Kategorie

Euro 2012: czy możemy rejestrować domeny z takim znakiem towarowym?

Renata Świgońska
Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego
Rejestracja i prowadzenie działalności biznesowej pod domenami zawierającymi nzak towarowy Euro 2012 wydaje się zbyt ryzykowne, bowiem naraża na roszczenia uprawnionego z tytułu praw ochronnych na znaki towarowe oraz na roszczenia przysługujące mu na podstawie ustawy o nieuczciwej konkurencji.
Rejestracja i prowadzenie działalności biznesowej pod domenami zawierającymi nzak towarowy Euro 2012 wydaje się zbyt ryzykowne, bowiem naraża na roszczenia uprawnionego z tytułu praw ochronnych na znaki towarowe oraz na roszczenia przysługujące mu na podstawie ustawy o nieuczciwej konkurencji.
Rejestrując domeny ze znakiem towarowym Euro 2012 musimy mieć świadomość, że narażamy się na roszczenie z tytułu naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy. Nie ma tutaj znaczenia, czy domeny są pisane z małych liter czy są połączone w jeden wyraz.

Piractwo domenowe (z ang. cybersquatting) polega na rejestrowaniu domen będących powtórzeniem brzmienia zarejestrowanego znaku towarowego. Typosquatting jest rodzajem piractwa domenowego charakteryzującym się tym, że domena odróżnia się od znaku towarowego jakąś celową „literówką”.

Jeden z czytelników mojego bloga www.ZnakiTowarowe.net w komentarzu do jednego z moich wpisów zadał ciekawe pytanie dotyczące min. problemu piractwa domenowego, mianowicie:

Reklama

"Na stronie Urzędu Patentowego http://www.uprp.pl/NR/rdonlyres/06D20D3B-1BEB-4991-84B1-195B48C8103A/1228/Listaznak%C3%B3wnarzeczUEFA1.pdf jest wykaz znaków zastrzeżonych przez UEFA dotyczących Euro 2012.
Czy domeny np.
euro2012bus.pl
euro2012gdansk.net.pl
euro2012poland-ukraine.pl
euro2012polska.com
euro2012polska.eu
euro2012polska.net
euro2012polska.org
euro2012polska.org.pl
euro2012ukraine.pl
euro2012warszawa.eu
euro2012wroclaw.net.pl
mogą być zastrzeżone ? są z małych liter połączone w jeden wyraz. Proszę o informacje na ten temat.
"

Zgodnie z prośbą informuję, że …
rejestrując domeny o takim brzmieniu musimy mieć świadomość, że narażamy się na roszczenie z tytułu naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy i nie ma tutaj znaczenia, że domeny są pisane z małych liter i są połączone w jeden wyraz, bowiem zgodnie z art. 296 par. 2 naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy polega na bezprawnym używaniu w obrocie gospodarczym znaku identycznego lub znaku podobnego do zarejestrowanego znaku towarowego w odniesieniu do towarów identycznych lub podobnych jeżeli zachodzi ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd, które obejmuje w szczególności ryzyko skojarzenia znaku ze znakiem towarowym zarejestrowanym.

Zobacz również: Kiedy dochodzi do naruszenia znaków towarowych w Internecie?

Reklama

Aby jednak udzielić pełnej odpowiedzi na pytanie czytelnika należy odpowiedzieć na pytanie, czy sama rejestracja domeny zawierającej znak towarowy osoby trzeciej spełnia przesłankę użycia znaku przez osobę nieuprawnioną (art. 296 par. 2 ustawy Prawo własności przemysłowej). Sama rejestracja domeny takiej przesłanki nie spełnia, ale to, że ustawa Prawo własności przemysłowej nie przewiduje ochrony znaku towarowego przed używaniem oznaczenia w domenie internetowej, nie oznacza, że tego rodzaju praktyki są dozwolone. Zawsze bowiem można dochodzić ochrony na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Zgodnie z art. 153 ustawy Prawo własności przemysłowej przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zawodowy i zarobkowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa w art. 154 określa przykładowe formy realizacji prawa do znaku towarowego i wśród form używania wymienia posługiwanie się znakiem w celu reklamy, mianowicie używanie znaku towarowego polega w szczególności na posługiwaniu się nim w celu reklamy.

Z przytoczonych wyżej przepisów ustawy wynika, że właściciel znaku ma wyłączne prawo do używania go w reklamie w zakresie, w jakim ma ona zawodowy lub zarobkowy charakter.

Jak słusznie zauważa Mariusz Kondrat w swojej książce o ochronie znaków towarowych przed naruszeniem w Internecie użycie znaku towarowego w domenie ma quasi-reklamowy charakter, ponieważ ma na celu realizację funkcji reklamowej znaku, jaką jest dotarcie do obecnych i potencjalnych klientów z informacja o produktach i usługach i zachętą do ich nabywania. Internet i strona internetowa o adresie zawierającym znak towarowy można potraktować jako dodatkowe medium komunikacyjne w realizacji gospodarczego przeznaczenia znaku.

Zważywszy na powyższe, rejestracja i prowadzenie działalności biznesowej pod wyżej wymienionymi domenami wydaje mi się zbyt ryzykowne, bowiem naraża na roszczenia uprawnionego z tytułu praw ochronnych na znaki towarowe oraz na roszczenia przysługujące mu na podstawie ustawy o nieuczciwej konkurencji.
Więcej na blogu o ochronie własności przemysłowej www.ZnakiTowarowe.net.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  31 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Presja odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu?

  Presję odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu odczuwa co czwarty Polak. Kto ma największy problem z przejściem w tryb offline?

  Senackie poprawki do nowelizacji KPA [KOMENTARZ]

  Senat stworzył rozwiązanie, które tak naprawdę podzieli uprawnionych na dwie grupy. Zmiany komentuje radca prawny Jan Delmanowski.

  Dobry start - ZUS przelał prawie 240 mln zł na wyprawki

  ZUS przelał prawie 240 mln zł na konta w ramach programu "Dobry start". Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód.

  Zmiany w Kodeksie karnym ze względu na dobro dziecka

  Rząd zapowiada zmiany w Kodeksie karnym. "Musimy chronić dobro dziecka" - mówił minister w KPRM Michał Wójcik.

  Konfiskata pojazdu w projekcie Kodeksu karnego

  Rozwiązania dotyczące m.in. konfiskaty pojazdu mają się znaleźć w w osobnym projekcie Kodeksu karnego.

  Wysokie kary za zaśmiecanie m.in. plaż

  Rząd zapowiada zaostrzenie kar za zaśmiecanie m.in. plaż i lasów. Grzywna miałaby wzrosnąć z 500 zł do nawet 5 tys. zł.

  Recepta farmaceutyczna w 2021 r.

  Czym jest recepta farmaceutyczna? Kto w 2021 r. może skorzystać z takiej recepty? Kiedy można ją wystawić?

  Dziecko cudzoziemca urodzone w Polsce

  Narodziny i związane z tym procedury dotyczą również dzieci obcokrajowców. Jaka jest sytuacja prawna urodzonych w Polsce dzieci cudzoziemców?

  Fundusz Kompensacyjny Szczepień - projekt przyjęty przez rząd

  Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych został przyjęty przez rząd. Kto będzie mógł otrzymać świadczenie?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet? Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta.

  Co wie o nas Internet?

  Dane osobowe w Internecie rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Co wie o nas Internet? Czy dane można wykorzystać przeciwko nam?

  Mój wizerunek - czy to tylko zdjęcie?

  Każdy ma swoje wyobrażenie czym jest wizerunek albo co potocznie uznawane jest za wizerunek.

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

  Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

  Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

  Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

  Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

  Overbooking z powodu pandemii?

  Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

  Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

  Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

  Wakacje 2021 - jak spędzamy urlop? [BADANIE]

  W tegoroczne wakacje wspieramy polską branżę turystyczną, chcemy czas spędzać z bliskimi oraz bardziej aktywnie. Tak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021".

  Sankcje za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE?

  Komisja Europejska grozi Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  Raport KE o stanie praworządności w UE

  Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej.