REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzeba szukać w PKWiU

REKLAMA

Nie wszystkie popularne materiały budowlane używane podczas remontu lub budowy domu można znaleźć na liście ministra transportu i budownictwa. Inwestorzy chcący odzyskać część VAT będą zmuszeni wertować Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług.

Na liście materiałów budowlanych, których dotyczy zwrot części VAT zawartego w ich cenie, nie ma wielu popularnych towarów często wykorzystywanych przy budowie domu lub remoncie mieszkania. Trzeba o tym pamiętać, składając wniosek o rekompensatę.

Nie wszystko w wykazie

W załączniku do obwieszczenia ministra transportu i budownictwa znalazły się na przykład rzadko kupowane wanny żeliwne lub stalowe, a zabrakło wanien akrylowych. Na próżno szukać też brodzika do kabiny prysznicowej, drabiny aluminiowej czy syfonu plastikowego. Nie ma wątpliwości, że zwrot obejmie część podatku zawartego w cenie syfonu stalowego, aluminiowego czy miedzianego oraz drabiny stalowej – te znalazły się na liście.
Marek Zawiślak, dyrektor departamentu strategii i rozwoju w Ministerstwie Transportu i Budownictwa, przypomina, że listę materiałów budowlanych, która obejmuje zwrot VAT, oparto na załączniku nr 5 do ustawy o VAT obowiązującej przed 1 maja 2004 roku zawierającym katalog towarów opodatkowanych preferencyjną 7-proc. stawką VAT.
– Ten załącznik był adresowany do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Używa technicznych określeń i odwołuje się do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Niestety, nie można było go przełożyć na bardziej przystępny język. Niektóre materiały mogą kryć się pod innymi nazwami, których nie używamy na co dzień – mówi dyrektor Zawiślak.

Wanna w klasyfikacji

Na liście nie ma na przykład wanien akrylowych, ale w pozycji 30 pod numerem PKWiU 25.23 są wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa. Kategoria ta obejmuje wiele pozycji. Pod symbolem 25.23.12 kryją się „wanny, miski i deski klozetowe, spłuczki ustępowe i podobne wyroby sanitarne, z tworzyw sztucznych”. Do tej kategorii należy zaliczyć wanny akrylowe. Podobnie jest z innymi produktami, których nie można znaleźć w załączniku do obwieszczenia ministra transportu i budownictwa. Klasyfikacja PKWiU jest na stronie Głównego Urzędu Statystycznego (www.stat.gov.pl). Inwestorzy, którzy na fakturach mają numer PKWiU kupionego towaru, nie powinni mieć problemu z jego znalezieniem w klasyfikacji i sprawdzeniem, czy jest na liście. Problem w tym, że na fakturach dokumentujących sprzedaż towarów opodatkowanych podstawową stawką VAT nie ma obowiązku podawania numeru PKWiU. Wtedy pozostaje szukanie na przykład przez wyszukiwarkę internetową używając nazwy towaru z faktury i hasła „PKWiU”.
Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców – Producentów Materiałów dla Budownictwa, mówi, że lista ministra infrastruktury może nie obejmować wszystkich materiałów, na które stawka VAT wzrosła z 7 proc. do 22 proc. Związek ma przygotować wykaz towarów, które pominięto w obwieszczeniu (jeżeli tak się stało).

Bez listy ani rusz

Obecność danego materiału budowlanego w obwieszczeniu nie powinna mieć znaczenia dla zwrotu części VAT zawartego w jego cenie. Zgodnie z ustawą zwrot ma objąć towary, które przed zmianą stawek korzystały z preferencyjnej stawki i które zostały wykorzystane do prac wymienionych w załączniku do ustawy. Obwieszczenie ma mieć jedynie charakter pomocniczy. Tymczasem Ministerstwo Finansów uważa, że jest inaczej.
– Towary, których nie ma na liście, nie będą podlegać zwrotowi VAT – usłyszeliśmy w biurze prasowym resortu.
Minister transportu i budownictwa wydał obwieszczenie, w załączniku do którego znalazł się wykaz materiałów budowlanych objętych systemem zwrotu VAT. Lista zawiera materiały budowlane, na które stawka VAT wzrosła po 1 maja 2004 roku z 7 procent do 22 procent. Zwrot będzie dotyczył materiałów kupowanych od 1 maja 2004 roku do końca 2007 roku.
Znalazły się na liście
• Wanny żeliwne (także emaliowane)
• Wanny stalowe (z wyjątkiem żeliwnych)
• Syfony umywalkowe i pisuarowe, ze stali
• Syfony umywalkowe i pisuarowe, z miedzi
• Syfony umywalkowe i pisuarowe, z aluminium
• Drabiny ze stali
Nie trafiły na listę
• Wanny akrylowe
• Brodziki przysznicowe
• Syfony umywalkowe i pisuarowe z tworzyw sztucznych
• Drabiny z aluminium


Marcin Musiał


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA