REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy właściciel nieruchomości musi ponosić koszty ustalenia wysokości renty planistycznej?

Czy właściciel nieruchomości musi ponosić koszty ustalenia wysokości renty planistycznej? /fot. Fotolia
Czy właściciel nieruchomości musi ponosić koszty ustalenia wysokości renty planistycznej? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego istotnie zwiększa szanse gminy na pozyskanie inwestorów. Jest również korzystne dla właścicieli lub nabywców nieruchomości, ponieważ ułatwia planowanie inwestycji i obniża ryzyko powstawania w sąsiedztwie niepożądanych obiektów.

Niekiedy uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego powoduje również wzrost wartości nieruchomości. Jeśli właściciel zdecyduje się zbyć taką nieruchomość przed upływem 5 lat od wejścia w życie planu, najczęściej musi podzielić się z gminą „zyskiem” z uchwalenia planu.

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy zobowiązują gminę, w której uchwalono lub zmieniono plan miejscowy, do badania każdej transakcji zbycia położonej na terenie objętym planem nieruchomości (chodzi tu zarówno o prawo własności, jak i prawo użytkowania wieczystego) dokonanej w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie planu. Gmina otrzymuje informacje o zawieranych umowach zbycia nieruchomości od notariuszy, którzy w terminie 7 dni od dnia sporządzenia umowy są zobowiązani przesłać wójtowi, burmistrzowi albo prezydentowi miasta wypis z aktu notarialnego.

Jeśli gmina na podstawie zleconego operatu szacunkowego uzna, że wartość nieruchomości wzrosła, wójt, burmistrz albo prezydent miasta wydaje decyzję nakazującą zapłatę jednorazowej opłaty planistycznej. Wysokość tej opłaty powinna być określona w planie miejscowym, procentowo do wzrostu wartości nieruchomości i może wynosić maksymalnie 30 % wzrostu wartości nieruchomości.

Zobacz serwis: Gmina

Wyjątków od obowiązku uiszczenia opłaty jest niewiele i dotyczą nieodpłatnego przenoszenia własności nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego przez rolników na ich następców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak zatem ustalić cenę sprzedaży nieruchomości, gdy właściciel zamierza sprzedać nieruchomość, a nie wie, o ile wzrosła jej wartość w związku ze sporządzeniem planu? W takiej sytuacji właściciel może zwrócić się do gminy o określenie wysokości opłaty jeszcze przed zbyciem nieruchomości. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta ustala wtedy wysokość opłaty planistycznej w drodze decyzji i na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego. Wysokość ta wiąże gminę, jeśli następnie właściciel zbędzie nieruchomość w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie planu miejscowego.

Powyższa decyzja ma charakter bezterminowy, jednakże organ może nadać jej charakter czasowy. W jej treści powinno się w takim przypadku wskazać okres ważności tej decyzji, po upływie którego wójt (burmistrz, prezydent miasta) stwierdza jej wygaśnięcie – również w drodze decyzji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

REKLAMA

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA