| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Jak wspólnie używać znaków towarowych?

Jak wspólnie używać znaków towarowych?

O wspólne prawo ochronne ubiegają się głównie współpracujący między sobą przedsiębiorcy, którzy współpracują między sobą na podstawie zawartej wcześniej umowy o współpracy. Przedsiębiorcy tacy wspólnie zgłaszają znak towarowy do rejestracji.

Prawo własności przemysłowej przewiduje możliwość wspólnego używania znaków towarowych na podstawie:
- umowy licencji
- wspólnego prawa ochronnego
- wspólnych znaków towarowych

Umowa licencji

Uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy może udzielić innej osobie upoważnienia do używania znaku , zawierając z nią umowę licencyjną.

Umowy licencyjne mogą być nieodpłatne i płatne. Formalnym warunkiem zawarcia umowy licencyjnej jest forma pisemna pod rygorem nieważności.

Charakter fakultatywny ma natomiast ujawnienie udzielenia licencji w rejestrze Urzędu Patentowego. Poza tym, licencjobiorca może także wskazać, że korzysta z licencji na używanie znaku towarowego, poprzez umieszczenie oznaczenia ‘lic.’ w sąsiedztwie znaku towarowego.

Wspólne prawo ochronne

O wspólne prawo ochronne ubiegają się głównie współpracujący między sobą przedsiębiorcy, którzy współpracują między sobą na podstawie zawartej wcześniej umowy o współpracy.

Przedsiębiorcy tacy wspólnie zgłaszają znak towarowy do rejestracji.

Warunkiem uzyskania wspólnego prawa ochronnego na znak towarowy, oprócz możliwości przedstawienia znaku w sposób graficzny i posiadania zdolności odróżniającej, jest aby używanie takiego znaku nie było sprzeczne z interesem publicznym i nie miało na celu wprowadzenia odbiorców w błąd, w szczególności co do charakteru, przeznaczenia, jakości, właściwości lub pochodzenia towarów.

W przypadku pozytywnie zakończonej procedury rejestracyjnej następuje rezerwacja znaku indywidualnego na rzecz kilku przedsiębiorców. Prawo uzyskane w wyniku takiej rejestracji jest prawem wspólnym, czyli prawem przysługującym wszystkim zgłaszającym.

O uzyskanie wspólnego prawa ochronnego może ubiegać się także dwóch przedsiębiorców zainteresowanych rejestracją konkretnego znaku, w sytuacji, gdy jeden z nich dysponuje pierwszeństwem do uzyskania prawa ochronnego.

Zasady używania znaku towarowego na podstawie wspólnego prawa ochronnego określa regulamin znaku przyjęty przez przedsiębiorców.

Zobacz również: Czym grozi umieszczenie ® obok znaku niezarejestrowanego?

Wspólne znaki towarowe

Wspólne znaki towarowe to znaki towarowe, w stosunku do których prawo ochronne uzyskiwane jest przez reprezentującą przedsiębiorców organizację posiadającą osobowość prawną. Wspólny znak towarowy może być używany zarówno przez tą organizację, jak i zrzeszonych w niej przedsiębiorców.

Zasady używania w obrocie wspólnego znaku towarowego określa regulamin znaku przyjęty przez tę organizację.

Wspólne znaki towarowe są wykorzystywane min. w działalności holdingów, które posiadają w ramach swojej struktury inne spółki zainteresowane używaniem wspólnego znaku towarowego.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »