reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Jakie są koszty rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym?

Jakie są koszty rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym?

Rejestracja znaku towarowego może być dokonana na rzecz przedsiębiorstwa i tylko dla towarów będących przedmiotem jego działalności gospodarczej. Rejestrując znak towarowy przedsiębiorca może wybierać pomiędzy procedurą krajową, regionalną (europejską) i międzynarodową.

Decydując się na rejestrację znaku towarowego w procedurze krajowej, w UP RP, przedsiębiorca uzyskuje ochronę wyłącznie na terytorium Polski. W jednym zgłoszeniu można dokonać rejestracji tylko jednego znaku towarowego. Urząd Patentowy RP przyjmuje zgłoszenia znaków towarowych w postaci elektronicznej, poprzez formularze dostępne dla posiadaczy Konta Premium w Internetowym Portalu Usługowym Urzędu Patentowego.

Koszty rejestracji w procedurze krajowej to:

1/ OPŁATY JEDNORAZOWE – od poszczególnych czynności podejmowanych w postępowaniu rejestrowym. Podstawowa opłata od wniosku o udzielenie prawa ochronnego od trzech klas towarowych wynosi 500 zł (wniosek w formie elektronicznej), 550 zł (wniosek w formie papierowej). Za każdą kolejną klasę dopłacić trzeba dodatkowo 120 zł - opłaty jednorazowe powinny być uiszczane z góry, ale opłata jednorazowa za zgłoszenie może być również uiszczona w ciągu jednego miesiąca od daty doręczenia wezwania urzędu patentowego. 

2/ OPŁATY OKRESOWE – za udzielenie pierwszego, dziesięcioletniego okresu ochrony – w zależności od liczby klas towarów, dla oznaczenia których ma być używany znak towarowy, wynoszą odpowiednio 400 zł lub 450 zł (powyżej 3 klas towarowych) - opłaty dokonujemy dopiero po zakończeniu procedury rejestracyjnej, w ciągu 3 miesięcy od otrzymania decyzji warunkowej z Urzędu Patentowego.

Zobacz też: Kiedy może nastąpić stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej

Oprócz opłaty jednorazowej należy uwzględnić opłaty skarbowe, uiszczane na przykład od udzielenia pełnomocnictwa udzielonego rzecznikowi patentowemu. Opłata skarbowa od indywidualnego pełnomocnictwa to obecnie koszt 17 zł, aczkolwiek opłaty tej można uniknąć, bowiem przedsiębiorca może rejestrować znak towarowy samodzielnie – nie ma w tym zakresie ustawowego przymusu korzystania z pomocy rzecznika patentowego.

Nie dotyczy to jednak osób niemających miejsca zamieszkania lub siedziby na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej – w sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń mogą one działać tylko za pośrednictwem rzecznika patentowego.

Zobacz blog dotyczący znaków towarowych: www.ZnakiTowarowe.net

Zobacz też serwis: Postępowanie administracyjne

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rejestrując znak towarowy przedsiębiorca może wybierać pomiędzy procedurą krajową, regionalną (europejską) i międzynarodową.
Rejestrując znak towarowy przedsiębiorca może wybierać pomiędzy procedurą krajową, regionalną (europejską) i międzynarodową.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama