REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minął termin na przekazanie PIT-11. Ale czy zebrałeś potwierdzenia odbioru? Sprawdź, dlaczego można zapłacić do 25.452,00 zł grzywny.

PIT-11 potwierdzenie odbioru płatnik podatnik
Minął termin na przekazanie PIT-11. Ale czy zebrałeś potwierdzenia odbioru? Sprawdź, dlaczego można zapłacić do 25.452,00 zł grzywny.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy płatnik musi posiadać potwierdzenie odbioru PIT-11? To pytanie zyskało na znaczeniu od czasu, gdy wielu pracowników pracuje zdalnie, a w siedzibie pracodawcy pojawiają się sporadycznie. I choć zgodnie z przepisami potwierdzenia odbioru nie trzeba mieć, to jednak i tak może się to skończyć karą grzywny do 141,40 zł do 25.452,00 zł.

Co to jest PIT-11?

Żeby dokonać rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy muszą otrzymać od płatników niezbędne informacje o uzyskanych przychodach i pobranych zaliczkach na podatek. Przekazuje się je na formularzu PIT-11 - informacji o przychodach z innych źródeł oraz dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, składanej przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych, a także niebędących płatnikami: rolników, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. To ten dokument stanowi dla podatników źródło wiedzy niezbędnej do sporządzenia zeznań rocznych. Ujmuje się w nim m.in. przychody, koszty, dochody oraz zaliczki z takich źródeł przychodu jak stosunek pracy, stosunek służbowy, działalność wykonywana osobiście, w tym z umowy o dzieło oraz czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, należności z tytułu umowy zlecenia, prawa autorskie, należności z tytułu praktyk absolwenckich lub staży uczniowskich. Wypełniony PIT-11 płatnik ma co do zasady obowiązek przekazać urzędowi skarbowemu do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, czyli za 2023 r. należało zrobić to do 31 stycznia 2024 r. (środa), a podatnikowi do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, czyli do 29 lutego 2024 r. (czwartek).

REKLAMA

W jakiej formie należy przekazać PIT-11?

W okresie przed pandemią, gdy praca zdalna była rozwiązaniem spotykanym sporadycznie, przekazywanie pracownikom dokumentacji związanej z zatrudnieniem nie napotykało szczególnie dużych utrudnień. W przypadku dokumentów typu PIT-11 pracownicy odbierali je zazwyczaj osobiście i potwierdzali własnoręcznym podpisem odbiór dokumentu. Ponieważ obowiązujące przepisy nie określają zasad przekazywania podatnikom (pracownikom i zleceniobiorcom) informacji PIT-11 przez płatników, mają oni w tym zakresie dużą dowolność – mogą wybrać formę tradycyjną (papierową) albo elektroniczną przekazania dokumentów. Ta swoboda miała duże znaczenie w czasie pandemii, ale jest istotna także obecnie, gdy wielu pracowników nadal świadczy pracę zdalnie. W ślad za stosowaniem nowych rozwiązań idą jednak wątpliwości.

Czy płatnik musi posiadać potwierdzenie odbioru PIT-11?

Przepisy nie nakładają na płatników obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru informacji PIT-11 przez podatnika. W obowiązujących przepisach wskazano jedynie, że płatnik ma obowiązek sporządzenia we właściwej formie informacji o wysokości osiągniętych dochodów i przekazanie jej podatnikowi i organowi podatkowemu. Jednak choć obowiązku posiadania potwierdzenia nie ustanowiono wprost, to jednak analogicznie, jak w wielu innych przypadkach (np. zachowania formy pisemnej umowy), jego posiadania może okazać się korzystne i niezbędne dla celów dowodowych. Jak bowiem wskazują organy podatkowe, wprawdzie żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakłada na płatnika obowiązku posiadania dowodu doręczenia podatnikowi deklaracji, to jednak w ewentualnym postępowaniu podatkowym to na płatniku będzie ciążył obowiązek udowodnienia doręczenia takiej deklaracji podatnikowi w przypadku zaistnienia w tym zakresie wątpliwości. W szczególności w celach dowodowych płatnik będzie mógł przedstawić elektroniczne potwierdzenie odbioru wiadomości elektronicznej, którą przesłano deklaracje (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 grudnia 2019 r., nr 0115-KDIT2.4011.9.2019.1.HD).

Za przekazanie formularza po terminie grozi grzywna

Przekazanie PIT-11 po terminie jest wykroczeniem skarbowym zagrożonym grzywną w wysokości do 180 stawek dziennych. Wysokość stawki dziennej jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, a więc z początkiem 2024 r. wzrosła i w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. wynosi 141,40 zł (4242 zł ÷ 30). Oznacza to, że za nieprzekazanie w terminie PIT-11 płatnik może zostać ukarany karą w wysokości od 141,40 zł do 25.452,00 zł


Podstawa prawna
art. 42g ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 226)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Loko
    2024-02-17 21:06:51
    PIT 11 czy 11a/40 jest wydawany elektronicznie na stronie gov. Do jakiegoś rocznika. Np 1970 pisemny a od młodszych jedynie na żadanie Chrońmy lasy. 25 lat jak istnieje na dobre internet.
    1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

REKLAMA

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

REKLAMA

Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

REKLAMA