REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wspólnie używać znaków towarowych?

Renata Świgońska
Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego
Zasady używania znaku towarowego na podstawie wspólnego prawa ochronnego określa regulamin znaku przyjęty przez przedsiębiorców.
Zasady używania znaku towarowego na podstawie wspólnego prawa ochronnego określa regulamin znaku przyjęty przez przedsiębiorców.

REKLAMA

REKLAMA

O wspólne prawo ochronne ubiegają się głównie współpracujący między sobą przedsiębiorcy, którzy współpracują między sobą na podstawie zawartej wcześniej umowy o współpracy. Przedsiębiorcy tacy wspólnie zgłaszają znak towarowy do rejestracji.

Prawo własności przemysłowej przewiduje możliwość wspólnego używania znaków towarowych na podstawie:
- umowy licencji
- wspólnego prawa ochronnego
- wspólnych znaków towarowych

REKLAMA

Umowa licencji

Uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy może udzielić innej osobie upoważnienia do używania znaku , zawierając z nią umowę licencyjną.

Umowy licencyjne mogą być nieodpłatne i płatne. Formalnym warunkiem zawarcia umowy licencyjnej jest forma pisemna pod rygorem nieważności.

Charakter fakultatywny ma natomiast ujawnienie udzielenia licencji w rejestrze Urzędu Patentowego. Poza tym, licencjobiorca może także wskazać, że korzysta z licencji na używanie znaku towarowego, poprzez umieszczenie oznaczenia ‘lic.’ w sąsiedztwie znaku towarowego.

Wspólne prawo ochronne

O wspólne prawo ochronne ubiegają się głównie współpracujący między sobą przedsiębiorcy, którzy współpracują między sobą na podstawie zawartej wcześniej umowy o współpracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy tacy wspólnie zgłaszają znak towarowy do rejestracji.

REKLAMA

Warunkiem uzyskania wspólnego prawa ochronnego na znak towarowy, oprócz możliwości przedstawienia znaku w sposób graficzny i posiadania zdolności odróżniającej, jest aby używanie takiego znaku nie było sprzeczne z interesem publicznym i nie miało na celu wprowadzenia odbiorców w błąd, w szczególności co do charakteru, przeznaczenia, jakości, właściwości lub pochodzenia towarów.

W przypadku pozytywnie zakończonej procedury rejestracyjnej następuje rezerwacja znaku indywidualnego na rzecz kilku przedsiębiorców. Prawo uzyskane w wyniku takiej rejestracji jest prawem wspólnym, czyli prawem przysługującym wszystkim zgłaszającym.

O uzyskanie wspólnego prawa ochronnego może ubiegać się także dwóch przedsiębiorców zainteresowanych rejestracją konkretnego znaku, w sytuacji, gdy jeden z nich dysponuje pierwszeństwem do uzyskania prawa ochronnego.

Zasady używania znaku towarowego na podstawie wspólnego prawa ochronnego określa regulamin znaku przyjęty przez przedsiębiorców.

Zobacz również: Czym grozi umieszczenie ® obok znaku niezarejestrowanego?

Wspólne znaki towarowe

Wspólne znaki towarowe to znaki towarowe, w stosunku do których prawo ochronne uzyskiwane jest przez reprezentującą przedsiębiorców organizację posiadającą osobowość prawną. Wspólny znak towarowy może być używany zarówno przez tą organizację, jak i zrzeszonych w niej przedsiębiorców.

Zasady używania w obrocie wspólnego znaku towarowego określa regulamin znaku przyjęty przez tę organizację.

Wspólne znaki towarowe są wykorzystywane min. w działalności holdingów, które posiadają w ramach swojej struktury inne spółki zainteresowane używaniem wspólnego znaku towarowego.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

REKLAMA

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-600 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

REKLAMA