| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Jakie są przeszkody do udzielenia prawa ochronnego dla znaku towarowego?

Jakie są przeszkody do udzielenia prawa ochronnego dla znaku towarowego?

Praw ochronnych nie uzyskają oznaczenia, które nie mogą być znakiem towarowym lub nie mają dostatecznych znamion odróżniających.

Na znak towarowy może zostać udzielone prawo ochronne, o ile nie wystąpią przeszkody, o których mowa w art. 129 ust. 2. art. 131 i 132 ustawy Prawo własności przemysłowej.

Prawo własności przemysłowej stanowi, że nie udziela się praw ochronnych na oznaczenia, które:

1) nie mogą być znakiem towarowym

Dla przypomnienia znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Tak więc to czy znak towarowy posiada funkcję odróżniającą decyduje o zdolności rejestracyjnej danego oznaczenia.

2) nie mają dostatecznych znamion odróżniających

Podstawowym kryterium, które decyduje o tym, czy możliwe jest udzielenie ochrony na znak towarowy jest ustalenie, czy dany znak pozwoli odróżniać towary pochodzące od różnych przedsiębiorców. Brak zdolności odróżniającej stanowi główną przeszkodę udzielenia prawa ochronnego na znak.

Znamion odróżniających nie posiadają oznaczenia ogólnoinformacyjne, bowiem udzielenie ochrony na takie oznaczenia może doprowadzić do ich zmonopolizowania.

Zakazane jest także udzielania prawa ochronnego na znaki towarowe opisowe, ponieważ żaden podmiot na rynku nie może uzyskać monopolu na używanie oznaczeń, z których korzysta się w celu wskazania cech produktów.

Zobacz również: Jakie są koszty rejestracji znaków towarowych w urzędzie patentowym?

Prawo własności przemysłowej wymienia przykładowo rodzaje oznaczeń, które nie mają znamion odróżniających, są nimi:

  • oznaczenia, które nie nadają się do odróżniania w obrocie towarów, dla których zostały zgłoszone;
  • składają się wyłącznie z elementów mogących służyć w obrocie do wskazania w szczególności rodzaju towarów, jego pochodzenia, jakości, ilości, wartości, przeznaczenia, sposobu wytwarzania, składu, funkcji lub przydatności;
  • weszły do języka potocznego lub są zwyczajowo używane w uczciwych i utrwalonych praktykach handlowych.

Dla przykładu, wg orzecznictwa Urzędu Patentowego nie mogą być znakami towarowymi następujące oznaczenia: MIĘDZYNARODOWE TARGI POZNAŃSKIE – bo takie oznaczenie wskazuje na rodzaj świadczonych usług, GAZETA TARGOWA POMORZA I KUJAW – bo wskazuje na rodzaj towaru, NIEDZIELA dla gazety - bo wskazuje na dzień ukazywania się gazety.

Więcej na blogu o ochronie własności przemysłowej www.ZnakiTowarowe.net.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Czytaj także

Ekspert:

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa.
Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »