REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Internauci niechętnie korzystają z kart płatniczych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Handel w internecie rozwija się dynamiczne, ale jedynie 1/3 internetowych klientów płaci kartą kredytową. Może to zmienić wprowadzenie nowej technologii 3Dsecure.
Dostęp do internetu ma już ponad 30 proc. gospodarstw domowych, 87 proc. firm zatrudniających do 10 osób i wszystkie większe od nich przedsiębiorstwa. Jest to ogromny potencjał do rozwoju handlu elektronicznego. Są jednak i bariery.W 2005 roku wykonano prawie 800 tys. transakcji sprzedaży w internecie używając kart płatniczych. Ich wartość to 200 mln zł. To naprawdę niedużo, biorąc pod uwagę i liczbę internautów, i ofertę handlową.
Nieufność klientów

Badania wykonane rok temu przez IDG Poland pokazały, że połowa internautów kupujących w sieci zdecydowanie odżegnuje się od używania kart do tych zakupów. Badano osoby dobrze wykształcone i w młodym wieku, dla których korzystanie z internetu nie jest żadną nowością, więc wyniki tym bardziej dają do myślenia. Uważa się bowiem, że swoboda w wykorzystywaniu możliwości oferowanych przez przestrzeń wirtualną i kanały elektroniczne jest cechą pokoleniową i ściśle zależy od wieku internautów. Jeśli więc młodzi ludzie mają obawy związane z korzystaniem z kart, jest to ważny sygnał dla budowniczych rynku transakcji elektronicznych. Przyczyny niechęci do kartowych transakcji mogą być co najmniej trzy: niewygoda, nieufność i poczucie zagrożenia oraz brak dostatecznie czytelnej informacji.

Banki internetowe

Zamiast kart płatniczych stosowane są przelewy z rachunku w bankach internetowych (ta forma płatności jest najbardziej popularna, stosuje ją 49 proc. klientów), gotówka przy dostawie (29 proc.), przelew z rachunku (17 proc.) i SMS (5 proc.). Można się pokusić o tezę, że rozwój bankowości internetowej z jednej strony napędza rozwój handlu elektronicznego, ale z drugiej stanowi barierę rozwoju płatności kartowych w internecie.
– Dzisiaj obsługa indywidualnego konta przez internet jest jednym z podstawowych kryteriów wyboru banku, którym kieruje się zdecydowana większość klientów. Dostęp o­n-line do swoich pieniędzy jest standardem, bez którego trudno sobie wyobrazić płacenie rachunków, dokonywanie przelewów czy zakładanie lokat. Wpływ na tę sytuację ma upowszechnienie internetu w gospodarstwach domowych i małych firmach – mówi Konrad Korobowicz, prezes eCard.

Z badania IDG wynika, że jeśli klienci są usatysfakcjonowani płatnościami w formie przelewu, to nie analizują innych form płatności. Na koniec 2005 roku było w Polsce 16,6 mln rachunków bankowych, z czego około 5,1 mln może być używanych przez internet, czyli ok. 30 proc. Wygląda na to, że każdy, kto ma dostęp do internetu, ma jednocześnie bankowe konto internetowe.

Brak informacji

Jeśli klienci płacą kartą w internecie, to przede wszystkim dlatego, że jest to wygodne. Natomiast nie płacą przede wszystkich dlatego, że obawiają się, że dane ich karty zostaną wykorzystane przez osoby trzecie, że po prostu otwierają drzwi złodziejowi. Niezwykle ważną rolę odgrywa informowanie. Brak informacji o zabezpieczeniu danych podczas transakcji i po jej zakończeniu, brak aktywności informacyjnej banków, popularyzującej płacenie kartami w sieci oraz znaczna liczba publikacji na temat przestępstw w sieci to trzy główne czynniki powodujące wstrzemięźliwość w używaniu kart w internecie. Warto przy tym zauważyć, że w informowaniu o zabezpieczeniach nie można wpaść w dwie skrajności: nie można dać informacji nieprzekonującej, niepełnej, ale też nie można przedobrzyć z fachową terminologią opisującą zabezpieczenia.
– I to jest właśnie ta trudność: jak powiedzieć dostatecznie dużo dla wzbudzenia zaufania nie używając trudnych terminów technicznych, podczas gdy to właśnie technika jest sednem zabezpieczenia – mówi Elżbieta Oleszczuk ze Związku Banków Polskich.

Z tym jeszcze nikt sobie nie poradził. Elżebieta Oleszczuk radzi, aby sklepy internetowe – zamiast umieszczania zawiłych opisów technik – zwracały uwagę klientom, że bezpieczeństwo transakcji bardziej zależy od ich praktyk i postaw niż od rozwiązań stosowanych przez sklepy internetowe. Hasło wiszące na obudowie komputera, PIN zapisany w widocznym miejscu, brak czujności czy naprawdę logujemy się na właściwej (niepodrobionej stronie) są większym zagrożeniem niż luki w zabezpieczeniach.

Lepsze technologie

Wielu specjalistów uważa, że wprowadzenie technologii 3Dsekure (3DS) zwiększy zainteresowanie wykorzystaniem kart w internecie. Ta technologia umożliwi nadawanie wszystkim kartom specjalnych haseł internetowych na wzór kodów PIN używanych do transakcji bankomatowych.
– Wdrożenie 3DS do oferty banków na skalę masową oznacza dla klientów tych instytucji tańsze, bezpieczniejsze i bardziej dostępne zakupy w sklepach internetowych. System powoduje, że powstaje tańsza alternatywa dla kart kredytowych. Dla banków jest to rozwiązanie, które pozwoli ograniczyć koszty związane z obsługą transakcji gotówkowych, w sytuacji gdy klient odbiera za pobraniem towar zakupiony w internecie, zminimalizuje liczbę reklamowanych transakcji i zwiększy wartość transakcji dokonywanych w środowisku wirtualnym – mówi Konrad Korobowicz.

System 3DS jest dzisiaj standardem bankowym oferowanym na całym świecie. Wprowadzili go także najwięksi wydawcy kart płatniczych Visa i Mastercard.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Iwona D. Bartczak
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA