| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Czym grozi umieszczenie ® obok znaku niezarejestrowanego?

Czym grozi umieszczenie ® obok znaku niezarejestrowanego?

Tylko znaki towarowe zarejestrowane, czyli takie na które zostało udzielone prawo ochronne, mogą zostać oznaczone przez przedsiębiorców symbolem ®. Przedsiębiorca, który nie zarejestrował swojego oznaczenia może go natomiast oznaczyć symbolem ™.

Zarówno znaki zarejestrowane, jak i niezarejestrowane w Urzędzie Patentowym, są znakami towarowymi w rozumieniu Prawa własności przemysłowej.

Tylko znaki towarowe zarejestrowane, czyli takie na które zostało udzielone prawo ochronne, mogą zostać oznaczone przez przedsiębiorców symbolem ®.

Przedsiębiorca, który nie zarejestrował swojego oznaczenia może go natomiast oznaczyć symbolem ™.

Zobacz również: Jakie są koszty rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym

Ochrona znaków zarejestrowanych i niezarejestrowanych

Istnieje istotna różnica w ochronie znaków zarejestrowanych i niezarejestrowanych. Znaki oznaczone symbolem ® podlegają ochronie przewidzianej w Prawie własności przemysłowej, natomiast znaki niezarejestrowane, oznaczone symbolem ™, chronione są tylko na zasadach ogólnych i na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Umieszczanie symbolu ® obok znaku niezarejestrowanego

W praktyce działalności gospodarczej zdarza się jednak, że przedsiębiorcy oznaczają swoje znaki towarowe symbolem ®, pomimo tego, że nie zarejestrowali znaku towarowego w Urzędzie Patentowym i nie uzyskali na swój znak prawa ochronnego. Tego rodzaju działania są oczywiście sprzeczne z prawem i przez prawo sankcjonowane.

Przedsiębiorca musi mieć świadomość, że oznaczając swój znak, bez jego wcześniejszej rejestracji, symbolem ®, popełnia wykroczenie, które jest zabronione pod karą grzywny przez art. 308 Prawa własności przemysłowej , mianowicie:

Art. 308. Kto wprowadza do obrotu towary oznaczone znakiem towarowym z wyróżnikiem mającym wywołać mylne mniemanie, że przedmioty te korzystają z takiej ochrony, podlega karze grzywny.

Zważywszy jednak na fakt, że baza danych Urzędu Patentowego jest ogólnie dostępna w Internecie http://www.uprp.pl/Polski/Bazy+danych+UPRP/ , działanie takiego przedsiębiorcy może zostać szybko zweryfikowane, zarówno przez konsumentów, jak i przedsiębiorców.

Więcej na blogu o ochronie własności przemysłowej www.ZnakiTowarowe.net.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Czytaj także

Ekspert:

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Tylko znaki towarowe zarejestrowane, czyli takie na które zostało udzielone prawo ochronne, mogą zostać oznaczone przez przedsiębiorców symbolem ®.
Tylko znaki towarowe zarejestrowane, czyli takie na które zostało udzielone prawo ochronne, mogą zostać oznaczone przez przedsiębiorców symbolem ®.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK