REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez podwójnych podatków

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W nowej polsko-niemieckiej umowie została przewidziana możliwość opodatkowania podatkiem u źródła dochodu w wysokości 5 proc. odsetek oraz należności licencyjnych. Poprzednia umowa nie przewidywała możliwości opodatkowania tych należności w państwie, w którym o­ne powstają.
Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta między Polską a Niemcami, mimo że ogłoszona w Dzienniku Ustaw 20 stycznia 2005 r., obowiązuje od początku tego roku.
Nowością są m.in. wprowadzone korzystniejsze postanowienia dotyczące szacowania dochodów przedsiębiorstw powiązanych, opisane w art. 9 ust. 2. Znalazł się tam m.in. przepis, dotyczący ustalenia nierynkowych warunków transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Jeżeli władze jednego z państw umawiających się „doszacują” jednemu z podmiotów dochód, który został jednocześnie opodatkowany jako dochód drugiego przedsiębiorstwa, wówczas w tym drugim państwie odpowiednie władze podatkowe dokonają adekwatnej korekty kwoty podatku – podkreślają eksperci z Rödl & Partner Oddział we Wrocławiu.
Opodatkowanie dywidend
W zakresie dotyczącym opodatkowania dywidend w dalszym ciągu mogą o­ne podlegać opodatkowaniu w państwie, w którym siedzibę ma spółka, która je wypłaca. W porównaniu jednakże z poprzednio obowiązującą umową zmienił się wymiar minimalnego udziału procentowego [art. 10 ust. 2 lit. a) umowy], jaki musi posiadać podmiot z umawiającego się państwa w spółce mającej swoją siedzibę na terytorium drugiego umawiającego się państwa, aby być uprawnionym do skorzystania z obniżonej stawki podatku od tychże dochodów. Do skorzystania z 5-proc. stawki podatku w tym drugim umawiającym się państwie uprawnia w obecnym stanie prawnym już 10-proc. udział w spółce, a nie jak do tej pory udział na poziomie 25 proc. Kwestię tę reguluje również dyrektywa Rady Unii Europejskiej 90/435/EEC wraz ze zmianami wprowadzonymi dyrektywą 2003/123/EC. Zgodnie z tymi dyrektywami zyski, które spółka zależna wypłaca swojej spółce dominującej, są zwolnione z podatku potrącanego u źródła dochodu, a miejscem ich opodatkowania jest kraj będący siedzibą spółki dominującej. Dyrektywa ma zastosowanie dla spółek traktowanych przez prawodawstwo krajowe jako osoby prawne. Wobec tego zastosowanie będą miały korzystniejsze dla podatników przepisy dyrektywy zwalniające z konieczności płacenia podatku u źródła. Dyrektywy wprowadzają jednak wyższy poziom procentowy udziału wymaganego dla zastosowania zwolnienia.
W nowej umowie została także przewidziana możliwość opodatkowania podatkiem u źródła w wysokości 5 proc. odsetek (art. 11 ust. 2) oraz należności licencyjnych (art. 12 ust. 2). Poprzednio obowiązująca umowa nie przewidywała takiej możliwości opodatkowania tych należności w państwie, w którym o­ne powstają – podkreślają eksperci z Rödl & Partner Oddział we Wrocławiu.
Opodatkowanie odsetek
W przypadku opodatkowania odsetek został określony wyjątek, kiedy odsetki muszą być opodatkowane w państwie, w którym odbiorca odsetek ma siedzibę lub miejsce zamieszkania. Dzieje się tak, jeżeli odsetki takie są wypłacane:
• rządowi RFN lub rządowi RP,
• z tytułu jakiegokolwiek rodzaju pożyczki udzielonej, zabezpieczonej lub gwarantowanej przez instytucję publiczną promującą eksport,
• w związku ze sprzedażą na kredyt wyposażenia przemysłowego, handlowego lub naukowego,
• w związku ze sprzedażą na kredyt towarów (np. kredyt kupiecki czy odsetki z tytułu rozłożenia na raty) przez jedno przedsiębiorstwo drugiemu przedsiębiorstwu,
• z tytułu jakiejkolwiek pożyczki udzielonej przez bank.
Wspomniane przepisy w zakresie dotyczącym odsetek i należności licencyjnych nie mają zastosowania, jeżeli odbiorca odsetek lub osoba uprawniona do otrzymywania należności licencyjnych, mając miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie, ma zakład w drugim umawiającym się państwie, z którego pochodzą odsetki lub należności licencyjne, i jeżeli roszczenia, dla których zaspokojenia są o­ne płacone, faktycznie należą do tego zakładu. I w tym przypadku dyrektywa Rady Unii Europejskiej nr 2003/49/EC w art. 1 stanowi, że odsetki lub należności licencyjne powstające w państwie członkowskim są zwolnione z wszelkich podatków nałożonych na te płatności w tym państwie przez potrącenie u źródła lub przez naliczenie. Jest tylko jeden warunek: właściciel odsetek lub należności licencyjnych jest spółką innego państwa członkowskiego lub stałym zakładem spółki państwa członkowskiego znajdującym się w innym państwie członkowskim. Dyrektywa ta ma zastosowanie jedynie do spółek podlegających opodatkowaniu polskim podatkiem dochodowym od osób prawnych lub niemieckim Körperschaftsteuer. Jednak przez 8 lat, począwszy od 1 lipca 2005 r., zgodnie z dyrektywą Rady Unii Europejskiej nr 2004/76/EC wprowadzony zostaje okres przejściowy dla Polski na wspomniane stosowanie art. 1 (dotyczącego odsetek lub należności licencyjnych).
Zyski z przeniesienia własności
Do nowych postanowień należą także przepisy dotyczące opodatkowania zysków z przeniesienia własności nieruchomości. Zgodnie z art. 13 ust. 1 nowej umowy są o­ne opodatkowane w państwie, w którym położona jest nieruchomość. W drugim natomiast państwie zyski te zostaną wyłączone z podstawy opodatkowania, z zastrzeżeniem jednak art. 24 pkt 1 lit. d). W tym artykule znalazł się przepis, że RFN zastrzega sobie prawo do wzięcia pod uwagę dochodu i majątku wyłączonego z opodatkowania niemieckiego na podstawie nowej umowy, przy ustalaniu stawki podatku od pozostałego dochodu i majątku.
Takim samym zasadom jak wykazane w artykule 13 ust. 1 podlegać będą zyski z przeniesienia własności akcji, udziałów i innych praw w spółce, której aktywa majątkowe składają się głównie, bezpośrednio lub pośrednio, z majątku nieruchomego, położonego w umawiającym się państwie, lub składają się z praw wchodzących w skład tego majątku nieruchomego. Zgodnie z regulacjami art. 13 ust. 2, zyski te mogą być opodatkowane w tym państwie, w którym są położone składniki majątku nieruchomego – zwracają uwagę specjaliści z Rödl & Partner Oddział we Wrocławiu.
Artykuł 13 ust. 5 nowej umowy wprowadza natomiast istotną zasadę, że zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku, który nie został wymieniony w art. 13 ust. 1-4, podlegają opodatkowaniu tylko w kraju siedziby lub zamieszkania przenoszącego własność.
PRZYKŁAD
Obywatel Niemiec sprzedaje swoje udziały w spółce z o.o. mającej swoją siedzibę w Polsce, której aktywa majątkowe nie składają się głównie, bezpośrednio lub pośrednio, z majątku nieruchomego. W takiej sytuacji transakcja taka podlegać będzie opodatkowaniu w Niemczech według niemieckiego prawa podatkowego.
Pobieranie podatku u źródła
Do 31 czerwca 2013 r. Polska ma prawo, zgodnie z udzielonym okresem przejściowym, do pobierania podatku u źródła. Jeżeli jednak postanowienia umowy są w danym momencie korzystniejsze od tego, co zgodnie z dyrektywą zostało zaimplementowane do polskiej ustawy, to wówczas stosuje się umowę. Strona niemiecka, wobec braku okresu przejściowego, powinna stosować uregulowania mające swoje źródło w dyrektywie Rady.
Od 1 lipca 2013 r. obie strony powinny stosować dyrektywę i powstrzymać się od pobierania podatku u źródła z tytułu należności licencyjnych i odsetek w zakresie przewidzianym postanowieniami dyrektywy.

Krzysztof Tomaszewski


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

REKLAMA

500 plus na badania dla każdego Polaka powyżej 20 roku życia. Nowe świadczenie dostępne już od 5 maja

Mowa o nowym programie „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, który będzie realizowany od 5 maja 2025 r. przez wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz laboratoria diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, w ramach którego, każda osoba powyżej 20 roku życia, będzie mogła bezpłatnie (na koszt NFZ) wykonać badania laboratoryjne o łącznej wartości od ok. 230 zł do niemal 500 zł – w zależności od wskazań lekarskich i wieku pacjenta.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Skarbówka robi pogrom. Sprawdzają to teraz na potęgę i prześwietlają nas pięć lat wstecz. Kara to nawet 30 tysięcy złotych

Zaległości w podatkach prześwietlane są nawet pięć lat wstecz, a wlepiane kary sięgają nawet 20-30 tysięcy złotych. Urzędy skarbowe biorą po lupę właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Fiskus nie ma litości dla tych, którzy trudnią się krótkoterminowym najmem, ale zyskiem z państwem dzielić się nie chcą.

REKLAMA

Ukrywanie majątku przed komornikiem: czy grozi za to więzienie? Komornik wyjaśnia

Coraz więcej dłużników lokuje swoje pieniądze na aplikacjach takich jak Revolut czy Zen. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Niekoniecznie. W Polsce celowe ukrywanie majątku przed egzekucją komorniczą może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kary pozbawienia wolności.

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

REKLAMA