REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorygować fakturę VAT na fakturę VAT marża

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Pomyłkowo zamiast faktury VAT marża wystawiłam zwykłą fakturę VAT. Jak należy poprawić ten błąd? Czy można dokonać zmiany nazwy faktury przez notę korygującą czy należy wystawić fakturę korygującą, a później fakturę VAT marża?
RADA
Zmiany nazwy faktury nie można dokonać w formie noty korygującej. W przedstawionej sytuacji należy anulować fakturę wystawiając fakturę VAT korygującą a następnie wystawić prawidłową fakturę VAT marża.
UZASADNIENIE
Zakres możliwości korygowania popełnionych błędów w fakturze VAT (lub fakturze korygującej) za pomocą noty korygującej jest ograniczony. Może o­na mieć zastosowanie w przypadku pomyłek dotyczących jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą (np. pomyłka w adresie, pomyłka w nazwie, błąd w numerze identyfikacji podatkowej) albo oznaczeniu towaru lub usługi, np. w symbolu PKWiU, PKOB – niemających wpływu na jakąkolwiek kwotę wykazaną w fakturze. Nie może o­na dotyczyć pomyłek w pozycjach faktur określonych w § 12 ust. 1 pkt 5–12 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Przepisy określają również dokładnie, jakich danych na fakturze nie można korygować notą korygującą. Należą do nich pomyłki w:
•  jednostce miary i ilości sprzedanych towarów lub rodzaju wykonanych usług,
•  cenie jednostkowej towaru lub usługi, bez kwoty podatku (cenie jednostkowej netto),
•  wartości towarów lub wykonanych usług, bez kwoty podatku (wartości sprzedaży netto),
•  stawce podatku,
•  sumie wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług, z podziałem na poszczególne stawki podatkowe i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu,
•  kwocie podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych,
•  wartości sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych lub zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu,
•  kwocie należności ogółem, wraz z należnym podatkiem, wyrażonej cyframi i słownie.
Powyższe korekty pomyłek mogą być dokonywane wyłącznie w formie faktury korygującej.
Z powyższego wynika, że korekty notą korygującą mogą się odnosić wyłącznie do określonego zakresu popełnionych pomyłek (niemających wpływu na istotne informacje zawarte w fakturze) zawartych w poszczególnych pozycjach faktury VAT, a nie do samej zmiany nazwy faktury. Zakres dokonywanych korekt jest również uzasadniony tym, że wystawcą faktury korygującej jest nabywca towaru lub usługi, a nie wystawca faktury. Zatem jego uprawnienia do poprawiania dokumentu wystawcy muszą być ograniczone i mogą dotyczyć tylko takich pozycji tej faktury, które nie mają istotnego wpływu na jej treść. Przede wszystkim to dostawca decyduje, na podstawie obowiązujących go przepisów, jaki rodzaj faktury jest zobowiązany wystawiać w celu dokumentowanych przez siebie czynności. Ponosi za to odpowiedzialność i nikt inny poza nim nie może dokonywać zmian ani nazwy tej faktury, ani treści tego dokumentu. Wynika z tego jasno, że nabywca towarów lub usługi nie może zmienić nazwy wystawionej faktury notą korygującą. Wystawca faktury nie jest z kolei uprawniony do wystawienia noty korygującej. Gdyby nawet nabywca towaru lub usługi dokonał takiej korekty (do czego nie jest jednak uprawniony), to sama zmiana nazwy z faktury VAT na fakturę VAT marża byłaby niewystarczająca. Faktura VAT i faktura VAT marża to dwa zupełnie różne dokumenty, wystawiane przede wszystkim przez podatników stosujących odmienne sposoby opodatkowania oraz różniące się od siebie w sposób istotny co do treści. Skutki zmiany nazwy faktury w tym przypadku wiążą się jednocześnie ze zmianą informacji zawartych w fakturze VAT marża w stosunku do faktury VAT. Przepisy określają wyraźnie, jakie informacje powinna zawierać każda z omawianych faktur. Różnice między tymi danymi są istotne. Faktura VAT marża poza oznaczeniem „marża” w nazwie powinna zawierać następujące informacje:
•  imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
•  numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,
•  dzień, miesiąc i rok lub miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury,
•  nazwę towaru lub usługi,
•  jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług,
•  kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem wyrażoną cyframi i słownie.
Faktura nie powinna zawierać kwot podatku oraz danych określonych w § 12 ust. 1 pkt 6–11 rozporządzenia, czyli m.in. ceny jednostkowej towaru lub usługi, wartości sprzedaży netto, stawki podatku, sumę wartości netto towaru lub usługi z podziałem na poszczególne stawki podatku, kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów lub usług z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku, wartości sprzedaży towarów lub usług wraz z kwotą podatku z podziałem na poszczególne stawki opodatkowania.
W przeciwieństwie do faktury VAT marża, faktura VAT powinna zawierać wszystkie te informacje. Z powyższego wynika, że sama zmiana nazwy nie będzie skuteczna. Należy dokonać korekty wystawionej uprzednio faktury fakturą korygującą VAT, w rezultacie czego należy tę fakturę anulować. Następnie wystawić fakturę VAT marża z uwzględnieniem informacji przedstawionych powyżej.

• art. 106 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535 •
• § 12, § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
Mariusz Darecki
prawnik, specjalista w zakresie VAT


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? W tym roku przystąpić mogą też seniorzy

Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? Należy wyróżnić dwie sytuacje: maturzysta nie zdał matury i maturzysta zdał, ale chce poprawić wyniki. W tym i kolejnym roku przystąpić do matury mogą też seniorzy.

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.

REKLAMA

Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Trzy słabe punkty świadczenia wspierającego: 1) świadczenie pielęgnacyjne, 2) składki dla opiekunka i 3) zasiłek dla byłego opiekuna

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

REKLAMA

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

REKLAMA