REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie na kredyt z ulgą odsetkową

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Kredyt czy pożyczka mieszkaniowa zaciągnięta do końca 2006 roku może zagwarantować na kolejne lata prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej. Warunków skorzystania z ulgi jest jednak bardzo dużo.
Ulga odsetkowa polega na tym, że podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania, tj. od dochodu, wydatki poniesione w danym roku podatkowym na spłatę odsetek od kredytów i pożyczek mieszkaniowych. W odróżnieniu od starych ulg mieszkaniowych odliczeniu w ramach ulgi odsetkowej nie podlega całość wydatków na spłatę kredytu. Zaciągając kredyt, nie odliczymy wydatków na spłatę kapitału, a jedynie coroczne wydatki poniesione na spłatę odsetek od niego.

Jakie inwestycje wybrać

Ustawodawca zastrzegł, jaki rodzaj inwestycji uprawnia do późniejszego skorzystania z odliczenia. Chodzi tu tylko o kredyty lub pożyczki udzielone podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mających na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Nie każda jednak inwestycja mieszkaniowa służąca zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych daje prawo do oszczędności podatkowych. Ustawa wymienia cztery kategorie inwestycji. Kredyt lub pożyczka musi dotyczyć:
• budowy domu albo
• wniesienia wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
• zakupu nowo wybudowanego domu lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
• nadbudowy lub rozbudowy budynku na cele mieszkalne lub przebudowy (przystosowania) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
W praktyce tak określony katalog celów mieszkaniowych ma dla podatnika określone konsekwencje. Jest o­n zamknięty, co oznacza, że tylko w przypadku sfinansowania kredytem czy pożyczką jednej z wymienionych inwestycji można skorzystać z ulgi odsetkowej. Każdy kredyt zaciągnięty na inny cel nie pozwoli na odliczenie odsetek. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że ustawodawcy chodzi o rynek pierwotny. Mieszkanie kupione z drugiej ręki pozbawia prawa do odliczeń.
Na etapie planowania inwestycji mieszkaniowej trzeba wziąć pod uwagę jeszcze źródło finansowania, czyli skąd wziąć pieniądze. Dla skutecznego skorzystania z ulgi muszą o­ne pochodzić od profesjonalnych podmiotów uprawnionych do udzielania kredytów i pożyczek na podstawie prawa bankowego oraz przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. W grę wchodzą więc banki albo spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowej (tzw. SKOK). Pożyczka od znajomych czy rodziny nawet oficjalnie potwierdzona umową nie jest podstawą do skorzystania z odliczenia.
Ważne!
Zakup mieszkania na kredyt z rynku wtórnego nie uprawnia do odliczenia wydatków na spłatę odsetek.

Które odsetki odliczyć

Ustawa wymienia też rodzaje odsetek, które nie mogą być odliczone. Warto o tym pamiętać, bo konsekwencje bezprawnego odliczenia mogą być poważne. Do katalogu odsetek, które nie pozwalają na skorzystanie z ulgi, zalicza się m.in. odsetki:
• które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
• zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,
• od kredytu wykorzystanego na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu (jeżeli podatnik wykorzystał część kredytu na inwestycję mieszkaniową a część na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu, odliczeniu nie podlegają tylko odsetki od części kredytu, ustalone w proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach).
Ważne!
Podatnik nie może od razu odliczyć kwoty wszystkich odsetek wyliczonych przez bank za cały okres kredytowania. Podstawę odliczenia stanowią wydatki faktycznie poniesione w danym roku podatkowym.

Co trzeba załatwić w banku

Oprócz tego, że kredyt czy pożyczka musi pochodzić od profesjonalisty, trzeba zadbać o odpowiednie skonstruowanie umowy. Negocjując z bankiem czy SKOK warunki, trzeba pamiętać, żeby w umowie znalazł się zapis, że kredyt czy pożyczka dotyczy jednej z określonych w ustawie inwestycji mieszkaniowych.
Z kolei aby rozpocząć korzystanie z ulgi, konieczne będzie uzyskanie odpowiedniej dokumentacji. Odsetki muszą być faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty muszą dokumentować dowody wystawione przez bank czy SKOK. Co roku niezbędne będzie więc uzyskanie takiego zestawienia, ile faktycznie zapłaciliśmy w danym roku podatkowym z tytułu odsetek. Jest to istotne zwłaszcza dla tych, którzy zaciągnęli kredyty w walutach obcych. Pozwala jasno określić, jaka kwota została przeznaczona na spłatę kapitału, a jaka pokryła spłatę odsetek.
Przy budowie domu czy nadbudowie lub rozbudowie budynku znaczenie ma 3-letni termin realizacji (zakończenia) inwestycji. Liczy się je od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę itp., do momentu potwierdzenia jej zakończenia pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania – zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku.
W praktyce oznacza to, że jeżeli budowa domu będzie trwała dłużej niż przewidziane 3 lata, podatnik nie będzie mógł skorzystać z odliczenia odsetek, nawet gdyby opóźnienie wynikało z przyczyn od niego niezależnych.
Trzyletni termin ukończenia budowy od pewnego czasu nie dotyczy pozostałych inwestycji. W przypadku zakupu nowych mieszkań i domów limit trwania budowy nie obowiązuje. W tym przypadku przyjmuje się, że inwestycja kończy się w chwili, gdy została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.
Pamiętajmy, że wszystkie rodzaje inwestycji obowiązuje jednak inny termin. Skorzystanie z ulgi przysługuje tylko wtedy, gdy zakończenie budowy nie nastąpiło wcześniej niż w 2002 roku.
Odliczenie w ramach ulgi odsetkowej obejmuje wyłącznie odsetki naliczone za okres począwszy od 1 stycznia 2002 r. i zapłacone od tego dnia. Pierwszy raz odsetki można odliczyć dopiero w roku zakończenia inwestycji. Podatnik ma również prawo do odliczenia odsetek zapłaconych przed rokiem zakończenia inwestycji. Rozlicza się je albo w pierwszym roku korzystania z ulgi, albo w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym po raz pierwszy odliczył odsetki. W tym przypadku odliczeniu podlega jednak wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik pierwszy raz odliczał odsetki.
Odliczenie ulgi odsetkowej obejmuje wyłącznie odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 mkw. powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji. W 2006 roku jest to kwota równa 189 000 zł. Jeżeli kredyt jest większy, trzeba ograniczyć odliczenie (patrz przykład).
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA