REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie małżonka w spółce osobowej

REKLAMA

Prowadzenie spraw spółki cywilnej połączone z jej reprezentowaniem jest obowiązkiem wspólnika. Osobiste świadczenie pracy przez wspólnika wynika więc z istoty jego członkostwa w spółce. W takim przypadku wynagrodzeniem wspólnika z tego tytułu (rekompensatą) jest jego udział w przypadającym mu dochodzie lub osiągnięcie wspólnego, zaplanowanego celu gospodarczego.
Marian Jankowski
Doradca podatkowy, Biuro Usług Audytorskich i Księgowych „Lidmar” w Legionowie

Wiele podmiotów świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia działa w formie spółek niemających osobowości prawnej. Niejednokrotnie w spółkach tych zatrudniani są członkowie rodziny. Dlatego też to wspólnicy tych spółek najbardziej odczuwają niekorzystne skutki regulacji podatkowych w tym zakresie.
W obecnym stanie prawnym nie istnieją również przepisy zakazujące wspólnikom w spółce cywilnej zawarcia umowy o pracę za wynagrodzeniem z osobą trzecią, małżonkiem, małoletnimi dziećmi lub z innym wspólnikiem.
Dyskryminacja podatkowa w związku z zatrudnieniem członków rodziny wspólnika
Obowiązujące przepisy nie zabraniają wspólnikowi podjęcia zatrudnienia w spółce jako pracownika w związku z posiadanymi przez niego kwalifikacjami. Wówczas praca świadczona przez wspólnika spółki ma taki sam charakter, jak praca wykonywana przez osobę trzecią.

Zawarcie umowy o pracę za wynagrodzeniem z małżonkiem wspólnika i małoletnimi dziećmi rodzi niczym nieuzasadnione dolegliwości podatkowe dla wspólników. W efekcie zwiększa się bezrobocie, a zatrudnianie dzieci wspólników w celu nauki zawodu przestało być opłacalne.


Wynagrodzenie małżonka wspólnika spółki cywilnej do 31 grudnia 2000 r. stanowiło koszt uzyskania przychodu dla pozostałych wspólników, natomiast od 1 stycznia 2001 r. nie stanowi już kosztu uzyskania przychodu dla żadnego wspólnika (co wynika wprost z art. 23 ust. 1 pkt 10 updof w zmienionym brzmieniu).
Przepis ten w obecnym brzmieniu rozszerza dyskryminację podatkową rodziny oraz narusza zasadę równości wobec prawa poprzez faktyczne zwiększenie obciążeń podatkowych – inna (mniejsza) podstawa opodatkowania za te same czynności wykonywane przez osoby trzecie i inna (zwiększona o nieodliczone koszty uzyskania) dla pozostałych wspólników. Jego bezpośrednią konsekwencją jest podwójne opodatkowanie części dochodu wspólników, w kwocie wynagrodzenia niestanowiącego kosztu uzyskania przychodów, która tym samym podwyższa dochód wspólników.

Wynagrodzenie wypłacane małżonkom wspólników spółki cywilnej powinno stanowić w całości koszt uzyskania przychodu, tak samo jak wynagrodzenie pracowników będących osobami obcymi.

Zasady ustalania dochodu z udziału w zyskach spółek osobowych od 2001 r.
Począwszy od 2001 r. zmienił się sposób ustalania dochodu z udziału w zyskach spółki niemającej osobowości prawnej. Zgodnie z przepisem art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną określa się u każdego podatnika proporcjonalnie do jego prawa udziału w zysku oraz łączy się z przychodami z innych źródeł i opodatkowuje się na zasadach ogólnych. W tych samych proporcjach określa się koszty uzyskania przychodów, wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów oraz ulgi podatkowe w spółce. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Ustawodawca, określając zasady ustalania dochodów przypadających wspólnikom z udziału w spółkach osobowych, w celu ich opodatkowania polegał na fikcji, jakoby spółka osobowa, która sama podatnikiem być nie może, osiągnęła dochód (przychód).



A może warto byłoby tę fikcję urzeczywistnić i spółki osobowe traktować w podatku dochodowym analogicznie jak w podatku VAT – jako podatnika?
U podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, pomniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ich ciężar.
Z kolei u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności gospodarczej jest różnica między przychodem w rozumieniu art. 14 updof a kosztami uzyskania, skorygowana o różnicę między wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych i materiałów (surowców).


W księdze tej nie wykazuje się oddzielnie przychodów każdego ze wspólników tworzących spółkę, ale przychody całej spółki (wszystkich wspólników łącznie).


Wydaje się, że przyjęcie innego założenia, a mianowicie że spółka osobowa jest płatnikiem podatku dochodowego, rozwiązałoby wiele problemów i pozwoliło uniknąć szeregu nonsensów z tym związanych.
Analogiczne rozwiązania obowiązują na gruncie ustawy o rachunkowości, której przepisy znajdują zastosowanie m.in. do osób fizycznych i spółek cywilnych osób fizycznych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość 800 000 euro.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Za dochód wspólnika w spółce niemającej osobowości prawnej należy uznać dochód przypadający mu stosownie do jego udziału oraz świadczenia uzyskane od spółki za prowadzenie jej spraw, z tytułu udzielonych spółce pożyczek oraz przekazania przedmiotów do użytkowania. Tak ustalony udział powinien stanowić dochód wspólnika z działalności gospodarczej.



Trzeba pamiętać, że w świetle obowiązujących przepisów wynagrodzenie wypłacane małżonkowi jednego ze wspólników nie stanowi kosztu uzyskania przychodu nie tylko tego wspólnika, ale również pozostałych wspólników spółki (art. 23 ust. 1 pkt 10 updof).
Przychód z tego tytułu należy więc przyporządkować każdemu ze wspólników, proporcjonalnie do udziału każdego z nich w spółce, bez możliwości zaliczenia kosztów uzyskania przychodu związanych z tym zatrudnieniem. Wspólnik, poprzez wynagrodzenie małżonka, partycypuje w tym podziale kosztów – przypadająca na niego część również dla niego nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Czyli przychód z tego tytułu (skoro nie ma kosztów) jest dochodem podwójnie opodatkowanym u wszystkich wspólników spółki. Dlatego wspólników spółki cywilnej najwięcej kosztuje wartość pracy małżonków i małoletnich dzieci, zatem ich zatrudnianie jest obecnie po prostu nieopłacalne i nieefektywne.
Koszty są przecież jednym z elementów kształtujących ekonomiczny sens prowadzenia działalności gospodarczej i wpływają na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym oraz na poziom bezrobocia.
Najwyższy czas, aby ustawodawca zauważył tę oczywistą współzależność i nie tylko tworzył nowe programy w celu zmniejszenia bezrobocia, ale również zmienił te przepisy, które bezpośrednio wpływają na jego zwiększenie.
Ilustrację dyskryminacji podatkowej występującej przy zatrudnieniu małżonka wspólnika spółki stanowi przykład na str. 22.
Z przykładu z wariantu I wynika jasno, że wzrost dochodu do opodatkowania wspólnika A o 10 j.p. nastąpił z powodu nieuznania wydatku wynagrodzenia małżonka za koszt uzyskania przychodu w proporcji do udziałów (50% z 20 j.p.). Dochód wspólnika B wynosi 40 j.p.
Z kolei w wariancie II dochód wspólnika A jest taki sam, jak w wariancie I, natomiast nastąpił wzrost dochodu do opodatkowania u wspólnika B z powodu nieuznania za koszt przypadającego na niego wydatku za pracę małżonka wspólnika A.

Najkorzystniejszy wynik (40 j.p. dochodu do opodatkowania przypadającego na każdego wspólnika), a tym samym optymalizację podatku wspólnicy osiągnęli w wariancie III, poprzez zatrudnienie osoby trzeciej.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zasada uwzględniania faktycznie poniesionych kosztów – złamana
Z przytoczonego przykładu wynika, że obowiązujący sposób ustalania przychodów i kosztów dla wspólników spółki cywilnej (z powodu wyłączenia z kosztów wartości pracy małżonka) jest pozbawiony logiki.
Podane przykłady przeczą zasadzie uwzględniania kosztów faktycznie poniesionych dla celów podatkowych: od przychodów odlicza się tylko te koszty, które zostały poniesione w rozumieniu prawa podatkowego.
Można się zgodzić z zakazem uwzględniania przy ustalaniu dochodu wspólnikowi spółki cywilnej tych wydatków, które podatnik (wspólnik) „zaoszczędził” własną pracą bądź dzięki pracy współmałżonka (dotyczy zarządzania i reprezentacji). Ale trudno zrozumieć i racjonalnie uzasadnić, dlaczego praca małżonka jednego ze wspólników przynosząc przychód (traktowany w proporcji do udziałów jako dochód) ma być „karą” dla pozostałych wspólników – przez wykazaną wcześniej dyskryminację podatkową.
W tym przypadku wynagrodzenie jako element kosztowy, tak ważny z ekonomicznego oraz rachunkowego (bilansowego) punktu widzenia, staje się nieistotny dla celów podatkowych i taki dochód jest tym samym podwójnie opodatkowany.
Wyłączenie z kosztów wynagrodzeń małżonków wspólników – sprzeczne z Konstytucją
Spółki osobowe na gruncie polskiego prawa nie są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych, i jako takie nie osiągają dochodów czy przychodów w rozumieniu obu tych ustaw. Podatnikami w odniesieniu do dochodów z udziału w ich zyskach są wyłącznie wspólnicy tworzący spółki osobowe. Zasady, na jakich opodatkowane są dochody wspólników z tytułu wartości pracy małżonków wspólników spółek osobowych uzyskujących świadczenia pieniężne ze stosunku pracy, są niezgodne z Konstytucją RP.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie, w jakim wyłącza możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych w rozumieniu art. 22 updof wynagrodzeń i innych świadczeń małżonkowi wspólnika, dla pozostałych wspólników, za pracę wykonaną na rzecz spółki cywilnej na podstawie odrębnych umów, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 i 2 oraz z art. 65 ust. 1 Konstytucji RP.

Treść art. 23 ust. 1 pkt 10 updof sprzeciwia się delegacji art. 32 (wszyscy obywatele są równi wobec prawa, wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne, nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny) i art. 65 (każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy) Konstytucji RP.
Podsumowanie
W krajach należących do Unii Europejskiej spotykane są rozwiązania polegające na opodatkowaniu dochodu spółki osobowej, a nie dochodu wspólników lub też zezwalające wspólnikom na dokonanie wyboru sposobu opodatkowania przewidzianego dla spółek kapitałowych.
Podobne unormowanie będzie obowiązywać w Polsce od 1 stycznia 2005 r. (art. 1 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Spółki osobowe, mające siedziby lub zarząd w innych państwach członkowskich Unii, które na podstawie przepisów wewnętrznych będą traktowane jak osoby prawne – podlegające opodatkowaniu w tych państwach od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania – będą tak samo traktowane w Polsce.
Podstawa prawna
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 263, poz. 2619)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy na potęgę kupują mieszkania za granicą. Lubują się w wielkich apartamentach

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy zakupili aż 800 domów i apartamentów na Półwyspie Iberyjskim – wynika z danych podanych przez Registradores de Espana. To nie tylko o 21% więcej niż w poprzednim kwartale, ale także trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku.

Dziemianowicz-Bąk: Proponujemy, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ustalanie wysokości wynagrodzenia minimalnego na nowych zasadach

Zmienią się zasady ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana będzie zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

Czy kasjerzy chcieliby pracować w niedziele za podwójną stawkę?

Co kasjerzy sklepów wielkopowierzchniowych myślą na temat całkowitego zniesienia ograniczenia handlu w niedziele? Czy pracowaliby w niedzielę za podwójne wynagrodzenie?

Czy można otrzymać kilka bonów energetycznych na jeden adres? Jak to zrobić? Czy będzie kontrola?

Tak jest to możliwe. Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. 

REKLAMA

Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

Już niedługo praca od poniedziałku do czwartku. Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Czy szkoły też będą otwarte 4 dni w tygodniu?

Wkrótce czeka nas nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Czego będą dotyczyć zmiany?

Od 1500 zł do 45 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę

Kiedy pracodawca może otrzymać karę aż do 45000 zł za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę? 

REKLAMA

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto je poprowadzi?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - w szkołach nie ma osób mających uprawnienia do prowadzenia tych zajęć. Szkoły nie mają też środków na opłacenie zewnętrznych ekspertów. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

REKLAMA