REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Euro 2012: czy możemy rejestrować domeny z takim znakiem towarowym?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Renata Świgońska
Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego
Rejestracja i prowadzenie działalności biznesowej pod domenami zawierającymi nzak towarowy Euro 2012 wydaje się zbyt ryzykowne, bowiem naraża na roszczenia uprawnionego z tytułu praw ochronnych na znaki towarowe oraz na roszczenia przysługujące mu na podstawie ustawy o nieuczciwej konkurencji.
Rejestracja i prowadzenie działalności biznesowej pod domenami zawierającymi nzak towarowy Euro 2012 wydaje się zbyt ryzykowne, bowiem naraża na roszczenia uprawnionego z tytułu praw ochronnych na znaki towarowe oraz na roszczenia przysługujące mu na podstawie ustawy o nieuczciwej konkurencji.

REKLAMA

REKLAMA

Rejestrując domeny ze znakiem towarowym Euro 2012 musimy mieć świadomość, że narażamy się na roszczenie z tytułu naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy. Nie ma tutaj znaczenia, czy domeny są pisane z małych liter czy są połączone w jeden wyraz.

Piractwo domenowe (z ang. cybersquatting) polega na rejestrowaniu domen będących powtórzeniem brzmienia zarejestrowanego znaku towarowego. Typosquatting jest rodzajem piractwa domenowego charakteryzującym się tym, że domena odróżnia się od znaku towarowego jakąś celową „literówką”.

REKLAMA

Jeden z czytelników mojego bloga www.ZnakiTowarowe.net w komentarzu do jednego z moich wpisów zadał ciekawe pytanie dotyczące min. problemu piractwa domenowego, mianowicie:

REKLAMA

"Na stronie Urzędu Patentowego http://www.uprp.pl/NR/rdonlyres/06D20D3B-1BEB-4991-84B1-195B48C8103A/1228/Listaznak%C3%B3wnarzeczUEFA1.pdf jest wykaz znaków zastrzeżonych przez UEFA dotyczących Euro 2012.
Czy domeny np.
euro2012bus.pl
euro2012gdansk.net.pl
euro2012poland-ukraine.pl
euro2012polska.com
euro2012polska.eu
euro2012polska.net
euro2012polska.org
euro2012polska.org.pl
euro2012ukraine.pl
euro2012warszawa.eu
euro2012wroclaw.net.pl
mogą być zastrzeżone ? są z małych liter połączone w jeden wyraz. Proszę o informacje na ten temat.
"

Zgodnie z prośbą informuję, że …
rejestrując domeny o takim brzmieniu musimy mieć świadomość, że narażamy się na roszczenie z tytułu naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy i nie ma tutaj znaczenia, że domeny są pisane z małych liter i są połączone w jeden wyraz, bowiem zgodnie z art. 296 par. 2 naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy polega na bezprawnym używaniu w obrocie gospodarczym znaku identycznego lub znaku podobnego do zarejestrowanego znaku towarowego w odniesieniu do towarów identycznych lub podobnych jeżeli zachodzi ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd, które obejmuje w szczególności ryzyko skojarzenia znaku ze znakiem towarowym zarejestrowanym.

Zobacz również: Kiedy dochodzi do naruszenia znaków towarowych w Internecie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Aby jednak udzielić pełnej odpowiedzi na pytanie czytelnika należy odpowiedzieć na pytanie, czy sama rejestracja domeny zawierającej znak towarowy osoby trzeciej spełnia przesłankę użycia znaku przez osobę nieuprawnioną (art. 296 par. 2 ustawy Prawo własności przemysłowej). Sama rejestracja domeny takiej przesłanki nie spełnia, ale to, że ustawa Prawo własności przemysłowej nie przewiduje ochrony znaku towarowego przed używaniem oznaczenia w domenie internetowej, nie oznacza, że tego rodzaju praktyki są dozwolone. Zawsze bowiem można dochodzić ochrony na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Zgodnie z art. 153 ustawy Prawo własności przemysłowej przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zawodowy i zarobkowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa w art. 154 określa przykładowe formy realizacji prawa do znaku towarowego i wśród form używania wymienia posługiwanie się znakiem w celu reklamy, mianowicie używanie znaku towarowego polega w szczególności na posługiwaniu się nim w celu reklamy.

Z przytoczonych wyżej przepisów ustawy wynika, że właściciel znaku ma wyłączne prawo do używania go w reklamie w zakresie, w jakim ma ona zawodowy lub zarobkowy charakter.

Jak słusznie zauważa Mariusz Kondrat w swojej książce o ochronie znaków towarowych przed naruszeniem w Internecie użycie znaku towarowego w domenie ma quasi-reklamowy charakter, ponieważ ma na celu realizację funkcji reklamowej znaku, jaką jest dotarcie do obecnych i potencjalnych klientów z informacja o produktach i usługach i zachętą do ich nabywania. Internet i strona internetowa o adresie zawierającym znak towarowy można potraktować jako dodatkowe medium komunikacyjne w realizacji gospodarczego przeznaczenia znaku.

Zważywszy na powyższe, rejestracja i prowadzenie działalności biznesowej pod wyżej wymienionymi domenami wydaje mi się zbyt ryzykowne, bowiem naraża na roszczenia uprawnionego z tytułu praw ochronnych na znaki towarowe oraz na roszczenia przysługujące mu na podstawie ustawy o nieuczciwej konkurencji.
Więcej na blogu o ochronie własności przemysłowej www.ZnakiTowarowe.net.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

REKLAMA

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA