REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak rejestracji e-czasopism to przestępstwo

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sąd Najwyższy orzekł, iż dzienniki i czasopisma internetowe powinny być rejestrowane jak prasa papierowa. Nie sprecyzował jednak, które strony www mogą być uznane za dziennik lub czasopismo.


Znamy już uzasadnienie głośnego postanowienia Sądu Najwyższego z 26 lipca 2007 r. (sygn. akt IV KK 174/07), dotyczącego sankcji karnych za niezarejestrowanie czasopisma internetowego. Sąd Najwyższy wyraźnie stwierdził, iż „osoba rozpowszechniająca bez rejestracji w właściwym sądzie okręgowym dziennik bądź czasopismo za pośrednictwem Internetu zarówno wówczas, gdy przekaz taki towarzyszy przekazowi utrwalonemu na papierze, stanowiąc inną elektroniczną jego postać, jak i wówczas gdy istnieje tylko w formie elektronicznej w Internecie wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 45 ustawy prawo prasowe”.

Sąd dodał również, że podmiot prowadzący dziennik lub czasopismo internetowe ma także obowiązek wskazać nazwę i adres wydawcy, imię i nazwisko redaktora naczelnego. Natomiast w takich przypadkach nie jest konieczne wskazywanie miejsca  wydania oraz międzynarodowego znaku informacyjnego ISSN – gdyż dotyczy on jedynie wydawnictw wydawanych drukiem.

W tej konkretnej sprawie Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratora okręgowego i ostatecznie uniewinnił prowadzących czasopismo internetowe. Uczynił to jednak tylko dlatego, że jeszcze przed wydaniem wyroku w przedmiotowej sprawie karnej przez sąd pierwszej instancji  - Sąd Okręgowy oraz Sąd Apelacyjny odmówiły rejestracji czasopisma internetowego. Sąd Najwyższy uznał, iż „(…) wspomniane postanowienia zarówno Sądu Okręgowego, jak i następnie Sądu Apelacyjnego, odmawiające rejestracji czasopisma wydawanego w formie elektronicznej tj. w Internecie zasadzały się na błędnej wykładni przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. 1984 Nr 5, poz. 24 z późn. zm.) oraz na niezrozumieniu stanowiska judykatury oraz całkowitym pominięciu poglądów doktryny – to jednak stanowiły dla oskarżonych w tej sprawie jednoznaczny sygnał co do stanowiska organów państwa w żywotnych dla nich sprawach, takich, za które przyszło im odpowiadać w sprawach karnych.”

Sąd Najwyższy oddalił kasację powołując się na konstytucyjną zasadę lojalności państwa wobec obywatela. Zdaniem SN zasada ta „(…) wyraża się m.in. w takim stanowieniu i stosowaniu  prawa, które pozwalają obywatelowi na podejmowanie działań w przekonaniu, że jeśli działania te będą zgodne ze stanowiskiem kompetentnych organów państwa to nie narażą go na odpowiedzialność. W przedmiotowej sprawie oskarżeni, co najmniej od momentu wydania postanowienia przez Sąd Okręgowy w Krośnie, a już z całą pewnością od utrzymania tego postanowienia wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie mieli prawo być przekonani, że ich działanie polegające na wydawaniu czasopisma w formie elektronicznej – w Internecie, nie narusza przepisów ustawy Prawo Prasowe”.

Jednak najciekawsze dla polskich internautów są, zawarte w uzasadnieniu omawianego postanowienia, rozważania Sądu Najwyższego dotyczące prasy internetowej i obowiązku jej rejestracji jak zwykłych drukowanych dzienników i czasopism. Powołując się na art. 7 ust. 2 pkt 1-3 ustawy Prawo prasowe (dalej pp) Sąd Najwyższy stwierdził, iż „(…) jest rzeczą bezsporną, że dzienniki i czasopisma przez to że ukazują się w formie przekazu Internetowego nie tracą znamion tytułu prasowego, i to zarówno wówczas gdy przekaz internetowy towarzyszy przekazowi utrwalonemu na papierze, drukowanemu, stanowiąc inną, elektroniczną jego postać w systemie on line jak i wówczas gdy przekaz istnieje tylko w formie elektronicznej w Internecie, ale ukazuje się tylko periodycznie spełniając wymogi, o których mowa w art. 7 ust.2 pr.pr.”

Zdaniem Sądu Najwyższego „Internet jest tylko środkiem przekazu podobnie jak ryza papieru. Papieru jako takiego nikt nie może rejestrować, natomiast rejestracji podlega papier zadrukowany a w zasadzie nie sam papier a tylko działalność polegająca na zadrukowywaniu papieru i wydawaniu go w formie dziennika bądź czasopisma − a więc prasy. Internet jest środkiem przekazu, za jego pośrednictwem wymienia się korespondencję, podobnie jak przekazuje się korespondencję w formie pisemnej na papierze. Przekaz korespondencji w Internecie nie podlega rejestracji, natomiast wydawanie w formie elektronicznej prasy dostępnej w Internecie musi być rejestrowane”.

Sąd Najwyższy zwrócił też uwagę, że „(…) rejestracja dzienników i czasopism ma na celu ochronę odbiorcy, który winien mieć pewność, że tytuł prasowy, którego jest odbiorcą jest tym tytułem, który pragnie nabyć lub, z którego treścią pragnie się zapoznać oraz niedopuszczenie na rynek do obiegu tytułów prasowych, których rejestracja stanowiłaby naruszenie prawa do ochrony nazwy istniejącego już tytułu prasowego – a więc ochrona przed nieuczciwą konkurencją. Ochrona ta w równym stopniu dotyczy prasy drukowanej ,jak i tej która rozpowszechniana jest za pomocą Internetu.”

Jeżeli, jak stwierdził Sąd Najwyższy, czasopisma i dzienniki internetowe powinny być rejestrowane w trybie określonym i sankcjonowanym przez prawo prasowe – warto przytoczyć definicje prasy, dziennika i czasopisma, które znajdziemy w art. 7 ust. 2 pkt 1-3 pp :
 1) prasa oznacza publikacje periodyczne, które nie tworzą zamkniętej, jednorodnej całości, ukazujące się nie rzadziej niż raz do roku, opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą, a w szczególności: dzienniki i czasopisma, serwisy agencyjne, stałe przekazy teleksowe, biuletyny, programy radiowe i telewizyjne oraz kroniki filmowe; prasą są także wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazywania, w tym także rozgłośnie oraz tele- i radiowęzły zakładowe, upowszechniające publikacje periodyczne za pomocą druku, wizji, fonii lub innej techniki rozpowszechniania; prasa obejmuje również zespoły ludzi i poszczególne osoby zajmujące się działalnością dziennikarską,
 2) dziennikiem jest ogólnoinformacyjny druk periodyczny lub przekaz za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu, ukazujący się częściej niż raz w tygodniu,
 3) czasopismem jest druk periodyczny ukazujący się nie częściej niż raz w tygodniu, a nie rzadziej niż raz w roku; przepis ten stosuje się odpowiednio do przekazu za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu innego niż określony w pkt 2.

Warto też przypomnieć, że na podstawie art. 20 pp sądowej rejestracji wymaga wydawanie dziennika lub czasopisma. Natomiast zgodnie z art. 45 pp podmiot wydający dziennik lub czasopismo bez rejestracji podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Mimo, iż SN nie podjął takich rozważań trzeba zauważyć, iż wg ww. ustawowych definicji dziennika i czasopisma - te strony internetowe, które nie przekazują treści za pomocą dźwięku nie mogą być uznane ani za dziennik ani za czasopismo – definicje wymagają połączenia obrazu z dźwiękiem.
Jednak wszystkie inne odpowiednio często aktualizowane strony i serwisy internetowe mogą być uznane za dziennik lub czasopismo, a wtedy mają, wg wykładni SN obowiązek sądowej rejestracji jak zwykła papierowa i drukowana prasa.

Oczywiście omawiane postanowienie Sądu Najwyższego nie może zastąpić nowelizacji niedostosowanego do ery Internetu polskiego prawa prasowego, choć stanowi cenną wskazówkę interpretacyjną. Orzeczenie to nie uspokaja jednak tysięcy bloggerów i osób prowadzących prywatne czy hobbystyczne strony internetowe czy nie poniosą odpowiedzialności karnej za brak rejestracji. Sąd Najwyższy nie wskazał, ani nie podał przykładów, które z internetowych form przekazu mogą być uznane za podlegającą rejestracji prasę.

Pewne wskazówki dała jedynie wypowiedź pierwszego prezesa SN prof. Lecha Gardockiego  (Rzeczpospolita z 6 września 2007 r., str. C3), że nie zamierza rejestrować witryny internetowej SN, bo jego zdaniem z prawa prasowego taki obowiązek nie wynika. Prezes Gardocki zwrócił jednocześnie uwagę na to czego nie znajdziemy w komentowanym ww. postanowieniu SN. Otóż wg definicji z art. 7 ust. 2 pkt 1 pp prasą są publikacje periodyczne „opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą”. Zdaniem prof. Gardockiego „(…) nieczęsto uda się znaleźć w Internecie witryny, które będą odpowiadały pojęciu publikacji periodycznych i do tego opatrzonych numerem bieżącym oraz datą (nawet te publikacje na stronach WWW, które najbardziej przypominają drukowany na papierze dziennik, nie mają stałego wydania z określonego dnia, przeciwnie podlegają zmianom i kształtowane są przez całą dobę), a w konsekwencji podlegać będą prawu prasowemu” (Rzeczpospolita z 6 września 2007 r., str. C3).

Pewne jest, że aby uniknąć wątpliwości i nie polegać tylko na wypowiedziach nawet tak znakomitych prawników jak prof. Gardocki -  trzeba jak najszybciej znowelizować prawo prasowe i wyraźnie zapisać, które z internetowych form przekazu są prasą i podlegają rejestracji. Pamiętać przy tym należy, że swój rozwój Internet zawdzięcza właśnie minimalnej ingerencji regulacji prawno-administracyjnych.

Paweł Huczko
pawel.huczko@infor.pl

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

REKLAMA