REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kancelaria BSJP

O BSJP:

Nasza strona internetowa: www:bsjp.pl

Jesteśmy interdyscyplinarną kancelarią o międzynarodowym zasięgu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w świadczeniu usług prawnych oraz podatkowych dla przedsiębiorstw krajowych i inwestorów zagranicznych.

Zapewniamy kompleksowe rozwiązania wynikające z doskonałej znajomości kluczowych sektorów gospodarki rynkowej. Struktura naszej kancelarii umożliwia ścisłą współpracę ponad 60 prawników na terenie całego kraju w zespołach podzielonych według działów gospodarki – zapewnia to szybki i skuteczny dostęp do informacji z różnych obszarów prawa. W bieżącym doradztwie prawnicy i doradcy podatkowi pracują w zespołach, co umożliwia uwzględnienie najróżniejszych perspektyw danego zagadnienia. Przygotowywane przez nas rozwiązania są następstwem najwyższej jakości wiedzy i wymagań naszych Klientów.

Co nas wyróżnia:

Jako jedyna kancelaria w Polsce jesteśmy członkiem międzynarodowej sieci renomowanych, niezależnych firm prawniczych ADVOC - zrzeszającej kancelarie prawne z ponad 66 krajów na całym świecie - co umożliwia nam skuteczne doradztwo klientom wszędzie tam, gdzie nas potrzebują.

Jak współpracujemy:

Doświadczenie: dzięki zdywersyfikowanemu zespołowi naszych doświadczonych ekspertów, jesteśmy w stanie zapewnić Państwu profesjonalne wsparcie w niemal każdej dziedzinie prawa;

Elastyczność: umiejętne dostosowujemy się do wszelkich zmian i dobieramy rozwiązania dostosowane do Państwa konkretnych potrzeb;

Nastawienie na praktyczne rozwiązania: każdorazowe, jednoznaczne i precyzyjne stanowisko oraz rekomendacje w odniesieniu do przedstawionych zagadnień;

Profesjonalizm: nasze usługi świadczone z należytą starannością oraz profesjonalizmem;

Wzajemne zaufanie: ponieważ współpraca w ramach świadczenia usług doradztwa prawnego wymaga wzajemnego zaufania, oferujemy usługi świadczone na najwyższym poziomie, z zachowaniem zasad etyki zawodowej;

Szybkość reakcji: zespół BSJP będzie do Państwa dyspozycji, aby umożliwić szybką reakcję na Państwa zapotrzebowanie związane ze świadczeniem usług;

Całościowy obraz: dzięki naszemu zespołowi doradztwa podatkowego, przedstawione nam zagadnienia oceniamy również z perspektywy regulacji prawa podatkowego.

Doradztwo prawne prowadzone jest w językach polskim, angielskim oraz niemieckim.

Lokalizacja naszych biur:

Warszawa
ul. Chmielna 19
00-021 Warszawa
T. +48 22 279 31 00

Gdańsk
al. Zwycięstwa 13 a
80-219 Gdańsk
T. +48 58 340 43 85

Katowice
ul. Uniwersytecka 13
40-007 Katowice
T. +48 32 253 68 77

Poznań
ul. Iłłakowiczówny 11
60-789 Poznań
T. +48 61 850 19 26

Wrocław
ul. Grabiszyńska 10 lok. 4
53-329 Wrocław
T. +48 71 390 13 72

Nasze główne obszary praktyki:

Bankowość i finansowanie

Bieżące doradztwo, umowy handlowe

Prawo spółek

Prawo pracy

Procesy sądowe, windykacje i arbitraż

Nieruchomości

Prawo zamówień publicznych

Prawo budowlane

Fuzje i przejęcia

Prawo własności intelektualnej i przemysłowej

Prawo energetyczne

Podatki

Czy stosowanie Warunków Kontraktu FIDIC zapobiega powstawaniu sporów pomiędzy Zamawiającym i Wykonawcą? Bardzo wątpliwe. Cenne są jednak zawarte w WK FIDIC procedury rozstrzygania sporów, których celem jest jak najszybsze uzyskanie decyzji wiążącej dla stron i nadającej się do natychmiastowego wykonania. Wszystko po to, aby zmniejszyć ryzyko nieterminowej realizacji inwestycji.
Kontrakty oparte na WK FIDIC przewidują wielostopniowy tryb rozstrzygania sporów. W przypadku powstania sporu zaangażowane są w jego rozstrzygnięcie – oprócz, rzecz jasna, samych stron – nie tylko inżynier, ale też komisja rozjemstwa i sąd arbitrażowy. Zamysł jest słuszny – rozstrzygnąć konflikt szybko, tanio i skutecznie. Są jednak przypadki, kiedy przejście tej ścieżki jest niemożliwe lub bezcelowe. Czy istnieje sposób, by w takim przypadku ominąć tę "drogę przez mękę”?

REKLAMA

Kodeks cywilny przewiduje zasadę solidarnej odpowiedzialności inwestora oraz generalnego wykonawcy za wynagrodzenie należne podwykonawcom za wykonane roboty. Warunkiem powstania zobowiązania inwestora jest wyrażenie przez niego zgody na udział podwykonawcy w realizacji tych robót. Zasada ta rozciąga się również na dalszych podwykonawców.
Zaangażowanie podwykonawców wiąże się dla generalnego wykonawcy z pewnym ryzykiem, ale często jest nieodzowne dla realizacji kontraktu budowlanego. Warto zatem zdawać sobie sprawę, w jakim zakresie generalny wykonawca odpowiada przed inwestorem za działania i zaniechania podwykonawców. Nie jest to, na szczęście, odpowiedzialność absolutna.

REKLAMA

Niełatwo się pogodzić z nakazem rozbiórki dopiero co zbudowanego obiektu. Z takim obowiązkiem inwestor musi się jednak liczyć, jeśli doprowadzi do samowoli budowlanej. W takim przypadku przepisy prawa budowlanego są surowe – każde stwierdzenie przez organ nadzoru budowlanego samowoli budowlanej może skończyć się zobowiązaniem do przywrócenia stanu poprzedniego.
W prawie budowlanym obowiązuje zasada, że stroną w postępowaniu o wydanie pozwolenia na użytkowanie jest wyłącznie inwestor. Wynika to z art. 59 ust. 7 ustawy Prawo budowlane regulującego postępowanie w sprawie pozwolenia na użytkowanie. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy inwestor zaniedbuje swój obowiązek wystąpienia o pozwolenie na użytkowanie i tym samym uniemożliwia korzystanie z budynku nabywcom lokali?
Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego istotnie zwiększa szanse gminy na pozyskanie inwestorów. Jest również korzystne dla właścicieli lub nabywców nieruchomości, ponieważ ułatwia planowanie inwestycji i obniża ryzyko powstawania w sąsiedztwie niepożądanych obiektów.
Przejście przez trudną i kosztowną procedurę legalizacyjną wielu inwestorom może się wydawać i tak dotkliwą karą za – często niezamierzoną – samowolę budowlaną. Ze zdziwieniem dowiadują się czasem, że to nie koniec ich kłopotów.

REKLAMA