REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Notebook dostępny dla każdego

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Krajowy rynek note- booków rośnie w zawrotnym tempie, a producenci prześcigają się w promocjach, by przekonać do siebie klientów. Ceny spadają w zawrotnym tempie.
Rynek komputerów przenośnych w Polsce wzrasta rokrocznie w tempie przekraczającym 30 proc. Sprzedawcy komputerów zacierają ręce, klienci zresztą też, bo notebook stał się dostępny dla każdego.
Cena najważniejsza
Wybór małej firmy i użytkownika indywidualnego determinowany jest nadal głównie ceną i marką producenta. Parametry techniczne często schodzą na drugi plan. Klienci kupują też komputery bez… systemu operacyjnego Windows. Oznacza to zazwyczaj kilkaset złotych oszczędności w cenie całego komputera.
– Głównym kryterium pozostaje cena. Sukces Acera to efekt połączenia korzystnej ceny z interesującymi konfiguracjami i znaną marką. Podobny tropem podąża np. Fujitsu-Siemens Computer. W przypadku zbliżonej ceny, klienci zaczynają porównywać konfigurację – mówi Jarosław Smulski, analityk IDC Central Europe.
Po notebooki sięgają dziś wszyscy, bo zniknęła bariera cenowa. Komputer przenośny wiele miesięcy temu przestał być oznaką prestiżu. Markowy notebook można kupić w ofertach promocyjnych za niespełna 2 tys. złotych, jeszcze rok temu taka cena byłaby niewyobrażalna. Producenci ostrzegają jednak, że taniej już nie będzie.
– Pewne granice zostały już osiągnięte i w najbliższej przyszłości nie przewidujemy istotnych obniżek cen notebooków.
W przyszłym roku może nawet wystąpić lekki wzrost – mówi Robert Grosiak, product manager w polskim oddziale Fujitsu- -Siemens Computer.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Bitwa o klienta
Na razie producenci prześcigają się w promocjach, by przyciągnąć jak największą rzeszę klientów. Notebooki znalazły się nawet na półkach dużych hipermarketów spożywczych. Kulminacja sprzedaży nastąpi tradycyjnie w czwartym kwartale. Największymi dostawcami dla tego segmentu rynku są m.in. Acer, HP i Fujitsu-Siemens Computer i Toshiba. Swoich sił próbują w tym segmencie również lokalni producenci jak Comes czy Karen Notebook.
– Klienci decydują się na marki, które są wstanie zapewnić szybką i fachową obsługę gwarancyjną, często ze względu na to, że notebook jest podstawowym narzędziem pracy i użytkownik nie może się z nim rozstać na dłużej niż kilka dni – mówi Wojciech Baniak z Comesa, producenta notebooków Aristo.
Najchętniej kupowane komputery przez małe firmy i użytkowników indywidualnych zawierają obecnie procesor Intel Celeron M lub AMD, pamięć 256MB, dysk twardy o pojemności 40GB i nagrywarkę DVD. Taką konfigurację pracującą pod kontrolą Windows XP Home Edition można nabyć za niespełna 3000 zł brutto. Wybór modeli proponowanych przez dostawców dla tego segmentu rynku jest ogromny.
Jakość kosztuje
Komputerów dedykowanych użytkownikom biznesowym za 2 tys. na próżno szukać. Producenci doskonale zdają sobie sprawę, że średni i duzi przedsiębiorcy chcą płacić więcej za cenę jakości i wydajności komputerów. Coraz większą rolę odgrywa też rola bezpieczeństwa danych znajdujących się na notebookach, dlatego część dostawców zdecydowała się na specjalne rozwiązania utrudniające dostęp niepowołanym osobom, np. czytniki linii papilarnych czy specjalne karty chipowe.
Komputer dla biznesu to wydatek od 5 tys. wzwyż. Za tę cenę klient dostanie wydajniejszy procesor, większy dysk i lepszy wyświetlacz. Zdarza się również, że obudowy notebooków wykonane są z odpornych na zniszczenia materiałów. Zdecydowana większość komputerów pracuje pod kontrolą Windows XP Professional.
– Dla biznesu najważniejsza jest technologia. Liczy się wykonanie notebooka, z jakich materiałów oraz co zawiera poza standardowym wyposażeniem. Użytkownicy są skłonni zapłacić więcej za to, aby dostać produkt lepszej jakości, np. wykonany z mocniejszych materiałów, odporny na uderzenia, wyposażony w dodatkowe oprogramowanie usprawniające prace czy też dłuższy okres gwarancji. Wiedzą, że będzie im służył więcej, a jego awaryjność będzie dużo niższa – przekonuje Piotr Nowik z Lenovo Polska, producenta komputerów przenośnych IBM.
W notebookach dla biznesu wykorzystywane są głównie procesory Intel Pentium M, pamięć 512 MB i dysk twardy od 60-80GB. Największymi dostawcami są m.in. Acer, HP, Fujitsu-Siemens Computer, Dell i Lenovo. Sporadycznie do walki o dużych klientów włączają się lokalni producenci. Wielokrotnie to o­ni wychodzą z tych potyczek zwycięsko. W tym roku nowosądecki Optimus wygrywał już kontrakty w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz bankach PKO BP i BPH.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Nieodwracalny trend
Wielkość sprzedaży komputerów przenośnych już niedługo może być większa niż stacjonarnych. Przedsiębiorcy i użytkownicy indywidualni zakochali się w przenośnych urządzeniach. Rynkowego trendu nie da się już zatrzymać, a liczba użytkowników notebooków w Polsce będzie rosła o kilkadziesiąt procent rocznie.
Marcin Kuśmierz


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA