REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy generalny wykonawca odpowiada za przestępstwo podwykonawcy?

Czy generalny wykonawca odpowiada za przestępstwo podwykonawcy? /fot. Fotolia
Czy generalny wykonawca odpowiada za przestępstwo podwykonawcy? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zaangażowanie podwykonawców wiąże się dla generalnego wykonawcy z pewnym ryzykiem, ale często jest nieodzowne dla realizacji kontraktu budowlanego. Warto zatem zdawać sobie sprawę, w jakim zakresie generalny wykonawca odpowiada przed inwestorem za działania i zaniechania podwykonawców. Nie jest to, na szczęście, odpowiedzialność absolutna.

Zgodnie z art. 474 Kodeksu cywilnego generalny wykonawca ponosi wobec inwestora odpowiedzialność jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z pomocą których wykonuje swoje zobowiązania lub którym ich wykonanie powierza (podwykonawców).

REKLAMA

REKLAMA

Wybór podwykonawcy jest często poprzedzany dokładnym prześwietleniem historii danej firmy i opinii o niej na rynku. Jednakże, nawet wybór najbardziej zaufanej firmy, z którą generalny wykonawca pracuje od lat, nie zwalnia go od odpowiedzialności za efekt tej współpracy. Nie jest bowiem uzależniona od zachowania staranności przy wyborze podwykonawcy lub nadzorze nad jego działaniami.

Dzieje się tak dlatego, że – o ile strony nie zastrzegą inaczej w umowie – inwestor nie ma co do zasady wpływu na to, jakich podwykonawców zatrudni generalny wykonawca. Partnerem umownym jest dla niego wyłącznie generalny wykonawca, który ponosi pełną odpowiedzialność za realizację inwestycji, niezależnie od tego, jakie inne podmioty zostaną zaangażowane w wykonywanie robót.

Istnieją jednak granice odpowiedzialności generalnego wykonawcy za działania i zaniechania podwykonawców. Są to granice odpowiedzialności kontraktowej.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Generalny wykonawca odpowiada tylko w takim zakresie, w jakim jest on zobowiązany na podstawie umowy z inwestorem. Wszelkie wyłączenia odpowiedzialności generalnego wykonawcy obejmują również odpowiedzialność za podwykonawców. Przykładowo, opóźnienie się przez podwykonawcę z realizacją robót z przyczyn, które zgodnie z umową obciążają inwestora, nie może rodzić odpowiedzialności odszkodowawczej po stronie generalnego wykonawcy.

Przy badaniu odpowiedzialności kontraktowej zawinienie podwykonawcy ocenia się według miary obowiązującej dla generalnego wykonawcy. Jeśli generalny wykonawca jest profesjonalistą, nie może uwolnić się od odpowiedzialności wobec inwestora z powołaniem się na to, że podwykonawca nie miał wystarczającego doświadczenia w wykonywaniu powierzonych mu robót. W umowie z podwykonawcą warto zatem zadbać o to, aby zobowiązać go do pokrycia wszelkich kosztów poniesionych w związku z roszczeniami inwestora wynikającymi z niewłaściwego wykonania umowy podwykonawczej.

Inwestor nie może, co do zasady, dochodzić roszczeń bezpośrednio od podwykonawcy. Wyjątkowo zasada ta nie obowiązuje w przypadku, gdy podwykonawca dopuszcza się np. przestępstwa lub innych działań sprzecznych z prawem na szkodę inwestora. Przykładowo, inwestor będzie mógł dochodzić roszczeń bezpośrednio od podwykonawcy, jeśli ten dopuści się kradzieży na szkodę inwestora. W takich sytuacjach podwykonawca ponosi wobec inwestora odpowiedzialność deliktową.

Zobacz serwis: Umowy

Czy generalny wykonawca może ponieść negatywne skutki deliktu podwykonawcy? To zależy od treści umowy z inwestorem. Dlatego szczególnie uważnie należy przeanalizować umowę o generalne wykonawstwo inwestycji pod względem dodatkowych obowiązków wykonawcy. W prawie cywilnym obowiązuje bowiem zasada, że można umownie rozszerzyć odpowiedzialność wykonawcy za zdarzenia, za które zwykle jej nie ponosi. Inwestorzy często starają się przerzucić na generalnego wykonawcę ryzyka, za które nie odpowiada on na zasadach ogólnych, w tym za szkody spowodowane przez zachowanie osób trzecich (np. poprzez wprowadzenie obowiązku stosowania skutecznej ochrony i kontroli terenu budowy). Warto w takim przypadku zwrócić uwagę na zakres ochrony ubezpieczeniowej posiadanej przez generalnego wykonawcę i dostosować warunki ubezpieczenia do wymagań określonych w kontrakcie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie ustawa o uzgodnieniu płci. Jest plan rozpoczęcia prac legislacyjnych już niebawem, wskazuje minister Bodnar

Ustawa o uzgodnieniu płci już w przyszłym roku. "Trzeba przyjąć ustawę o uzgodnieniu płci; rozmawiam na ten temat z ministrą ds. równości Katarzyną Kotulą; rozpoczęcie prac legislacyjnych to kwestia miesięcy" - powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

100,2 % - tyle będzie wynosił wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2025 r. Co to oznacza?

100,2 % - tyle będzie wynosił wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2025 r. Co to oznacza? Zakład Ubezpieczeń Społecznych odpowiada.

Będą wymagania jakościowe dla peletu i brykietu z biomasy z drzew i krzewów. Rozporządzenie MKiŚ wejdzie w życie na początku 2025 roku

W dniu 2 grudnia 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla biomasy pozyskanej z drzew i krzewów wprowadzanej do obrotu lub obejmowanej procedurą celną dopuszczenia do obrotu w postaci brykietu lub peletu. Chodzi tu o brykiety i pelet przeznaczone do użycia w gospodarstwach domowych lub w instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. To będzie zupełnie nowy akt prawny, bo dotąd paliwa stałe z biomasy, w tym także biomasa pozyskana z drzew i krzewów w postaci brykietu lub peletu, wprowadzane do obrotu nie są objęte systemem monitorowania i kontroli i nie określono dla nich wymagań jakościowych prawnie wiążących. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w lutym 2025 r.

4 dniowy tydzień pracy w 2025 r. Jest podstawa prawna. Można wprowadzać

4 dniowy tydzień pracy w 2025 r. Jest podstawa prawna. Można wprowadzać jeszcze przed 1 stycznia 2025 r. Czterodniowy tydzień pracy już uregulowany w Kodeksie pracy. Co na to przepisy? Co z przerwami od pracy i dniami wolnymi?

REKLAMA

Negocjacje umowy o wolnym handlu pomiędzy Mercosur, a Unią Europejską dobiegają końca

Mercosur to kraje Ameryki Południowej zrzeszone w jeden blok gospodarczy. Od ponad 20 lat Mercosur próbuje podpisać umowę z UE o strefie wolnego handlu. Spowoduje to obniżenie ceł i możliwość wejścia na rynek UE ze swoimi towarami. Umowa ta pomoże gospodarkom starej UE, z wyjątkiem Francji, kosztem tych gospodarek, które na tej umowie ucierpią w tym Polski. Na tą chwilę mamy 1,12 miliona osób zatrudnionych w Polskim rolnictwie. Są to kraje które polegają na własnym rolnictwie czy hodowli. Dlatego też Polski rząd nie zgadza się z negocjowaną umową z Mercosur w obszarze rolnictwa.

Emeryci będą żyli dłużej ale biedniej. Niewesołe perspektywy emerytalne w Polsce. Gdzie odkładać pieniądze, by nie mieć głodowej emerytury?

Polski system emerytalny stoi przed poważnymi wyzwaniami, które w najbliższych dekadach mogą doprowadzić do dramatycznej sytuacji materialnej przyszłych pokoleń seniorów. Starzenie się społeczeństwa, ograniczenia obecnych rozwiązań systemowych oraz niewystarczająca edukacja finansowa stawiają Polskę w obliczu konieczności głębokich reform. Jakie są realia dzisiejszych seniorów, jakie perspektywy rysują się przed przyszłymi pokoleniami i co można zrobić, by uniknąć kryzysu?

959,00 zł tyle może dostać emeryt w 2025 r. Jak wystąpić o dodatki do emerytury?

959,00 zł tyle może dostać emeryt w 2025 r.? Jakie dodatki do emerytury w nadchodzącym roku? Dodatek i zasiłek pielęgnacyjny, trzynasta emerytura, ryczałt energetyczny, świadczenie honorowe. Na jakie świadczenia i w jakiej kwocie mogą liczyć emeryci w 2025 r.? 

Rząd chce odblokować grunty pod budownictwo mieszkaniowe – nowe przepisy już w 2025 roku

Rząd pracuje nad ustawą, która ma zwiększyć dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Proponowane zmiany obejmują m.in. zniesienie ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi w granicach miast. Celem zmian jest także obniżenie kosztów mieszkań i przyspieszenie procesów budowlanych.

REKLAMA

Na czym będą oszczędzać Polacy, jeśli rosnące koszty życia pogorszą ich sytuację finansową?

Rachunki przede wszystkim, oszczędności w innych dziedzinach życia. Co drugi Polak ma taki plan, jeśli rosnące koszty życia spowodują, że jego sytuacja finansowa pogorszy się i nie będzie mógł opłacać wszystkich swoich stałych zobowiązań. Na czym najczęściej planują oszczędzać Polacy? 

Rzeczniczka Praw Dziecka: w wielu szkołach obowiązują zakazy wychodzenia do toalety w trakcie lekcji. To naruszenie praw ucznia i jego godności. Jak zatem radzić sobie z takimi sytuacjami?

W odpowiedzi na pytanie INFOR dotyczące wprowadzanych w szkołach przez dyrektorów, jak i poszczególnych nauczycieli, kontrowersyjnych zakazów wychodzenia przez uczniów do toalety podczas trwania zajęć lekcyjnych – Rzeczniczka Praw Dziecka, potwierdziła, że jest to częsta praktyka, dotycząca zarówno dzieci młodszych, jak i młodzieży. Działania takie – uniemożliwiające uczniom nieskrępowane zaspokajanie ich podstawowych potrzeb fizjologicznych – stanowią natomiast naruszenie praw ucznia oraz jego godności, wobec których nie powinniśmy pozostawać obojętni.

REKLAMA