REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska sprzedaje więcej i szybciej

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Deficyt w obrotach handlu zagranicznego 25 krajów Unii Europejskiej wyniósł w listopadzie 14,3 mld euro, ale eksport rósł szybciej od importu. Polska należy do państw z najlepszą dynamiką eksportu.

Z pierwszych szacunków Eurostatu wynika, że deficyt krajów UE w obrotach ze światem zewnętrznym wzrósł w listopadzie 2005 roku do 14,3 mld euro w porównaniu z kwotą 8,5 mld euro sprzed roku. Do ujemnego bilansu tradycyjnie w największym stopniu przyczynia się handel ropą naftową, gazem i innymi nośnikami energii. Za okres styczeń–październik deficyt Unii w tej dziedzinie osiągnął gigantyczną kwotę 177,4 mld euro, co oznacza, że był o­n aż o 58 mld euro większy niż za ten sam okres 2004 roku. Wspólnota powiększyła natomiast zdecydowanie swoją nadwyżkę w handlu maszynami i pojazdami o prawie 20 mld euro i chemikaliami – o kilka miliardów euro. Nie ulega wątpliwości, że gdyby nie drożejące na świecie paliwa, saldo UE byłoby na sporym plusie.

Unijny eksport najszybciej rósł do Indii (25 proc.) i Rosji (23 proc.), a import z Rosji (33 proc.) i Chin (23 proc.). Tak się składa, że właśnie te dwa ostatnie kraje mają największe nadwyżki w handlu z Unią – w przypadku Chin 85,7 mld euro i Rosji – 41,3 mld euro. Wśród państw członkowskich najlepiej w sferze handlu zagranicznego radzą sobie Niemcy, którzy mają dodatnie saldo na poziomie 135,9 mld euro, i mocno dystansują drugą Holandię (29,1 mld euro). Z kolei Brytyjczycy i Hiszpanie przodują pod względem rozmiarów deficytu, który w pierwszym przypadku sięga 80,7 mld euro, a w drugim – 59,9 mld euro.

Na tym tle deficyt Polski w obrotach handlu zagranicznego wydaje się skromniejszy – za styczeń–listopad wyniósł 8,3 mld (do października – o miliard mniej), ale też skala naszych obrotów jest trzykrotnie mniejsza od obrotów Hiszpanii i prawie 5,5 razy mniejsza od obrotów Wielkiej Brytanii. Jeśli czymś możemy zaimponować, to dynamiką eksportu. Jeśli nie liczyć państw bałtyckich i Cypru, to ze wskaźnikiem 19-proc. wysuwamy się na pierwsze miejsce wśród krajów Unii. Tylko że nasi najbliżsi partnerzy, których wyniki bierzemy zawsze za punkt odniesienia, także nie zasypiają gruszek w popiele. Ich dynamika eksportu jest tylko o kilka punktów procentowych niższa, toteż jakiekolwiek zwolnienie tempa naszego eksportu sprawi, że spadniemy na dalsze pozycje w krajach Wspólnoty.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Tadeusz Barzdo


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia zabierze czternastkę. Czy emeryci się tego spodziewali?

Nowe przepisy wprowadzane w 2025 roku miały być ulgą dla tysięcy seniorów, którzy po śmierci małżonka zostali z ograniczonymi środkami do życia. Renta wdowia, nowy instrument łączący własną emeryturę z częścią renty rodzinnej, budziła nadzieję. Niestety, radość nie trwała długo. Okazuje się, że w wielu przypadkach przyjęcie renty wdowiej może… pozbawić seniora czternastej emerytury. Dla wielu emerytów to szok i ogromne rozczarowanie.

Czy ZUS może zabrać Ci rentę, nawet tę przyznaną na stałe w 2025? Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności też nie są bezpieczne. Poznaj najczęstsze powody utraty świadczenia

Czy wiesz, ile możesz legalnie dorobić, żeby nie stracić renty w 2025 roku? Czy zdajesz sobie sprawę, że jedna decyzja lekarza-orzecznika wystarczy, aby ZUS wstrzymał Twoje świadczenie, nawet jeśli masz stałe orzeczenie o niepełnosprawności? W tym artykule wyjaśniamy, kiedy ZUS może zabrać rentę, jakie limity dorabiania obowiązują w 2025 roku i co zrobić, by nie stracić pieniędzy przez jeden błąd lub zaniechanie.

Dotacje także dla niepełnosprawnych uczestników studiów podyplomowych [PROJEKT]

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (UDER78). Jest to projekt deregulacyjny. Chodzi o większe wsparcie osób niepełnosprawnych.

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

REKLAMA

Samodzielność kontra mikrozarządzanie: jak zaufanie wpływa na rozwój pracowników

Choć wielu pracowników deklaruje gotowość do samodzielnego działania, to wiele organizacji boryka się z deficytem zaufania do podwładnych. Nadal można obserwować, że style zarządzania opierają się na ścisłej kontroli, przez co ograniczają możliwości rozwoju pracowników i tłumią ich kreatywność.

Nowa strategia rozwoju uczelni wyższych jeszcze w tym roku

Wiceminister nauki, prof. Maria Mrówczyńska, poinformowała PAP, że do końca roku zostanie opracowana strategia rozwoju szkolnictwa wyższego – będzie to pierwszy tego typu dokument przygotowany przez resort nauki. Zaznaczyła, że jednym z głównych wyzwań jest starzenie się kadry akademickiej.

Dodatkowe przelewy dla seniorów - 300 zł. Kiedy na kontach pojawią się dopłaty do prądu i ogrzewania?

Na kontach wielu emerytów wkrótce pojawią się dodatkowe środki od państwa. To wsparcie finansowe ma pomóc seniorom poradzić sobie z rosnącymi rachunkami za prąd i ogrzewanie. Kto i ile otrzyma? Kiedy pieniądze pojawią się na kontach seniorów? Sprawdzamy, co już wiadomo.

Jak założyć PUE ZUS, zalogować się, złożyć wniosek i sprawdzić emeryturę? Co można załatwić przez PUE ZUS? Poradnik dla seniorów i osób z orzeczeniem

Załatwianie spraw w ZUS nie musi oznaczać kolejek i stresu. Dzięki Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) seniorzy i osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą szybko i bez wychodzenia z domu sprawdzić emeryturę, złożyć wniosek lub pobrać dokumenty. Zobacz, jak krok po kroku korzystać z PUE ZUS.

REKLAMA

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Takich przelewów jeszcze nie było. We wrześniu emeryci otrzymają rekordowe wypłaty czternastek!

Wrzesień 2025 roku przyniesie długo wyczekiwaną „czternastkę” – dodatkową emeryturę, która dla wielu seniorów stanowi realne wsparcie domowego budżetu. W tym roku jej wysokość to aż 1878,91 zł brutto. Kto dostanie pełną kwotę i jakie są zasady? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

REKLAMA