REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentowanie wykonania usług doradczych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Kiedy wydatki poniesione na nabycie specjalistycznych usług doradczych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? Jakich wymogów należy przestrzegać w zakresie ich udokumentowania?
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy korzystają często ze specjalistycznych usług doradczych. Usługi te, choć niekiedy bardzo potrzebne przy prowadzeniu działalności, nie zawsze wiążą się bezpośrednio z uzyskanym przychodem, co powoduje, iż organy podatkowe kwestionują wydatki na tego typu usługi jako koszty uzyskania przychodów.

Wydatki na usługi doradcze jako koszty

W świetle art. 22 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. (oraz art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wydatków wymienionych w ustawie jako niestanowiące kosztów.
Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, niezbędne jest, aby został o­n poniesiony przez tego podatnika, który następnie ma zaliczyć go do kategorii kosztów. Przez poniesienie wydatku należy rozumieć sytuację, w której pokrycie kosztów następuje z własnych zasobów majątkowych podatnika. Koszt musi ponadto zostać poniesiony przez podatnika definitywnie. Nie jest bowiem wystarczająca dla zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów sytuacja, gdy podatnik wprawdzie poniesie koszt, pokrywając go z własnego majątku, ale następnie wydatki te zostaną mu zwrócone w jakiejkolwiek postaci.
Kolejny istotny element to cel, w jakim zostały poniesione wydatki, które podatnik kwalifikuje jako koszty uzyskania przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są te koszty, które zostały poniesione w celu uzyskania przychodów. Pomiędzy wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy tego rodzaju, że poniesienie danego wydatku wpływa lub przynajmniej może wpłynąć na osiągnięcie przychodu. W praktyce taki związek nie zawsze jest wyraźny. W takich przypadkach należy kierować się kryteriami „zdrowego rozsądku”, na co wskazał NSA w wyroku z 29 listopada 1994 r. (sygn. akt SA/Wr 1242/94).
Największym problemem przy kwalifikacji wydatków jako kosztów uzyskania przychodów jest ustalenie właśnie związku przyczynowego poniesionego wydatku z przychodem – dotyczy to także wydatków na usługi doradztwa.

Uwidocznienie efektu zawartych umów o świadczenie usług doradczych

W praktyce funkcjonowania przedsiębiorstw usługi doradztwa nie zawsze są jednoznacznie związane z uzyskaniem konkretnego przychodu. Dzieje się tak, gdyż usługi doradcze mają często charakter ciągły. Dodatkowo, efekt usług doradczych – jako usług o charakterze niematerialnym – objęty jest sferą sporego ryzyka.
Dla wskazania, jak trudno niekiedy udowodnić podatnikowi związek przyczynowy pomiędzy zakupionymi usługami a osiągniętymi przychodami oraz jak ważne jest udokumentowanie faktycznego wykonania usługi, warto zwrócić uwagę na wyrok NSA z 17 lutego 1999 r. (sygn. akt I SA/Gd 259/97). Zgodnie z jego treścią: „Aby organ podatkowy mógł stwierdzić, że wydatek został poniesiony w celu uzyskania przychodu, musi być uwidoczniony efekt (wynik) zawartych umów. Ogólnikowe przywoływanie, że podmioty zagraniczne świadczyły doradztwo i usługi marketingowe bez materialnego odzwierciedlenia, na czym te usługi polegały, nie może być uznane za wystarczające dla przyjęcia, że usługi te miały lub mogły mieć wpływ na uzyskane przychody. O ile nawet owo doradztwo było świadczone ustnie, to widoczny powinien być efekt »sprzedaży myśli« kontrahentowi skarżącej. Tymczasem skarżąca nie wykazała, jakie zmiany w zakresie działania spółki były wynikiem pracy usługodawców zagranicznych”.
Z powyższego wyroku wynika zatem, że podatnik powinien udokumentować fakt nabycia stosownych usług oraz wykazać racjonalność poniesionego wydatku. W praktyce oznacza to konieczność posiadania przez podatnika materialnych efektów świadczonych usług doradczych, potwierdzających faktyczne nabycie usługi. Takim efektem wyświadczenia usługi będą z pewnością stosowne dokumenty, które zostały sporządzone przez firmę doradczą, w tym wszelkiego rodzaju opracowania jej autorstwa. Warto przy tym podkreślić, iż nie jest konieczne istnienie efektu pracy doradców w postaci np. zmiany organizacji przedsiębiorstwa bądź zasad produkcji – wystarczy istnienie dokumentów, w których zawarte zostały wskazania doradcze dla przedsiębiorcy.
Warto zatem pamiętać, że posiadanie samej tylko faktury za usługi doradcze może okazać się niewystarczające, gdyż to przecież na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku pomiędzy poniesionym kosztem a przychodem.
Popularnymi usługami doradczymi, z których korzystają przedsiębiorcy, są usługi konsultingowe. W kwestii zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na tego typu usługi wypowiedział się NSA w wyroku z 8 grudnia 2005 r. (sygn. akt III FSK 618/05). Zgodnie z jego treścią: „Jeżeli firma chce zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na tego rodzaju usługi, powinna być w stanie wykazać, że zostały o­ne wykonane. Najlepiej, aby miała pisemne dokumenty z datą i podpisem”.
W przypadku podatnika, którego dotyczy powołany wyżej fragment wyroku, władze skarbowe zakwestionowały koszty związane z doradztwem. Zdaniem kontrolujących, nie zostało o­no wykonane, mimo istnienia dowodów zapłaty. Brakowało – opatrzonych podpisem i datą – dokumentów potwierdzających wykonanie poszczególnych czynności. Według NSA, doradztwo to usługi niematerialne, przy których należy szczególnie zadbać o dowody. Nie można natomiast uznać za nie pism bez dat i podpisów.

Moment zaliczenia do kosztów wydatków związanych z doradztwem

Innym problemem związanym z zaliczaniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na usługi doradcze jest moment zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Co do zasady, zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 22 ust. 4–6 ustawy o p.d.o.f. (oraz art. 15 ust. 4 ustawy o p.d.o.p.) koszty uzyskania przychodów są potrącalne w tym roku, którego dotyczą.
W przypadku usług doradczych, które często nie mogą być powiązane z konkretnym przychodem, niewątpliwie jednak wiążą się z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, wydatki takie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia (tak pismo MF z 10 czerwca 2002 r., nr PB3/GM-8214-127/02).

Podstawa prawna:
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).

Dominika Dragan-Berestecka
doradca podatkowy

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Intensywne opady deszczu uszczuplą portfele wielu właścicieli nieruchomości o nawet 10 tys. zł. Kontrolerzy nie będą mieli litości dla Polaków

Ostatnie dni obfitują w gwałtowne zjawiska pogodowe, w tym m.in. w intensywne opady deszczu. Stąd, wiele osób zmaga się z problemem wód opadowych gromadzących się w nadmiarze na ich posesjach. Zagospodarowanie wód opadowych, leży w gestii właściciela nieruchomości. Nie każdy jest świadomy, że za odprowadzanie deszczówki niezgodnie z przepisami, grożą poważne konsekwencje – w tym grzywna w wysokości nawet 10 tys. zł.

Niekorzystna zmiana dla wszystkich emerytów i rencistów: ZUS będzie mógł zażądać zwrotu świadczeń za ostatnie 3 lata! Nowe narzędzie w rękach ZUS, pod przykrywką ułatwienia dla seniorów

Osoba, która wykonuje pracę zarobkową w czasie pobierania emerytury (jeżeli nie osiągnęła jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, chyba, że – kontynuuje zatrudnienie u dotychczasowego pracodawcy) lub renty musi mieć świadomość, iż przekroczenie przez nią tzw. limitów dorabiania (do emerytury lub odpowiednio – renty), może skutkować zmniejszeniem przysługującego jej świadczenia, a w określonych okolicznościach – nawet całkowitym zawieszeniem jego wypłacania. Z limitami tymi – związany jest obowiązek corocznego powiadamiania ZUS o wysokości osiąganych przychodów, który ciąży na emerytach i rencistach. W związku z projektem deregulacyjnym rządu – w odniesieniu do większości emerytów i rencistów ma on zostać zniesiony. Okazuje się jednak, że pośredni skutek takiej zmiany, może być dla świadczeniobiorców bardzo niekorzystny.

To pewne: będzie wyższa kwota wolna w PIT i niższy podatek od dochodów. Ceną podatek katastralny czyli nie od metra kwadratowego ale wartości mieszkania i domu?

Podatek katastralny zamiast podatku od nieruchomości? Rząd niezmiennie kwestionuje możliwość wprowadzenia takiej zmiany w podatkach. Jednocześnie jednak sondowane są nieoficjalnie różnie opcje podatku od wartości mieszkania i domu w miejsce obecnie obowiązującego podatku naliczanego dla obywateli nie od wartości nieruchomości, ale od jej metrażu.

Ponad 1700 złotych bez względu na staż pracy. Ta podwyżka już weszła w życie

Bon na zasiedlenie bez limitu wieku, rejestracja na podstawie miejsca zamieszkania, a nie adresu zameldowania, takie zmiany przyniosły bezrobotnym nowe przepisy, jakie z początkiem czerwca zaczęły obowiązywać w urzędach pracy. To nie wszystko. Rewolucja dotyczy także wypłaty zasiłku.

REKLAMA

Czy 13.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Połowa lipca zbliża się szybko, wakacje i urlopy w pełni. Pogoda dziś też sprzyjająca bardziej zakupom niż relaksowi. A czy jutro w niedzielę 13 lipca będzie odwrotnie: niedziela handlowa na zakupy czy zakaz handlu za to pogoda zachęcająca do korzystania z lata i wakacji. Czy jutro zakupy w dowolnym sklepie: Lidl, galeria handlowa czy tylko Żabka?

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. III
Przed nami kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Emerytura dla nauczyciela 2025 – które rozwiązanie wybrać? ZUS podpowiada

Nauczyciele, którzy chcą zakończyć aktywność zawodową mają do wyboru kilka możliwości – od powszechnej emerytury, przez wcześniejsze przejście na świadczenie z Karty Nauczyciela, aż po tzw. nową emeryturę nauczycielską. Wybór zależy m.in. od wieku, stażu pracy i spełnienia określonych warunków.

REKLAMA

100 zł miesięcznie dodatku do energii elektrycznej dla tej grupy osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wnioski można składać od 11 lipca 2025 r.

Od 1 lipca 2025 roku więcej osób będzie mogło ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Aktywny samorząd”, Obszar E. Wsparcie w formie dodatku na opłaty za energię elektryczną przysługuje osobom korzystającym z koncentratora tlenu lub respiratora w warunkach domowych.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

REKLAMA