REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Euro 2012: czy możemy rejestrować domeny z takim znakiem towarowym?

Renata Świgońska
Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego
Rejestracja i prowadzenie działalności biznesowej pod domenami zawierającymi nzak towarowy Euro 2012 wydaje się zbyt ryzykowne, bowiem naraża na roszczenia uprawnionego z tytułu praw ochronnych na znaki towarowe oraz na roszczenia przysługujące mu na podstawie ustawy o nieuczciwej konkurencji.
Rejestracja i prowadzenie działalności biznesowej pod domenami zawierającymi nzak towarowy Euro 2012 wydaje się zbyt ryzykowne, bowiem naraża na roszczenia uprawnionego z tytułu praw ochronnych na znaki towarowe oraz na roszczenia przysługujące mu na podstawie ustawy o nieuczciwej konkurencji.

REKLAMA

REKLAMA

Rejestrując domeny ze znakiem towarowym Euro 2012 musimy mieć świadomość, że narażamy się na roszczenie z tytułu naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy. Nie ma tutaj znaczenia, czy domeny są pisane z małych liter czy są połączone w jeden wyraz.

Piractwo domenowe (z ang. cybersquatting) polega na rejestrowaniu domen będących powtórzeniem brzmienia zarejestrowanego znaku towarowego. Typosquatting jest rodzajem piractwa domenowego charakteryzującym się tym, że domena odróżnia się od znaku towarowego jakąś celową „literówką”.

REKLAMA

Jeden z czytelników mojego bloga www.ZnakiTowarowe.net w komentarzu do jednego z moich wpisów zadał ciekawe pytanie dotyczące min. problemu piractwa domenowego, mianowicie:

REKLAMA

"Na stronie Urzędu Patentowego http://www.uprp.pl/NR/rdonlyres/06D20D3B-1BEB-4991-84B1-195B48C8103A/1228/Listaznak%C3%B3wnarzeczUEFA1.pdf jest wykaz znaków zastrzeżonych przez UEFA dotyczących Euro 2012.
Czy domeny np.
euro2012bus.pl
euro2012gdansk.net.pl
euro2012poland-ukraine.pl
euro2012polska.com
euro2012polska.eu
euro2012polska.net
euro2012polska.org
euro2012polska.org.pl
euro2012ukraine.pl
euro2012warszawa.eu
euro2012wroclaw.net.pl
mogą być zastrzeżone ? są z małych liter połączone w jeden wyraz. Proszę o informacje na ten temat.
"

Zgodnie z prośbą informuję, że …
rejestrując domeny o takim brzmieniu musimy mieć świadomość, że narażamy się na roszczenie z tytułu naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy i nie ma tutaj znaczenia, że domeny są pisane z małych liter i są połączone w jeden wyraz, bowiem zgodnie z art. 296 par. 2 naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy polega na bezprawnym używaniu w obrocie gospodarczym znaku identycznego lub znaku podobnego do zarejestrowanego znaku towarowego w odniesieniu do towarów identycznych lub podobnych jeżeli zachodzi ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd, które obejmuje w szczególności ryzyko skojarzenia znaku ze znakiem towarowym zarejestrowanym.

Zobacz również: Kiedy dochodzi do naruszenia znaków towarowych w Internecie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Aby jednak udzielić pełnej odpowiedzi na pytanie czytelnika należy odpowiedzieć na pytanie, czy sama rejestracja domeny zawierającej znak towarowy osoby trzeciej spełnia przesłankę użycia znaku przez osobę nieuprawnioną (art. 296 par. 2 ustawy Prawo własności przemysłowej). Sama rejestracja domeny takiej przesłanki nie spełnia, ale to, że ustawa Prawo własności przemysłowej nie przewiduje ochrony znaku towarowego przed używaniem oznaczenia w domenie internetowej, nie oznacza, że tego rodzaju praktyki są dozwolone. Zawsze bowiem można dochodzić ochrony na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Zgodnie z art. 153 ustawy Prawo własności przemysłowej przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zawodowy i zarobkowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa w art. 154 określa przykładowe formy realizacji prawa do znaku towarowego i wśród form używania wymienia posługiwanie się znakiem w celu reklamy, mianowicie używanie znaku towarowego polega w szczególności na posługiwaniu się nim w celu reklamy.

Z przytoczonych wyżej przepisów ustawy wynika, że właściciel znaku ma wyłączne prawo do używania go w reklamie w zakresie, w jakim ma ona zawodowy lub zarobkowy charakter.

Jak słusznie zauważa Mariusz Kondrat w swojej książce o ochronie znaków towarowych przed naruszeniem w Internecie użycie znaku towarowego w domenie ma quasi-reklamowy charakter, ponieważ ma na celu realizację funkcji reklamowej znaku, jaką jest dotarcie do obecnych i potencjalnych klientów z informacja o produktach i usługach i zachętą do ich nabywania. Internet i strona internetowa o adresie zawierającym znak towarowy można potraktować jako dodatkowe medium komunikacyjne w realizacji gospodarczego przeznaczenia znaku.

Zważywszy na powyższe, rejestracja i prowadzenie działalności biznesowej pod wyżej wymienionymi domenami wydaje mi się zbyt ryzykowne, bowiem naraża na roszczenia uprawnionego z tytułu praw ochronnych na znaki towarowe oraz na roszczenia przysługujące mu na podstawie ustawy o nieuczciwej konkurencji.
Więcej na blogu o ochronie własności przemysłowej www.ZnakiTowarowe.net.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  REKLAMA

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  REKLAMA

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

  ZUS informuje, że rodzice i opiekunowie cały czas (także w 2024 roku) mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie to wypłacane jest przez ZUS w dwóch opcjach: po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata - w zależności od wyboru rodzica. Od 2022 roku ZUS przyznał to świadczenie dla ponad 800 tys. dzieci. Na konta rodziców trafiło z tego tytułu w sumie ponad 5 mld 868 mln zł. 

  REKLAMA