reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Czym grozi umieszczenie ® obok znaku niezarejestrowanego?

Czym grozi umieszczenie ® obok znaku niezarejestrowanego?

Tylko znaki towarowe zarejestrowane, czyli takie na które zostało udzielone prawo ochronne, mogą zostać oznaczone przez przedsiębiorców symbolem ®. Przedsiębiorca, który nie zarejestrował swojego oznaczenia może go natomiast oznaczyć symbolem ™.

Zarówno znaki zarejestrowane, jak i niezarejestrowane w Urzędzie Patentowym, są znakami towarowymi w rozumieniu Prawa własności przemysłowej.

Tylko znaki towarowe zarejestrowane, czyli takie na które zostało udzielone prawo ochronne, mogą zostać oznaczone przez przedsiębiorców symbolem ®.

Przedsiębiorca, który nie zarejestrował swojego oznaczenia może go natomiast oznaczyć symbolem ™.

Zobacz również: Jakie są koszty rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym

Ochrona znaków zarejestrowanych i niezarejestrowanych

Istnieje istotna różnica w ochronie znaków zarejestrowanych i niezarejestrowanych. Znaki oznaczone symbolem ® podlegają ochronie przewidzianej w Prawie własności przemysłowej, natomiast znaki niezarejestrowane, oznaczone symbolem ™, chronione są tylko na zasadach ogólnych i na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Umieszczanie symbolu ® obok znaku niezarejestrowanego

W praktyce działalności gospodarczej zdarza się jednak, że przedsiębiorcy oznaczają swoje znaki towarowe symbolem ®, pomimo tego, że nie zarejestrowali znaku towarowego w Urzędzie Patentowym i nie uzyskali na swój znak prawa ochronnego. Tego rodzaju działania są oczywiście sprzeczne z prawem i przez prawo sankcjonowane.

Przedsiębiorca musi mieć świadomość, że oznaczając swój znak, bez jego wcześniejszej rejestracji, symbolem ®, popełnia wykroczenie, które jest zabronione pod karą grzywny przez art. 308 Prawa własności przemysłowej , mianowicie:

Art. 308. Kto wprowadza do obrotu towary oznaczone znakiem towarowym z wyróżnikiem mającym wywołać mylne mniemanie, że przedmioty te korzystają z takiej ochrony, podlega karze grzywny.

Zważywszy jednak na fakt, że baza danych Urzędu Patentowego jest ogólnie dostępna w Internecie http://www.uprp.pl/Polski/Bazy+danych+UPRP/ , działanie takiego przedsiębiorcy może zostać szybko zweryfikowane, zarówno przez konsumentów, jak i przedsiębiorców.

Więcej na blogu o ochronie własności przemysłowej www.ZnakiTowarowe.net.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Tylko znaki towarowe zarejestrowane, czyli takie na które zostało udzielone prawo ochronne, mogą zostać oznaczone przez przedsiębiorców symbolem ®.
Tylko znaki towarowe zarejestrowane, czyli takie na które zostało udzielone prawo ochronne, mogą zostać oznaczone przez przedsiębiorców symbolem ®.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama