REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Chcąc iść tropem liderów branży informatycznej w USA, postanowiliśmy zmienić nie tylko status firmy, ale i tworzyć oprogramowanie, które będzie wyróżniało się na rynku prostotą działania i łatwością odczytywania danych przez użytkownika, dla którego równie istotne jest, żeby program działał stabilnie oraz nie posiadał błędów. Technologia Google’a, której używamy w naszych aplikacjach pozwala nam na pisanie programów testujących, które po każdej modyfikacji są w stanie przetestować poprawność działania programu. Nowa wersja web systemu MerSoft, prezentuje najważniejsze informacje w formie graficznej, przez co zrozumienie trendów jest łatwiejsze i bardziej czytelne.


Zaletą tej wersji jest również przedstawianie dużej liczby informacji w sposób przejrzysty na jednym ekranie, dzięki czemu użytkownik może podjąć większość decyzji bez konieczności przełączania się na inne ekrany.


Mamy nadzieję, że nowy wymiar naszego oprogramowania MerSoft, spełni oczekiwania użytkowników.


Strona internetowa: meritus.pl

Księgowość a technologia. Sztuczna inteligencja może istotnie zwiększyć efektywność operacji księgowych, zautomatyzować żmudne i czasochłonne procesy oraz wyeliminować ryzyko popełnienia błędu.
Pracownicy działów księgowych i biur rachunkowych, niezależni księgowi czy przedsiębiorcy prowadzący księgowość na własną rękę, stają przed coraz większymi wyzwaniami związanymi z koniecznością zwiększenia efektywności procesów, zmianami w polskim systemie podatkowym czy zapewnieniem bezpieczeństwa wrażliwych danych. Z tych powodów coraz więcej firm przekonuje się do nowoczesnych technologii informatycznych – rezygnują z tradycyjnego obiegu dokumentów na rzecz elektronicznego. Wdrażają systemy księgowe oparte na chmurze i wykorzystują ich potencjał, czerpiąc korzyści dla biznesu.

REKLAMA

Pojawienie się w Polsce koronawirusa powodującego COVID-19 zmieniło naszą rzeczywistość i otoczenie biznesowe. Większość firm musiało wprowadzić zmiany w swoich organizacjach, by dostosować się do nowych reguł. Istotnie wzrosło znaczenie nie tylko pracy zdalnej czy narzędzi online umożliwiających komunikację, ale także technologii automatyzujących część procesów, eliminujących konieczność bezpośredniego kontaktu między ludźmi i minimalizujących ilość papierowej dokumentacji.
Funkcjonalności: „autoarchiwizacja” oraz „e-faktura” zostały opracowane jako uzupełnienie systemu MerSoft. Pozwalają na wykorzystanie wymiany dokumentów elektronicznych oraz dopasowane do aktualnych przepisów, możliwości archiwizowania dokumentów, a tym samym ograniczenia lub nawet pełnej likwidacji archiwum papierowego.

REKLAMA

Program MerSoft FK Finanse i Księgowość firmy Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. został napisany w technologii webowej, co znacząco ułatwia jego obsługę. Użytkownik obsługujący system zyskuje możliwość użycia funkcji typowych dla przeglądarki internetowej takich jak np. powszechnie używane Ctrl+F do wyszukiwania informacji, czy możliwość wydruku dowolnego zestawienia prezentowanego aktualnie na ekranie.
Elektroniczny obieg dokumentów (EDI) powinien gwarantować sprawne zarządzanie przepływem dokumentów, takich jak np. faktury, zamówienia, oferty, etc. w firmie. System powinien pozwolić na uporządkowanie procesu przekazu informacji oraz dokumentacji, dzięki czemu każda sprawa będzie realizowana w zaplanowany i usystematyzowany sposób.
W księgowości, oprócz standardowych podziałów dokumentów księgowych, wynikających z ustawy o rachunkowości lub ustawy o podatku od towaru i usług, wprowadzone mogą zostać dodatkowe podziały.
Składanie deklaracji podatkowych od towarów i usług VAT przez księgowych jest wymagane prawem polskim i dokonywane jest to w okresach najczęściej miesięcznych, ale dopuszczone są również inne ( np. kwartalne). Do wyznaczenia kwoty tego podatku potrzebne są informacje o wystawionych dokumentach oraz datach dostaw dla dokumentów. Z tego względu w programie księgowym powinny znajdować się rejestry VAT, zakupu i sprzedaży, które dostarczą wszelkich informacji na potrzeby złożenia deklaracji VAT.
Istotą dokumentów księgowych jest pisemne utrwalenie zdarzeń zachodzących w procesach gospodarczych firmy, które są przedmiotem ewidencji księgowej. Od poprawności ich sporządzenia zależy wiarygodność informacji przekazanych do działu księgowego.
Rozwój technologii i Internetu spowodował wzrost zainteresowania użytkowników wersją webową programów księgowych. Co w takim razie stanie się z programami deskopowymi?
W momencie zmieniających się przepisów często powstaje potrzeba, stworzenia zupełnie nowego dokumentu, który pozwoliłby zrealizować narzucone prawo. W takim przypadku zazwyczaj użytkownik czeka na aktualizację programu.
Zagadnienie zwrotu podatku VAT podróżnym od zakupionych towarów wydaje się być dość prostym rozwiązaniem, wprowadzającym element konkurencji poprzez obniżenie faktycznej ceny transakcji. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że to na sprzedawcy ciąży odpowiedzialność za poprawne udokumentowanie takiej transakcji zwłaszcza, że mamy tu do czynienia ze zwracaniem podatku, a więc kierunkiem operacji, które zawsze są pod szczególnym nadzorem służb fiskalnych.
Podczas codziennej pracy, firmy używają różnych programów do celów podatkowo –rozliczeniowych. Taki obowiązek został nałożony na każdą firmę bez względu na jej wielkość przez Państwo.
Mając na uwadze wygodę osób korzystających w codziennej pracy z programu księgowego oraz obowiązujące przepisy - Ustawy o rachunkowości przedstawiam wzorcowy model planu kont i zestawienia obrotów i sald księgi głównej i ksiąg pomocniczych.
Zasada odwrotnego obciążenia wprowadziła wiele zamieszania wśród firm, zarówno sprzedających, jak i kupujących towary zakwalifikowane przez ustawodawcę nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług z października 2013r. do kategorii tzw.: "towarów wrażliwych".
Rozwój informatyzacji i łatwość przesyłania informacji za pomocą Internetu oprócz korzyści niesie za sobą niebezpieczeństwo. Dlatego istotną rzeczą przy korzystaniu z programów księgowych jest zachowanie ostrożności, by dane nie zostały udostępnione osobom nieuprawnionym.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami firma jest zobowiązana do księgowania wyciągów bankowych. W tym celu z systemu bankowego generowany jest okresowo raport transakcji. Obecnie jest wiele standardów formatów wyciągów bankowych między innymi MT940. Coraz powszechniej banki udostępniają formaty „ogólne” typu CSV lub XML. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie więcej informacji o każdej transakcji.
Od 1 stycznia 2014r. zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy o podatku od towarów i usług. Zakres wprowadzonych zmian jest bardzo szeroki i dotyczy m.in. momentu powstania obowiązku zapłaty VAT i odliczenia podatku.
Każdy pracownik działu finansowo- księgowego wykonuje wiele czynności związanych z obsługą firm wpływających niekorzystnie na efektywność pracy. Czas, który mógłby przeznaczyć na szkolenia, jakość obsługi klientów, planowanie, poświęca na ręczne przygotowanie dokumentacji, korekty księgowań etc. tylko dlatego, że program księgowy nie jest prawidłowo skonfigurowany i wdrożony.

REKLAMA