| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Jak wygląda ochrona oznaczeń na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego?

Jak wygląda ochrona oznaczeń na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego?

Zakładając działalność gospodarczą, nawet jeżeli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza oznaczamy ta działalność nazwą i logiem/logotypem lub samym nazwiskiem (firmą).  W związku z tym, pojawia się pytanie, czy musimy rejestrować znak towarowy w Urzędzie Patentowym i ponosić w związku z tym dodatkowe koszty, aby mieć ochronę prawną na nasze oznaczenie?

Nie musimy w tym celu rejestrować znaku towarowego w Urzędzie Patentowym, bowiem w przypadku nazw handlowych obowiązują regulacje, które przewidują różne modele i środki ochrony. Podstawą tej ochrony są przepisy części ogólnej Kodeksu cywilnego, ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych.

Prawo do firmy jest uregulowane w Kodeksie cywilnym, jest to oznaczenie przedsiębiorcy. Przepisy Kodeksu cywilnego w dziale dotyczącym przedsiębiorców i ich oznaczenia stanowią, że firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko – ten rodzaj oznaczania swojej działalności jest typowy dla wolnych zawodów i profesjonalistów np. adwokatów, architektów, tłumaczy przysięgłych. Fakt użycia imienia i nazwiska nie wyklucza włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych.

Należy pamiętać, że firma to prawo podmiotowe, skuteczne erga omnes, zaliczane do szerszej kategorii chronionych oznaczeń. Jest to dobro niematerialne chronione na zasadzie bezwzględnego prawa wyłącznego, pomimo tego, że nie znajduje się w katalogu praw własności intelektualnej, jak np. prawo ochronne na znak towarowy.
A więc nawet jeżeli nie zarejestrowaliśmy znaku towarowego w Urzędzie Patentowym, to i tak przysługuje nam ochrona naszego oznaczenia na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.

Zobacz również: Jakie roszczenia za naruszenie znaku towarowego w Internecie?

Nazwa przedsiębiorstwa jest dobrem niematerialnym, inny jest jednak charakter prawny takiego dobra, pomimo tego, że jest uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego – nie jest to dobro chronione na zasadzie bezwzględnego prawa podmiotowego, jak jest to w przypadku firmy i zarejestrowanego znaku towarowego. Nazwa przedsiębiorstwa, która wchodzi w skład przedsiębiorstwa , podobnie jak tajemnica przedsiębiorstwa jest chroniona na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Dobrem niematerialnym może być także nazwa osoby prawnej, która nie jest używana do oznaczenia prowadzonego przedsiębiorstwa (np. nazwa fundacji lub stowarzyszenia). W takim przypadku nazwa osoby prawnej jest dobrem osobistym, którego ochronę zapewniają przepisy Kodeksu cywilnego.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Czytaj także

Ekspert:

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo do firmy jest uregulowane w Kodeksie cywilnym, jest to oznaczenie przedsiębiorcy.
Prawo do firmy jest uregulowane w Kodeksie cywilnym, jest to oznaczenie przedsiębiorcy.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »