REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

 

Renata Świgońska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego oraz Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.

Prowadzi kancelarię prawną specjalizującą się we własności przemysłowej i intelektualnej oraz w tłumaczeniach prawniczych.

Specjalizacja: prawo własności przemysłowej, prawo zwalczania nieuczciwej konkurencji, wybrane aspekty prawa unijnego.

Pisze dwa blogi:

Blog o ochronie własności przemysłowej www.ZnakiTowarowe.net.
Blog o tłumaczeniach sądowych i warsztacie pracy tłumacza przysięgłego www.TłumaczeniaPrawnicze.com.pl

Adres e-mail:kancelaria@swigonska.pl.

Strona kancelarii: www.swigonska.pl.

 

Od dnia 1 lipca 2011 roku zostanie zniesiony wymóg studiów podyplomowych w zakresie tłumaczenia. Wystarczające będzie uzyskanie tytułu magistra jakiegokolwiek kierunku studiów i zdanie egzaminu na tłumacza przysięgłego organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Wiele osób nie wie czym właściwie jest prawo własności intelektualnej i jakimi kwestiami się zajmuje. Zobacz co jest zaliczane do praw własności intelektualnej i jaki jest katalog tych praw.

REKLAMA

Zakładając działalność gospodarczą, nawet jeżeli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza oznaczamy ta działalność nazwą i logiem/logotypem lub samym nazwiskiem (firmą).  W związku z tym, pojawia się pytanie, czy musimy rejestrować znak towarowy w Urzędzie Patentowym i ponosić w związku z tym dodatkowe koszty, aby mieć ochronę prawną na nasze oznaczenie?
Rejestrując domeny ze znakiem towarowym Euro 2012 musimy mieć świadomość, że narażamy się na roszczenie z tytułu naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy. Nie ma tutaj znaczenia, czy domeny są pisane z małych liter czy są połączone w jeden wyraz.

REKLAMA

W jaki sposób może dojść do naruszenia znaków towarowych w Internecie? Z jakimi przypadkami wykorzystywania cudzych znaków towarowych można się spotkać w Internecie?
Ochrona prawna znaków towarowych zagwarantowana jest również w Internecie. Sprawdź, jakie uprawnienia przysługują Ci, gdy ktoś umieszcza Twój znak towarowy w witrynie internetowej.
Praw ochronnych nie uzyskają oznaczenia, które nie mogą być znakiem towarowym lub nie mają dostatecznych znamion odróżniających.
Co prawda w praktyce kluczowe znaczenie ma ochrona cywilnoprawna znaków towarowych, ale znaki towarowe chronione są także na podstawie przepisów karnych Prawa własności przemysłowej oraz przepisów Kodeksu karnego. Szczególne rozwiązania w zakresie odpowiedzialności karnej znajdują się także w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Tłumaczenie musi zostać od razu dołączone do pozwu. Dokumenty w języku obcym w postępowaniu sądowym muszą zostać przetłumaczone na język polski. Co więcej, tłumaczenie takie musi zostać uwierzytelnione przez tłumacza przysięgłego, w przeciwnym razie sąd nie uwzględni dokumentu obcojęzycznego.
O wspólne prawo ochronne ubiegają się głównie współpracujący między sobą przedsiębiorcy, którzy współpracują między sobą na podstawie zawartej wcześniej umowy o współpracy. Przedsiębiorcy tacy wspólnie zgłaszają znak towarowy do rejestracji.
Poza tłumaczami przysięgłymi, są osoby, które są uprawnione do sporządzania tłumaczeń mających taką samą moc jak tłumaczenia sporządzone przez tłumacza przysięgłego. Osoby takie to konsulowie i notariusze.
Tylko znaki towarowe zarejestrowane, czyli takie na które zostało udzielone prawo ochronne, mogą zostać oznaczone przez przedsiębiorców symbolem ®. Przedsiębiorca, który nie zarejestrował swojego oznaczenia może go natomiast oznaczyć symbolem ™.
Znaki towarowe są chronione na podstawie przepisów prawa cywilnego i prawa karnego. W praktyce kluczowe znaczenie ma ochrona cywilnoprawna znaków towarowych.
Rejestracja znaku towarowego może być dokonana na rzecz przedsiębiorstwa i tylko dla towarów będących przedmiotem jego działalności gospodarczej. Rejestrując znak towarowy przedsiębiorca może wybierać pomiędzy procedurą krajową, regionalną (europejską) i międzynarodową.

REKLAMA