REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez podwójnych podatków

REKLAMA

W nowej polsko-niemieckiej umowie została przewidziana możliwość opodatkowania podatkiem u źródła dochodu w wysokości 5 proc. odsetek oraz należności licencyjnych. Poprzednia umowa nie przewidywała możliwości opodatkowania tych należności w państwie, w którym o­ne powstają.
Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta między Polską a Niemcami, mimo że ogłoszona w Dzienniku Ustaw 20 stycznia 2005 r., obowiązuje od początku tego roku.
Nowością są m.in. wprowadzone korzystniejsze postanowienia dotyczące szacowania dochodów przedsiębiorstw powiązanych, opisane w art. 9 ust. 2. Znalazł się tam m.in. przepis, dotyczący ustalenia nierynkowych warunków transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Jeżeli władze jednego z państw umawiających się „doszacują” jednemu z podmiotów dochód, który został jednocześnie opodatkowany jako dochód drugiego przedsiębiorstwa, wówczas w tym drugim państwie odpowiednie władze podatkowe dokonają adekwatnej korekty kwoty podatku – podkreślają eksperci z Rödl & Partner Oddział we Wrocławiu.
Opodatkowanie dywidend
W zakresie dotyczącym opodatkowania dywidend w dalszym ciągu mogą o­ne podlegać opodatkowaniu w państwie, w którym siedzibę ma spółka, która je wypłaca. W porównaniu jednakże z poprzednio obowiązującą umową zmienił się wymiar minimalnego udziału procentowego [art. 10 ust. 2 lit. a) umowy], jaki musi posiadać podmiot z umawiającego się państwa w spółce mającej swoją siedzibę na terytorium drugiego umawiającego się państwa, aby być uprawnionym do skorzystania z obniżonej stawki podatku od tychże dochodów. Do skorzystania z 5-proc. stawki podatku w tym drugim umawiającym się państwie uprawnia w obecnym stanie prawnym już 10-proc. udział w spółce, a nie jak do tej pory udział na poziomie 25 proc. Kwestię tę reguluje również dyrektywa Rady Unii Europejskiej 90/435/EEC wraz ze zmianami wprowadzonymi dyrektywą 2003/123/EC. Zgodnie z tymi dyrektywami zyski, które spółka zależna wypłaca swojej spółce dominującej, są zwolnione z podatku potrącanego u źródła dochodu, a miejscem ich opodatkowania jest kraj będący siedzibą spółki dominującej. Dyrektywa ma zastosowanie dla spółek traktowanych przez prawodawstwo krajowe jako osoby prawne. Wobec tego zastosowanie będą miały korzystniejsze dla podatników przepisy dyrektywy zwalniające z konieczności płacenia podatku u źródła. Dyrektywy wprowadzają jednak wyższy poziom procentowy udziału wymaganego dla zastosowania zwolnienia.
W nowej umowie została także przewidziana możliwość opodatkowania podatkiem u źródła w wysokości 5 proc. odsetek (art. 11 ust. 2) oraz należności licencyjnych (art. 12 ust. 2). Poprzednio obowiązująca umowa nie przewidywała takiej możliwości opodatkowania tych należności w państwie, w którym o­ne powstają – podkreślają eksperci z Rödl & Partner Oddział we Wrocławiu.
Opodatkowanie odsetek
W przypadku opodatkowania odsetek został określony wyjątek, kiedy odsetki muszą być opodatkowane w państwie, w którym odbiorca odsetek ma siedzibę lub miejsce zamieszkania. Dzieje się tak, jeżeli odsetki takie są wypłacane:
• rządowi RFN lub rządowi RP,
• z tytułu jakiegokolwiek rodzaju pożyczki udzielonej, zabezpieczonej lub gwarantowanej przez instytucję publiczną promującą eksport,
• w związku ze sprzedażą na kredyt wyposażenia przemysłowego, handlowego lub naukowego,
• w związku ze sprzedażą na kredyt towarów (np. kredyt kupiecki czy odsetki z tytułu rozłożenia na raty) przez jedno przedsiębiorstwo drugiemu przedsiębiorstwu,
• z tytułu jakiejkolwiek pożyczki udzielonej przez bank.
Wspomniane przepisy w zakresie dotyczącym odsetek i należności licencyjnych nie mają zastosowania, jeżeli odbiorca odsetek lub osoba uprawniona do otrzymywania należności licencyjnych, mając miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie, ma zakład w drugim umawiającym się państwie, z którego pochodzą odsetki lub należności licencyjne, i jeżeli roszczenia, dla których zaspokojenia są o­ne płacone, faktycznie należą do tego zakładu. I w tym przypadku dyrektywa Rady Unii Europejskiej nr 2003/49/EC w art. 1 stanowi, że odsetki lub należności licencyjne powstające w państwie członkowskim są zwolnione z wszelkich podatków nałożonych na te płatności w tym państwie przez potrącenie u źródła lub przez naliczenie. Jest tylko jeden warunek: właściciel odsetek lub należności licencyjnych jest spółką innego państwa członkowskiego lub stałym zakładem spółki państwa członkowskiego znajdującym się w innym państwie członkowskim. Dyrektywa ta ma zastosowanie jedynie do spółek podlegających opodatkowaniu polskim podatkiem dochodowym od osób prawnych lub niemieckim Körperschaftsteuer. Jednak przez 8 lat, począwszy od 1 lipca 2005 r., zgodnie z dyrektywą Rady Unii Europejskiej nr 2004/76/EC wprowadzony zostaje okres przejściowy dla Polski na wspomniane stosowanie art. 1 (dotyczącego odsetek lub należności licencyjnych).
Zyski z przeniesienia własności
Do nowych postanowień należą także przepisy dotyczące opodatkowania zysków z przeniesienia własności nieruchomości. Zgodnie z art. 13 ust. 1 nowej umowy są o­ne opodatkowane w państwie, w którym położona jest nieruchomość. W drugim natomiast państwie zyski te zostaną wyłączone z podstawy opodatkowania, z zastrzeżeniem jednak art. 24 pkt 1 lit. d). W tym artykule znalazł się przepis, że RFN zastrzega sobie prawo do wzięcia pod uwagę dochodu i majątku wyłączonego z opodatkowania niemieckiego na podstawie nowej umowy, przy ustalaniu stawki podatku od pozostałego dochodu i majątku.
Takim samym zasadom jak wykazane w artykule 13 ust. 1 podlegać będą zyski z przeniesienia własności akcji, udziałów i innych praw w spółce, której aktywa majątkowe składają się głównie, bezpośrednio lub pośrednio, z majątku nieruchomego, położonego w umawiającym się państwie, lub składają się z praw wchodzących w skład tego majątku nieruchomego. Zgodnie z regulacjami art. 13 ust. 2, zyski te mogą być opodatkowane w tym państwie, w którym są położone składniki majątku nieruchomego – zwracają uwagę specjaliści z Rödl & Partner Oddział we Wrocławiu.
Artykuł 13 ust. 5 nowej umowy wprowadza natomiast istotną zasadę, że zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku, który nie został wymieniony w art. 13 ust. 1-4, podlegają opodatkowaniu tylko w kraju siedziby lub zamieszkania przenoszącego własność.
PRZYKŁAD
Obywatel Niemiec sprzedaje swoje udziały w spółce z o.o. mającej swoją siedzibę w Polsce, której aktywa majątkowe nie składają się głównie, bezpośrednio lub pośrednio, z majątku nieruchomego. W takiej sytuacji transakcja taka podlegać będzie opodatkowaniu w Niemczech według niemieckiego prawa podatkowego.
Pobieranie podatku u źródła
Do 31 czerwca 2013 r. Polska ma prawo, zgodnie z udzielonym okresem przejściowym, do pobierania podatku u źródła. Jeżeli jednak postanowienia umowy są w danym momencie korzystniejsze od tego, co zgodnie z dyrektywą zostało zaimplementowane do polskiej ustawy, to wówczas stosuje się umowę. Strona niemiecka, wobec braku okresu przejściowego, powinna stosować uregulowania mające swoje źródło w dyrektywie Rady.
Od 1 lipca 2013 r. obie strony powinny stosować dyrektywę i powstrzymać się od pobierania podatku u źródła z tytułu należności licencyjnych i odsetek w zakresie przewidzianym postanowieniami dyrektywy.

Krzysztof Tomaszewski


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

REKLAMA

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

REKLAMA

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA