REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą zmiany w katalogu zwolnień

REKLAMA

Z początkiem 2005 r. zaczną obowiązywać zmiany w zwolnieniach podatkowych przewidzianych w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgłoszone przez rząd propozycje dotyczące tych istotnych kwestii zostały bowiem zaaprobowane przez sejmową Komisję Finansów Publicznych.
Bardzo ważne dla wielu podatników przepisy dotyczące zwolnień zawarte są w art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Unormowania tego artykułu należą do najczęściej zmienianych. Także od przyszłego roku zacznie obowiązywać wiele nowych regulacji. Komisja Finansów Publicznych nie zgłosiła zastrzeżeń do rządowych propozycji w tym zakresie. Wyniki prac komisji rozpatrzy jeszcze Sejm.

Porządkowanie przepisów
Pierwsza istotna zmiana dotycząca nowego brzmienia lit. b) w art. 21 w ust. 1 w pkt 4 związana jest z uchyleniem ust. 5d w art. 21 ustawy. Zmiany te mają charakter porządkowy i ich celem jest zachowanie systematyki ustawy. Definicja dochodu – zawarta pośrednio w lit. b) oraz w ust. 5d – z tytułu udziału w funduszu ubezpieczeniowym w związku z inwestowaniem składki w fundusz inwestycyjny została przeniesiona do ust. 15 w art. 24.
Zwrot wkładów w spółdzielni albo w spółce
Także następna zmiana, dotycząca pkt 50 w art. 21 w ust. 1 ustawy, ma charakter porządkowy. Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisu wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku: ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce, a także z umorzeniem udziałów lub akcji w spółce mającej osobowość prawną, w tym także z odpłatnym zbyciem udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu ich umorzenia – w części stanowiącej koszt nabycia (z zastrzeżeniem ust. 17 i 18), a jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, to do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.
Nowe brzmienie pkt 50 spowoduje, że regulacja ta będzie podstawą zwolnienia jedynie przychodów otrzymanych w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych wkładów lub udziałów. Zwolnienie dotyczące przychodów uzyskanych z tytułu umorzenia udziałów lub akcji w spółce mającej osobowość prawną – obecne brzmienie pkt 50 lit. b) w art. 21 ust. 1 ustawy – stanowi w istocie szczególny sposób ustalania dochodu, podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Stąd też – zdaniem rządu – reguła ta powinna być umieszczona w innej części ustawy, a nie w przepisach normujących zwolnienia przedmiotowe uważa rząd. Proponuje zatem wprowadzenie stosownej regulacji do przepisów normujących szczególny sposobu ustalania dochodu (rozdział 5 ustawy), poprzez nadanie nowego brzmienia ust. 5c w art. 24 ustawy.
Zdaniem autorów zmian, nie wywoła to negatywnych skutków podatkowych dla podatnika i – jak to jest obecnie – dochód uzyskany z tego tytułu będzie nadal opodatkowany 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 30a ust. 1 pkt 4).
Wspomniane zmiany spowodują jednocześnie konieczność uchylenia ust. 5d, 17 i 18 w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
WARTO WIEDZIEĆ
Nowe brzmienie przepisów zawartych w art. 21 ust. 1 pkt 50 spowoduje, że regulacja ta będzie podstawą zwolnienia jedynie przychodów otrzymanych w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych wkładów lub udziałów.
Świadczenia żywieniowe
Kolejna zmiana dotyczy zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Celem propozycji jest objęcie zwolnieniem także świadczeń żywieniowych przysługujących ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby, przysługujących na podstawie odrębnych przepisów. Przykładem może być regulacja zawarta w ustawie z dnia 11 września 2003 r. o służbie zawodowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. nr 179, poz. 1750 z późn. zm.) oraz art. 68 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2002 r. nr 21, poz. 205 z późn. zm.). Zgodnie z tymi przepisami, na rzecz żołnierzy realizowane są świadczenia rzeczowe w formie bezpłatnych posiłków i napojów, które – podobnie jak świadczenia wynikające z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy – powinny być wolne od podatku.
Następna zmiana dotyczy świadczeń otrzymywanych przez wolontariuszy i polega na zwolnieniu z opodatkowania wyżywienia, jakie otrzymuje wolontariusz.
WARTO WIEDZIEĆ
Ważną zmianą będzie objęcie zwolnieniem również świadczeń żywieniowych przysługujących ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby, przysługujących na podstawie odrębnych przepisów.
Odsetki od papierów wartościowych oraz odszkodowania
Następna zmiana polega na dodaniu do katalogu zwolnień przedmiotowych kolejnych dwóch tytułów. Na podstawie dodawanych przepisów wolne od podatku dochodowego będą:
odsetki od papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa oraz obligacji emitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, w części odpowiadającej kwocie odsetek zapłaconych przy nabyciu tych papierów wartościowych od emitenta,
• odszkodowania wypłacone, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu: ustanowienia służebności gruntowej, rekultywacji gruntów, szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie – w wyniku prowadzenia na tych gruntach, przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów, inwestycji związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Obecnie wspomniane odsetki i odszkodowania zwolnione są od podatku dochodowego – odpowiednio – na podstawie:
• rozporządzenia ministra finansów z dnia 2 lutego 2004 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów oraz zwolnienia niektórych grup płatników z obowiązku pobrania podatku (Dz.U. nr 17, poz. 168),
• rozporządzenia ministra finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) (Dz.U. nr 82, poz. 752).
Jak podkreśla rząd, istota zmian polega zatem na nadaniu określonym powyżej wyjątkom od zasady powszechności opodatkowania rangi przepisów ustawowych.
Przychody z kapitałów pieniężnych
W propozycjach dotyczących zmian w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przyjęto, że przychodem z kapitałów pieniężnych jest wartość nominalna udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.
Z obecnie obowiązującego przepisu wynika, że przychodem z kapitałów pieniężnych jest wartość nominalna udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach objętych za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część (przykładowo objęcie udziału w spółce w zamian za grunt). Z literalnego brzmienia przepisu można byłoby wnioskować, że w przypadku objęcia udziałów za przedsiębiorstwo, nominalna wartość tego udziału nie jest przychodem z kapitałów pieniężnych. Stosownie natomiast do art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy, wolna od podatku dochodowego jest wartość nominalna udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Z zestawienia tych przepisów wynika, że za przychód uważa się wartość nominalną udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni objętych za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Przyszłe rozwiązanie ma więc charakter porządkujący i dla podatników nie wywołuje żadnych skutków podatkowych (w związku ze zwolnieniem zawartym w art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy).
Zbywanie papierów wartościowych
Przy okazji warto wspomnieć, że z początkiem przyszłego roku nastąpi też doprecyzowanie przepisu dotyczącego stosowania tzw. metody FIFO (tzw. pierwsze przyszło, pierwsze wyszło) w sytuacji zbywania papierów wartościowych. Zdaniem podmiotów prowadzących rachunki papierów wartościowych oraz rzecznika praw obywatelskich, przepis art. 24 ust. 10 ustawy, jest nieczytelny. Nowe brzmienie tego przepisu wskazuje wprost, iż w przypadku podatnika posiadającego kilka rachunków i dokonującego zbycia papierów wartościowych, dla których nie jest możliwe ustalenie ceny nabycia, stosuje się tę metodę odrębnie do każdego posiadanego przez podatnika rachunku. Konsekwencją tej zmiany jest wykreślenie ust. 7 z art. 30b ustawy.
Zasada ta ma również zastosowanie do dochodów uzyskanych z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Krzysztof Tomaszewski

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Energetyczna linia bezpośrednia – dla kogo nowe rozwiązanie?

Energetyczna linia bezpośrednia. 7 września 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawie Prawo energetyczne, które zwiększają dostępność rozwiązania technologicznego nazywanego linią bezpośrednią. Choć przepisy w nowym kształcie obowiązują już od niemal roku, przedsiębiorcy podchodzą do tego rozwiązania z dystansem, co może wynikać z braku dostatecznej wiedzy. Wyjaśniamy więc, czym jest linia bezpośrednia i kto może z niej skorzystać.

Czy można zakupić karnet na basen z ZFŚS?

"Zamierzamy przekazać pracownikom karnety na basen. Czy można w całości sfinansować je ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?" - pyta czytelnik.

REKLAMA

Wraca handel w niedziele, na razie nie we wszystkie, ale w trzydzieści zamiast siedmiu – które i kiedy

Wraca handel w niedziele. Poselski projekt nie znosi, ale nowelizuje ustawę o zakazie handlu w niedziele. Nowelizacja jest krótka i prosta: zakaz handlu obejmuje maksymalnie dwie niedziele w miesiącu, a handlowcy mają gwarantowany za niedzielę dzień wolny, zaś za samą pracę w niedzielę – podwójną stawkę.

MON: Zmiany w dodatkach stażowych i awansach. Odejścia z wojska. Karta Rodziny Wojskowej

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Ceny prądu od lipca 2024 r. Gospodarstwa domowe będą zwolnione z opłaty mocowej? Jakie to kwoty?

W dniu 22 maja 2024 r. sejmowa komisja ds. energii zarekomendowała Sejmowi przyjęcie poprawek, które do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii zgłosił Senat. Chodzi tu w szczególności o czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za prąd.

Wszystko jasne: o tyle wyższe będą konta i subkonta emerytalne w ZUS od 1.06.2024 r., oto ogłoszone wskaźniki rocznej waloryzacji

Już wszystko wiadomo o rocznej waloryzacji składek emerytalnych w ZUS. Zgodnie z przepisami prawa minister rodziny i prezes GUS ogłosili wskaźnik waloryzacji kont emerytalnych i kapitału początkowego oraz subkont emerytalnych. Oznacza to, że suma zgromadzonych tam kapitałów odpowiednio wzrośnie, a tym samym wysokość nowych emerytur wyliczanych przez ZUS od lipca 2024 roku.

REKLAMA

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

Tylko 4568 zł najniższej krajowej czy aż 4963 zł europejskiej płacy minimalnej – rząd pilnie liczy wynagrodzenie 2025

Jeśli rząd by ustalał wynagrodzenie minimalne na 2025 rok według nowych zasad – przygotowanego już projektu ustawy dostosowującego ten proces do prawa europejskiego, to według wyliczeń na koniec kwietnia powinno ono wynosić, jako europejska płaca minimalna, 4 963 zł. Według starych, wciąż prawnie obowiązujących zasad byłoby to mniej o prawie 400 zł.

REKLAMA