REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto i kiedy może złożyć korektę zeznania podatkowego

REKLAMA

Każdy, kto złoży zeznanie podatkowe, a następnie zauważy, że popełnił błąd, może złożyć jego korektę dołączając do poprawionego zeznania pisemne uzasadnienie, wyjaśniające przyczynę korekty.

Podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty - takie uprawnienia daje podatnikom Ordynacja podatkowa. Dotyczy to także zeznania rocznego PIT.

Warto jednak pamiętać, że korekta deklaracji powinna być uzasadniona. Jak wskazał NSA w wyroku z 7 lutego 2003 r. (sygn. akt I SA/Gd 419/00; publikowany w POP z 2004 r. nr 4, poz. 87) w sytuacji, gdy organ po złożeniu przez podatnika deklaracji korygującej poweźmie wątpliwości co do wykazanego w niej zobowiązania lub kwoty zwrotu podatku, powinien wszcząć postępowanie podatkowe w sprawie określenia zobowiązania podatkowego za dany okres obrachunkowy.

Nie zawsze można korygować

Uprawnienie do skorygowania deklaracji może ulec zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Jednak prawo do korekty będzie przysługiwać nadal po zakończeniu: kontroli podatkowej; postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Zasad tych nie należy lekceważyć, gdyż korekta złożona w przypadku, gdy prawo do niej zostanie zawieszone, bo wobec podatnika zostało wszczęte postępowanie lub kontrola podatkowa, nie wywoła skutków prawnych.

Jak podkreślił NSA w wyroku z 25 czerwca 2003 r. (sygn. akt I SA/Wr 852/01; publikowany w ONSA z 2004 r. nr 2, poz. 79) wszczęcie kontroli podatkowej dotyczącej wysokości dochodu uzyskanego w spółce cywilnej, w której podatnik posiada udziały, powoduje zawieszenie prawa tego podatnika do złożenia korekty zeznania o wysokości osiągniętego przez niego dochodu w danym roku podatkowym.

Wszystko dlatego, że z chwilą wszczęcia postępowania podatkowego zakończył się proces samoobliczenia podatku i podatnicy nie mogą korygować uprzednio złożonej deklaracji - podkreślił NSA w wyroku z dnia 28 listopada 2001 r. (sygn. akt I SA/Kr 1619/99; niepublikowany).

Urząd wykryje błędy...

Błędy w deklaracjach podatkowych mogą również zauważyć organy podatkowe. W ramach czynności sprawdzających organy podatkowe pierwszej instancji dokonują czynności sprawdzających, mających na celu:
- sprawdzenie terminowości: składania deklaracji; wpłacania zadeklarowanych podatków, w tym również pobieranych przez płatników oraz inkasentów;
- stwierdzenie formalnej poprawności składanych dokumentów;
- ustalenie stanu faktycznego w zakresie niezbędnym do stwierdzenia zgodności z przedstawionymi dokumentami.

W tym miejscu warto podkreślić, że czynności sprawdzające nie są tym samym co postępowanie lub kontrola podatkowa. Na ten aspekt zwrócił uwagę WSA w Łodzi w wyroku z 13 kwietnia 2004 r. (sygn. akt I SA/Łd 620/03; publikowany w ONSAiWSA z 2005 roku nr 3, poz. 54), wskazując, że czynności sprawdzające prowadzone w trybie Ordynacji podatko-wej nie są tożsame z kontrolą podatkową, a więc nie są przeszkodą do dokonania korekty deklaracji. Warunkiem skuteczności korekty dokonanej przez podatnika nie jest jednak jednoczesna zapłata podatku.

...i sam je poprawi

Jeśli podczas sprawdzania zeznań podatników urząd skarbowy stwierdzi, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, urząd w zależności od charakteru i zakresu uchybień:
- koryguje deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 1000 zł;
- zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość.

Gdy korekty za podatnika dokona urząd skarbowy, organ taki, po pierwsze, uwierzytelnia kopię skorygowanej deklaracji. Po drugie, doręcza podatnikowi uwierzytelnioną kopię skorygowanej deklaracji wraz z informacją o związanej z korektą deklaracji zmianie wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku lub wysokości straty bądź informację o braku takich zmian.

Na korektę dokonaną przez fiskusa podatnik może wnieść sprzeciw do organu, który dokonuje korekty, w terminie 14 dni od dnia doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji. Wniesienie sprzeciwu anuluje korektę. W sytuacji niewniesienia sprzeciwu w odpowiednim terminie, korekta deklaracji sporządzona przez urząd wywołuje skutki prawne, jak korekta deklaracji złożona przez samego podatnika.

Te zasady mają zastosowanie odpowiednio do deklaracji składanych przez płatników lub inkasentów oraz do załączników do deklaracji.
Omawiając czynności sprawdzające wspomniałam, że urząd skarbowy sam skoryguje deklarację albo wezwie do tego podatnika. W wyroku z 15 października 1999 r. (sygn. akt III SA 223/99; niepublikowany) NSA podkreślił, że przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące czynności sprawdzających określają m.in. obowiązki organów podatkowych w przypadku stwierdzenia, że deklaracja zawiera błędy lub oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami.
W rozpatrywanej przez sąd sprawie urząd skarbowy wezwał podatniczkę do skorygowania deklaracji, z uwagi na odmienne stanowisko w sprawie przysługującej jej ulgi, i w ten sposób udzielił jej informacji na temat przyjętej wykładni przepisu pozwalającego zastosować tę ulgę. Jednak podatniczka odmówiła złożenia korekty. Odmowa złożenia przez podatniczkę korekty zakończyła postępowanie sprawdzające.

1000 złotych to kwota graniczna dla błędu popełnionego w deklaracji i wykrytego przez urząd, która daje możliwość skorygowania zeznania przez fiskusa za podatnika

Ważne!
Korekta deklaracji polega na prawidłowym wypełnieniu tego samego formularza podatkowego, który już został w urzędzie skarbowym złożony. Na poprawionym formularzu należy zaznaczyć odpowiedni kwadrat – korekta

PRZYKŁAD: CZY MOŻLIWA KOREKTA PRZED INTERPRETACJĄ
Podatniczka złożyła zeznanie podatkowe PIT-37 za 2005 rok rozliczając się samodzielnie. Chciała jednak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, gdzie wykazałaby swoje dochody z tytułu wynagrodzenia ze stosunku pracy oraz dochody męża z tytułu renty wypłacanej przez ZUS. Jednak nie była pewna, czy może rozliczyć się w ten sposób, i wystąpiła do swojego urzędu skarbowego o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej. Bardzo długo nie otrzymywała interpretacji i nie wiedziała, czy przed jej otrzymaniem może złożyć korektę zeznania, zwłaszcza że termin na złożenie rocznego PIT za 2005 rok już minął. W opisanym przykładzie podatniczka mogła złożyć korektę przed otrzymaniem interpretacji. Ma bowiem prawo do złożenia korekty zeznania, jeśli zajdą okoliczności uzasadniające jej złożenie, jednak nie może opodatkować swoich dochodów w sposób przewidziany dla małżonków, gdyż termin do złożenia wniosku o zastosowanie tego sposobu opodatkowania dochodów za 2005 rok upłynął 2 maja 2006 r. Wydanie interpretacji nie jest wiążące dla podatniczki, co oznacza, że podatniczka nie musiała stosować się do interpretacji prawa podatkowego zawartej w postanowieniu wydanym na jej wniosek, ale wiąże organy podatkowe do czasu jej zmiany bądź uchylenia.

PRZYKŁAD:
CZY MOŻNA KORYGOWAĆ OD ZAŁOŻENIA FIRMY
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług od 2003 roku. Usługi wykonywane są na rzecz jednego przedsiębiorcy, który określa termin i miejsce wykonywania usług. Podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Do tej pory nie zaliczał diet do kosztów działalności gospodarczej. Teraz doszedł do wniosku, że ma prawo do zliczenia w koszty diet z tytułu podróży zagranicznych w wysokości limitu określonego dla pracowników. Podatnik uważa też, że korekty zeznania wynikającej z uwzględnienia diet może dokonać za okres od rozpoczęcia działalności. W opisanej sytuacji podatnik rzeczywiście miał prawo uwzględniać w swoich rozliczeniach podatkowych diety. Zatem może dokonać korekty zeznań podatkowych za okres od rozpoczęcia działalności gospodarczej, to jest od 2003 roku. Musi pamiętać o dołączeniu do korekty stosownego uzasadnienia.

PRZYKŁAD:
CZY PRAWO DO KOREKTY SIĘ PRZEDAWNIA
W 1995 roku podatnik adaptował suszarnię na mieszkanie i z tego tytułu korzystał z ulgi budowlanej. Teraz (w 2007 roku) podatnik chce skorygować zeznanie podatkowe za 1995 rok, zwrócić ulgę budowlaną wraz z odsetkami i ponownie skorzystać z ulgi budowlanej odliczając od dochodu odsetki od kredytu zaciągniętego na budowę domu. Niestety taka korekta już nie będzie możliwa. Skorygowanie zeznania podatkowego możliwe jest tylko w sytuacji, gdy zobowiązanie podatkowe nie uległo przedawnieniu. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Podatnikowi nie przysługuje prawo do skorzystania z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu, bowiem w zeznaniu podatkowym za 1995 rok skorzystał on z odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na adaptację suszarni na cele mieszkalne, a w terminie 5-letnim nie dokonał korekty zeznania podatkowego za 1995 rok. Uprawnienie do skorygowania zeznania za 1995 rok wygasło z końcem 2001 roku.

PRZYKŁAD:
GDZIE TRZEBA ZŁOŻYĆ POPRAWIONE ZEZNANIE
Podatniczka w 2002 roku złożyła zeznanie PIT-37, w którym wykazała ulgę remontową. Zapomniała jednak uwzględnić 5 faktur na kwotę 1500 zł. Teraz chciałaby złożyć korektę zeznania za 2002 rok, jednak nie wie, do którego urzędu skarbowego, bo w 2004 roku zmieniła miejsce zamieszkania.
Podatniczka oczywiście ma prawo skorygować uprzednio złożoną deklarację za 2002 rok. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Jeśli chodzi o właściwość urzędu, to w sytuacji, gdy ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania podatnika. Natomiast w sytuacji, gdy po zakończeniu roku podatkowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych jest organ właściwy po zaistnieniu tych zdarzeń. Zatem w przypadku naszej podatniczki będzie to urząd właściwy po zmianie miejsca zamieszkania.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Uzasadnienie do korekty trzeba składać w każdym przypadku korygowania zeznania podatkowego

 

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Ewa Matyszewska

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

REKLAMA