
Minął termin na przekazanie PIT-11. Ale czy zebrałeś potwierdzenia odbioru? Sprawdź, dlaczego można zapłacić do 25.452,00 zł grzywny.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy płatnik musi posiadać potwierdzenie odbioru PIT-11? To pytanie zyskało na znaczeniu od czasu, gdy wielu pracowników pracuje zdalnie, a w siedzibie pracodawcy pojawiają się sporadycznie. I choć zgodnie z przepisami potwierdzenia odbioru nie trzeba mieć, to jednak i tak może się to skończyć karą grzywny do 141,40 zł do 25.452,00 zł.

Co to jest PIT-11?

Żeby dokonać rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy muszą otrzymać od płatników niezbędne informacje o uzyskanych przychodach i pobranych zaliczkach na podatek. Przekazuje się je na formularzu PIT-11 - informacji o przychodach z innych źródeł oraz dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, składanej przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych, a także niebędących płatnikami: rolników, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. To ten dokument stanowi dla podatników źródło wiedzy niezbędnej do sporządzenia zeznań rocznych. Ujmuje się w nim m.in. przychody, koszty, dochody oraz zaliczki z takich źródeł przychodu jak stosunek pracy, stosunek służbowy, działalność wykonywana osobiście, w tym z umowy o dzieło oraz czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, należności z tytułu umowy zlecenia, prawa autorskie, należności z tytułu praktyk absolwenckich lub staży uczniowskich. Wypełniony PIT-11 płatnik ma co do zasady obowiązek przekazać urzędowi skarbowemu do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, czyli za 2023 r. należało zrobić to do 31 stycznia 2024 r. (środa), a podatnikowi do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, czyli do 29 lutego 2024 r. (czwartek).

REKLAMA

W jakiej formie należy przekazać PIT-11?

W okresie przed pandemią, gdy praca zdalna była rozwiązaniem spotykanym sporadycznie, przekazywanie pracownikom dokumentacji związanej z zatrudnieniem nie napotykało szczególnie dużych utrudnień. W przypadku dokumentów typu PIT-11 pracownicy odbierali je zazwyczaj osobiście i potwierdzali własnoręcznym podpisem odbiór dokumentu. Ponieważ obowiązujące przepisy nie określają zasad przekazywania podatnikom (pracownikom i zleceniobiorcom) informacji PIT-11 przez płatników, mają oni w tym zakresie dużą dowolność – mogą wybrać formę tradycyjną (papierową) albo elektroniczną przekazania dokumentów. Ta swoboda miała duże znaczenie w czasie pandemii, ale jest istotna także obecnie, gdy wielu pracowników nadal świadczy pracę zdalnie. W ślad za stosowaniem nowych rozwiązań idą jednak wątpliwości.

Czy płatnik musi posiadać potwierdzenie odbioru PIT-11?

Przepisy nie nakładają na płatników obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru informacji PIT-11 przez podatnika. W obowiązujących przepisach wskazano jedynie, że płatnik ma obowiązek sporządzenia we właściwej formie informacji o wysokości osiągniętych dochodów i przekazanie jej podatnikowi i organowi podatkowemu. Jednak choć obowiązku posiadania potwierdzenia nie ustanowiono wprost, to jednak analogicznie, jak w wielu innych przypadkach (np. zachowania formy pisemnej umowy), jego posiadania może okazać się korzystne i niezbędne dla celów dowodowych. Jak bowiem wskazują organy podatkowe, wprawdzie żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakłada na płatnika obowiązku posiadania dowodu doręczenia podatnikowi deklaracji, to jednak w ewentualnym postępowaniu podatkowym to na płatniku będzie ciążył obowiązek udowodnienia doręczenia takiej deklaracji podatnikowi w przypadku zaistnienia w tym zakresie wątpliwości. W szczególności w celach dowodowych płatnik będzie mógł przedstawić elektroniczne potwierdzenie odbioru wiadomości elektronicznej, którą przesłano deklaracje (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 grudnia 2019 r., nr 0115-KDIT2.4011.9.2019.1.HD).

Za przekazanie formularza po terminie grozi grzywna

Przekazanie PIT-11 po terminie jest wykroczeniem skarbowym zagrożonym grzywną w wysokości do 180 stawek dziennych. Wysokość stawki dziennej jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, a więc z początkiem 2024 r. wzrosła i w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. wynosi 141,40 zł (4242 zł ÷ 30). Oznacza to, że za nieprzekazanie w terminie PIT-11 płatnik może zostać ukarany karą w wysokości od 141,40 zł do 25.452,00 zł


Podstawa prawna
art. 42g ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 226)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z polskiego? Wymagania egzaminacyjne

Matura coraz bliżej. Jakie są wymagania egzaminacyjne na egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a jakie na rozszerzonym? Jakie lektury trzeba znać? 

Dziemianowicz-Bąk: Świadczenie "babciowe" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r.

Świadczenie "babciowe", czyli ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r., poinformowała dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA

Zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej

Jak obliczany jest zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej?

3261,53 zł lub 3267,53 zł netto najniższej krajowej od lipca 2024 roku

Najniższa krajowa od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła 4300 zł brutto. Ile to jest netto przy kosztach podstawowych i podwyższonych, czyli jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik na tzw. rękę?

500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

REKLAMA

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA